Porady specjalisty z kategorii: Wady serca
Jak diagnozuje się wady serca?
Wady serca są zazwyczaj wadami wrodzonymi, te pozostałe pojawiają się z niewyjaśnionego dotąd powodu. Wady serca występują u około 1% noworodków na świecie. W naszym kraju co roku rodzi się ponad 3500 dzieci obciążonych tymi schorzeniami, które definiuje się jako nieprawidłowości anatomiczne budowy serca, a także ujść tętniczych, żylnych lub dużych naczyń w pobliżu serca. Skutkiem wady serca mogą być zaburzenia przepływu krwi pomiędzy jamami serca, przedsionkami i komorami lub pomiędzy jamami a dużymi naczyniami. W efekcie dochodzi do uszkodzenia serca i niewydolności krążenia.
Zaburzenia rytmu serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż posiadają zaburzenia naturalnego rytmu serca. Dotyczyć to może m.in. problemów z:rytmem przedsionkowym, rytmem komorowym,rytmem węzła zatokowo-przedsionkowego,częstoskurczem,zaburzeniami przewodzenia i inne.
Zespół Barlowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie
Pacjenci z zespołem Barlowa cechują się szczupłą budową ciała, w 80% stwierdza się wady szkieletu klatki piersiowej (klatka piersiowa szewska, skolioza, zmniejszenie kifozy piersiowej).Zespół Barlowa może być pierwotny lub wtórny. W większości przypadków przyczyną wady jest zaburzenie budowy płatków i nici ścięgnistych, uwarunkowane genetycznie, dziedziczone jako cecha autosomalna dominująca lub sprzężona z płcią, może występować rodzinnie.Płatki są pogrubiałe i wpuklają się do pierścienia mitralnego. Wtórny zespół pojawia się w przebiegu schorzeń niekardiologicznych u pacjentów dotkniętych chorobami tkanki łącznej, takimi jak zespół Marfana czy Ehlersa-Danlosa. Towarzyszy również zespołowi łamliwego chromosomu X, Turnera, Downa, Kawasakiego, mukopolisacharydozom, torbielowatości nerek czy gorączce reumatycznej.
Zespół Barlowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zespół Barlowa (zespół wiotkiej zastawki, wypadania płatka zastawki mitralnej) to zespół objawów występujących u osoby, u której stwierdzono wypadanie płatka zastawki mitralnej.
- Reklama
Alkohol i choroby układu krążenia
Alkoholizm to powszechne zjawisko w populacji dorosłych. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach może spowodować wystąpienie różnych chorób układu krążenia.
Nerwica sercowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wielu pacjentów skarży się na uczucie niemiarowego bicia serca, kołatania czy trzepotania w klatce piersiowej, odczuwanego szczególnie w sytuacjach stresowych. Czy takie dolegliwości można nazwać nerwicą serca i czy jest się czego obawiać?
Kołatanie serca - objaw nadczynności tarczycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi. Nadczynność tarczycy jest to stan, w którym tarczyca wytwarza hormony w nadmiarze. Dotyczy ok. 1–2% dorosłych w Polsce. Częściej chorują kobiety 5-10 razy częściej niż mężczyźni.
Czy problemy ze snem mogą prowadzić do chorób serca?
Coraz więcej osób cierpi na problemy ze snem. Wiążą się one np. z faktem, iż:zaraz po położeniu się do łóżka mamy problemy z zasypianiem,w nocy bardzo często się budzimy,zaraz po zaśnięciu wybudzamy się i nie możemy zasnąć.U każdego pacjenta problemy te mogą przybierać inna formę. W przypadku gdy sytuacja ta trwa bardzo długo powinniśmy zgłosić się do lekarza. Wykazano bowiem, iż przewlekłe problemy ze snem mogą prowadzić do wystąpienia poważnych problemów z sercem.
Kardiomiopatia gąbczasta - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Kardiomiopatia gąbczasta zaliczana jest do bardzo rzadko występujących, pierwotnych chorób mięśnia sercowego. Sposób dziedziczenia tej choroby nie został do końca poznany ani zbadany. Kardiomiopatia ta nie została także sklasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Kardiomiopatia przerostowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Kardiomiopatia przerostowa - HCM - to genetyczna choroba mięśnia sercowego, charakteryzująca się przerostem głównie mięśnia lewej komory. Jest jedną z przyczyn zgonów w młodych osób, szczególnie sportowców. Występuje równie często u kobiet jak i u mężczyzn. Istnieje predyspozycja rodzinna do HCM dlatego osoby z grupy ryzyka powinny być diagnozowane w kierunku choroby.
- Reklama
PFO - przetrwały otwór owalny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Otwór owalny jest strukturą anatomiczną w sercu, niezbędną do prawidłowego krążenia krwi w życiu płodowym. U 70% osób zamyka się po urodzeniu u pozostałych pozostaje drożny, co jest wariantem prawidłowym. PFO (przetrwały otwór owalny) nie jest wadą serca.
Koarktacja aorty - przyczyna nadciśnienia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Koarktacja aorty, czyli zwężenie aorty, może być jedną z wielu przyczyn nadciśnienia tętniczego. Prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego i przerostu lewej komory serca. Nieleczona może być przyczyną niewydolności serca, pęknięcia lub rozwarstwienia aorty, krwawienia wewnątrzczaszkowego
Migotanie przedsionków u kobiet w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
U kobiet ciężarnych, w ich organizmie pod wpływem ciąży może zachodzić wielu różnych zmian. W przypadku pojawienia się problemów z układem krwionośnym kluczowa rolę odgrywają badania przedmiotowe i podmiotowe z uwzględnieniem zmian fizjologicznych zachodzących w trakcie ciąży. Zdarzają się bowiem przypadki, iż u tych kobiet dochodzi np. do migotania przedsionków.
Niedociśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest utrzymujące się na stabilnym poziomie ciśnienie tętnicze. W sytuacji gdy pojawiają się spadki bądź wzrosty ciśnienia nasz organizm nie pracuje prawidłowo. Przez niedociśnienie tętnicze (inaczej hipotonię), rozumiemy, długo utrzymujące się a nawet trwale niskie ciśnienie tętnicze (skurczowe) poniżej 100 mm/HG.
Arytmia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zdrowe, prawidłowo funkcjonujące serce, bije w sposób miarowy za sprawą węzła zatokowego. Posiada ono swój własny rozrusznik, dzięki któremu komory serca mają zdolność do kurczenia się i przepychania krwi do wszystkich narządów naszego ciała. W sytuacji gdy dojdzie do uszkodzenia tego rozrusznika serce przestaje pracować prawidłowo, zwalnia bądź przyspiesza.
Kardiomiopatia połogowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Kardiomiopatia połogowa (ang. peripartum cardiomyopathy,) jest chorobą serca (mięśnia sercowego), która pojawia się u kobiet ciężarnych. Najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, choć zdarzają się przypadki jej wystąpienia nawet do piątego miesiąca po porodzie.
Zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Serce człowieka zbudowane jest z dwóch przedsionków oraz dwóch komór, przy czym, lewy przedsionek oddziela od lewej komory serca tzw. zastawka dwudzielna (inaczej mitralna, która składa się z dwóch płatów). Jej rolą jest przepuszczanie krwi z przedsionka do komory ale pozwala ona na płynięcie w odwrotnym kierunku. Zdarzają się jednak wady płatków tej zastawki, które np. wywijają się ku górze lub dochodzi do wpuklenia się tylnego bądź obu płatków do lewego przedsionka podczas skurczu komór. W tym drugi przypadku mówimy o tzw. zespole wypadania płatka lub płatków zastawki dwudzielnej (zespole Barlowa).