Wady serca
Migotanie przedsionków – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Migotanie przedsionków jest chorobą, która potrafi przebiegać bezobjawowo, nie dając żadnych niepojących sygnałów. Pozory jednak mylą – migotanie przedsionków grozi nawet śmiercią!
Choroby czynnościowe serca
Choroby czynnościowe, czyli nerwica serca to określenie dla przewlekłych i nawracających dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Typowe jest to, że dolegliwości nie mają podłoża organicznego.
Potencjał zabiegu cewnikowania - kardiologia interwencyjna w walce z wadami wrodzonymi serca
Wrodzone i strukturalne wady serca to jeden z problemów z jakimi boryka się kardiologia. W dziedzinie diagnostyki zaobserować można niezwykle dynamiczny rozwój technik obrazowania serca, uzyskując juz nawet trójwymiarowe obrazy struktur naszego organizmu. Na przeciw zabiegom kardiologicznym o wysokim ryzyku, wychodzi kardiologia interwencyjna, która poprzez zabieg cewnikowania daje ogromne możliwości w zakresie terapii wrodzonych wad serca zarówno u dorosłych jak i u dzieci.
Wady zastawki aortalnej
Wady zastawki aortalnej to zwężenie lub niedomykalność. W obu przypadkach dochodzi do przeciążenia objętościowego lub ciśnieniowego lewej komory serca. Wśród najczęstszych objawów wymienia się zawroty głowy, omdlenia, kołatania serca.
- Reklama
Zaburzenia rytmu serca
Prawidłowa praca serca ma ogromy wpływ na nasze zdrowie i właściwe funkcjonowanie.
Choroby serca a depresja
Jednymi z najczęściej rozpoznawanych obecnie chorób są: depresja oraz choroby układu krążenia. Liczne wyniki badań pokazują, iż zaburzenia te często współwystępują u tego samego pacjenta. Każde z nich może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem drugiego.
Sauna a choroby układu krążenia
Kąpiel w saunie wpływa pozytywnie na wiele aspektów zdrowotnych. Stosowana jest również jako źródło relaksacji oraz zabieg pielęgnacyjny. Radykalne zmiany temperatury mogą być w poszczególnych przypadkach zbyt dużym szokiem dla układu krążenia.
Powstawanie i rozwój zakrzepu - zakrzepica żył głębokich
Zakrzepica jest schorzeniem zaliczanym do bardzo niebezpiecznych, wśród najczęściej wymienianych powikłań zalicza się tzw. zespół pozakrzepowy oraz zator tętnicy płucnej (stan zagrażający życiu pacjenta).
Wady serca
Wady serca dotyczą najczęściej nieprawidłowości w ukształtowaniu się zastawek. Te ostatnie odpowiedzialne są za prawidłowe ukierunkowanie przepływu krwi w sercu.
Czym jest częstoskurcz?
Częstoskurcz, definiowany jest jak nieregularne i nader szybkie tętno tj. powyżej 100 uderzeń na minutę (zdarzają się pacjenci, u których liczba uderzeń może wynosić nawet 400 udarzeń/min).
- Reklama
Nagły zgon sercowy
Nagły zgon sercowy definiowany jest jako śmierć z przyczyny kardiologicznej, występujący natychmiast lub do godziny po pojawieniu się objawów choroby u osoby z uprzednio znaną lub nieznaną chorobą serca.
Palenie papierosów a choroby serca
Większość ludzi palenie papierosów kojarzy głównie z problemami z oddychaniem i rakiem płuc. Jednak palenie tytoniu jest także jedną z głównych przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego.
Choroba niedokrwienna u osób starszych
Wraz z wiekiem w układzie krążenia zachodzi wiele zmian. Obserwuje się dysfunkcję śródbłonka naczyniowego, przyrost kolagenu i spadek zawartości elastyny, zmniejszenie podatności tętnic, wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz względne zwiększenie objętości krwi krążącej. Zmniejsza się ilość miocytów i stają się one pogrubione. Wzrasta również masa lewej komory serca. W starszym wieku częstsze są zmiany zwyrodnieniowe zastawek serca.
Zespół Dresslera w stanach pourazowych serca
Choroby układu krążenia stanowią bardzo istotny problem zarówno dla medycyny jak i dla władz państw. Są jedna z głównych przyczyn umieralności i hospitalizacji. Coraz częściej jest to problem postrzegany społecznie, jednak w dalszym ciągu z trudnością przychodzi nam korzystanie z badań jakie oferuje podstawowa opieka zdrowotna w zakresie profilaktyki tych schorzeń.[1]
Serce w leczeniu nowotworu
Dzisiejsza medycyna wyposażona jest w możliwości, które są w stanie pomóc osobom chorującym na nowotwory. Dostępne leki i metody leczenia mogą przedłużać życie pacjentom ale niestety mogę powodować inne zagrożenia np. ze strony układu krwionośnego. Toksyczność może pojawić się w różnych okresach leczenia jak również po jego zakończeniu oraz powodować róże objawy. Istotne jest więc stałe monitorowanie stanu pacjenta.
Jak zapobiegać chorobom serca?
Pierwszą najistotniejszą profilaktyką chorób układu krążenia jest zwiększenie świadomości i zmiana stylu życia.
Gdy serce wypada z rytmu - arytmia
Zaburzenia rytmu serca są jednym z najczęstszych problemów kardiologicznych, które przyczynić się mogą do zgonu sercowego.
Wywiad z Dr hab. n. med. Lesławem Szydłowskim
Wywiad z Panem dr hab. n. med. Lesławem Szydłowskim Kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej Śląskiej Akademia Medycznej Konsultant wojewódzki z zakresu kardiologii dziecięcej województwa podkarpackiego.
Wybrane wady serca u dzieci - tetralogia Fallota
Kolejny z cyklu artykułów przedstawiających najczęstsze wady serca u dzieci omawia złożoną wadę wrodzoną nazywaną tetralogią Fallota. Podkreślono typowy obraz kliniczny choroby oraz współczesne możliwości lecznicze.
Wybrane wady serca u dzieci: ASD, PDA, HLHS
Pierwszy z cyklu artykułów dla rodziców przedstawiających najważniejsze wiadomości o wybranych, najczęstszych wadach serca. W niniejszym tekście omówiono trzy wady: ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD), przetrwały przewód Botalla (PDA) oraz zespół niedorozwoju lewego serca (HLHS).