Wady serca
Psychoterapia cennym wsparciem dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca
Zaburzeniom rytmu serca mogą towarzyszyć różne emocje związane z arytmiami: uczucie lęku, niepokoju, wyczerpania. Warto wiedzieć, skąd się te emocje biorą i jak sobie z nimi radzić. Od tego zależy jakość życia pacjenta – zwraca uwagę psycholog kliniczny Anna Mierzyńska i wyjaśnia, kiedy warto rozważyć rozszerzenie prowadzonej terapii kardiologicznej o konsultację z psychologiem lub psychiatrą.
W nowym roku zadbaj o serce!
Miażdżyca to choroba układu sercowo-naczyniowego i według statystyk jest w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów. To cywilizacyjna choroba przewlekła, która może rozwijać się latami. O tym, jak jej zapobiegać, kiedy zacząć się badać i czy cholesterol jest groźny rozmawiamy z doktorem Markiem Broniszem, kierownikiem Oddziału Kardiologii Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.
Najczęstsze choroby serca i sposoby ich leczenia
Choroby serca stanowią jedne z najczęściej występujących schorzeń w naszym społeczeństwie. Leczenie chorób kardiologicznych jest tym skuteczniejsze, im szybciej choroba zostanie wykryta.
Migotanie przedsionków: sprytne sposoby na podstępną arytmię
Migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF) to najczęściej występujący rodzaj zaburzeń rytmu serca. Dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale… nie zawsze. Daje charakterystyczne objawy, chyba, że… nie daje żadnych. Nie zawsze poddaje się pierwszej próbie terapii, ale często ulega kolejnej. Migotanie przedsionków to podstępna arytmia, mamy jednak coraz więcej „sprytnych” sposobów na jej skuteczne leczenie – mówi dr n. med. Marcin Witkowski z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
- Reklama
Przetoka tętnic wieńcowych – przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Choroby serca zawsze mają wpływ na komfort życia pacjenta, niejednokrotnie powodują wiele komplikacji, które mogą zagrażać życiu. Czym jest przetoka tętnic wieńcowych i jak można ją leczyć?
Stenoza aortalna: przyczyny i objawy najczęstszej wady zastawkowej serca
Stenoza aortalna jest najczęściej spotykaną wadą zastawkową, oprócz tego jest ona – obok nadciśnienia tętniczego oraz choroby wieńcowej – ogólnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń serca. Jednostka przez długi nawet czas może nie dawać żadnych objawów, mimo to zachodzić mogą wtedy u chorego nieodwracalne zmiany, których skutkiem może być nawet nagły zgon. Kto jest najbardziej zagrożony wystąpieniem zwężenia zastawki aorty i jakie objawy sugerują konieczność udania się do lekarza?
Migotanie przedsionków plagą wśród sześćdziesięciolatków
Migotanie przedsionków i arytmia mogą dotyczyć co piątej osoby po sześćdziesiątym piątym roku życia. „Akcja Ablacja” realizowana przez specjalistów ze Śląska ma poprawić stan wiedzy sześćdziesięciokilkulatków i uświadomić o skali problemu.
Migotanie przedsionków – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Migotanie przedsionków jest chorobą, która potrafi przebiegać bezobjawowo, nie dając żadnych niepojących sygnałów. Pozory jednak mylą – migotanie przedsionków grozi nawet śmiercią!
Usprawnianie po zabiegach korekcji wad serca
Wczesna rehabilitacja kardiologiczna ma na celu podniesie sprawności chorego w warunkach szpitalnych, jak również prowadzenie działań profilaktycznych celem uniknięcia lub też zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań zakrzepowych oraz oddechowych, po przebytym zabiegu. Jest to etap rehabilitacji, który skupia się na uruchomieniu chorego oraz usprawnieniu na tyle, by mógł samodzielnie wykonać wszelkie czynności samoobsługowe. Proces ten wymaga wielowymiarowego podejścia, zarówno w trakcie jego planowania, jak i trwania terapii usprawniającej.
Zwykła arytmia czy poważna choroba- migotanie przedsionków
Migotanie przedsionków to poważna choroba, która stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta. W niektórych przypadkach początkowo przebiega ona bezobjawowo, inni odczuwają osłabienie, szumy w uszach czy bóle głowy. Badania naukowe pokazują, że schorzenie to diagnozowane jest w większości przypadkowo, podczas rutynowych badań. Co powinniśmy wiedzieć o migotaniu przedsionków?
- Reklama
Białko (IGF BP-4) oraz ludzkie zarodkowe komórki macierzyste
Serce to najważniejszy narząd układu krwionośnego, leżący w klatce piersiowej we wnętrzu worka osierdziowego. Budowa każdej komórki mięśnia sercowego jest bardzo skomplikowana. Statystyki pokazują, że coraz więcej osób ma problemy z sercem. Na świecie rodzi się także coraz więcej dzieci z różnego rodzaju wadami serca. Czy można lepiej zrozumieć zaburzenia leżące u podstaw tych wad i chorób? Jaki wpływ mają na to białka i enzymy uczestniczące w różnicowaniu kardiomiocytów?
Zapalenie mięśnia sercowego – jakie badania wykonać?
Objawy zapalenia mięśnia sercowego są na tyle niespecyficzne, że nie dają możliwości na postawienie szybkiej i jednoznacznej diagnozy. Jest to bowiem jednostka chorobowa bardzo zróżnicowana, a obraz kliniczny choroby zależy od wielu czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych np. odporność organizmu, inne współtowarzyszące choroby czy rozwój procesu zapalnego.
Pierwotne nowotwory serca
Nowotwory serca występują stosunkowo rzadko w stosunku do innych zmian nowotworowych. Mogą mieć podłoże pierwotne bądź wtórne.
Choroby czynnościowe serca
Choroby czynnościowe, czyli nerwica serca to określenie dla przewlekłych i nawracających dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Typowe jest to, że dolegliwości nie mają podłoża organicznego.
Potencjał zabiegu cewnikowania - kardiologia interwencyjna w walce z wadami wrodzonymi serca
Wrodzone i strukturalne wady serca to jeden z problemów z jakimi boryka się kardiologia. W dziedzinie diagnostyki zaobserować można niezwykle dynamiczny rozwój technik obrazowania serca, uzyskując juz nawet trójwymiarowe obrazy struktur naszego organizmu. Na przeciw zabiegom kardiologicznym o wysokim ryzyku, wychodzi kardiologia interwencyjna, która poprzez zabieg cewnikowania daje ogromne możliwości w zakresie terapii wrodzonych wad serca zarówno u dorosłych jak i u dzieci.
Wady zastawki aortalnej
Wady zastawki aortalnej to zwężenie lub niedomykalność. W obu przypadkach dochodzi do przeciążenia objętościowego lub ciśnieniowego lewej komory serca. Wśród najczęstszych objawów wymienia się zawroty głowy, omdlenia, kołatania serca.
Gen odpowiadający za nagłą śmierć serca
Cały czas poszukiwane są markery genetyczne mogące odpowiadać za zaburzenia serca, prowadzące w konsekwencji do nagłej śmierci sercowej. Znaleziono gen odpowiadający za ten stan.
Wady wrodzone dwuujściowej prawej komory serca
Dwuujściowa prawa komora serca to wada wrodzona, w której aorta oraz tętnica płucna w znacznej większości bądź w całości odchodzą z prawej komory serca. Bardzo często współistnieje ona z ubytkiem przegrody międzykomorowej. U pacjentów z dwuujściową prawą komorą obserwuje się sinice o różnym nasileniu, niewydolność krążeniową, szybkie męczenie się, duszności oraz napady lękowe.
Zaburzenia rytmu serca
Prawidłowa praca serca ma ogromy wpływ na nasze zdrowie i właściwe funkcjonowanie.
Kołatanie serca
Wielu pacjentów, zgłasza się do lekarza kardiologa ze stwierdzeniem, iż ma kołatanie serca, przez co najczęściej rozumiemy zbyt szybkie jego bicie oraz zwiększoną częstotliwość jego uderzeń, to jest około 100 uderzeń na minutę. Stan taki nazywamy tachykardią.