Porady specjalisty z kategorii: Profilaktyka
Podejrzenie zawału serca: jakie objawy sugerują zawał?
Typowo przyjmuje się, że zawał serca występuje u ludzi w średnim i starszym wieku, w praktyce nie są oni jednak jedynymi osobami, u których choroba ta może wystąpić – zawał miewają młodzi dorośli, a czasami nawet i dzieci. Znajomość objawów zawału serca jest bardzo ważna, ponieważ wtedy, gdy do niego dojdzie, najistotniejszy jest czas – jakie więc dolegliwości mogą sugerować tę jednostkę?
Prawidłowe odżywianie w anemii
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedokrwistość (anemia) jest stanem, w którym dochodzi do obniżenia stężenia hemoglobiny w surowicy krwi poniżej określonego poziomu, co prowadzi do obniżenia całkowitej zdolności erytrocytów (czerwonych krwinek) do przenoszenie tlenu i związanych z tym zaburzeń utlenowania tkanek organizmu. Progowe wartości stężenia hemoglobiny, poniżej której rozpoznaje się niedokrwistość są różne dla poszczególnych grup wiekowych.Niedobory żywieniowe są częstą przyczyną niedokrwistości. Najważniejsze przyczyny niedokrwistości wynikają z niedoboru żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Pierwsza cześć zostanie poświęcona niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza.Niedokrwistość z niedoboru żelaza.Żelazo jest składnikiem hemu, który wraz z częścią białkową tworzy hemoglobinę, której zadaniem jest przenoszenie tlenu. Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest niedokrwistością mikrocytarną i niedobarwliwą. Zapotrzebowanie na żelazo różni się w poszczególnych grupach populacyjnych. Zgodnie z zaleceniami IŻŻ u dorosłych mężczyzn powyżej 19 roku życia wynosi 10 mg, u kobiet między 19-50 rokiem życia 18 mg, natomiast w wieku powyżej 50 lat zapotrzebowanie na żelazo obniża się do 10 mg/ dobę. Absorbcja składnika mineralnego nie jest pełna i uzależniona jest od wielu czynników.Wchłanianie żelaza utrudnia obecność:włókna pokarmowego,fitynianów, szczawianów,tanin,wapnia, miedzi i cynku.Szpinak, który zaliczany jest do produktów bogatych w żelazo (2,8 mg/ 100g produktu) nie jest polecany dla uzupełnienia niedoborów żelaza z powodu zawartości w nim szczawianów. Podobnie taniny zawarte w herbacie zmniejszają wchłanianie żelaza, dlatego posiłków zawierających żelazo nie należy popijać herbatą. Natomiast witamina C zwiększa biodostępność żelaza, w związku z tym zalecane jest, aby łączyć produkty mięsne obfitujące w żelazo z warzywami będącymi źródłem witaminy C: natka pietruszki, warzywa kapustne, pomidory, papryka.Żelazo zawarte w produktach spożywczych występuje w dwóch rodzajach:żelaza hemowego,żelaz niehemowego.Żelazo hemowe pochodzi z produktów zwierzęcych: czerwone mięso, podroby (wątroba, nerki, serce). Źródłem żelaza niehemowego są produkty roślinne.Należy zaznaczyć, że żelazo hemowe wchłania się znacznie lepiej (15-20%) w porównaniu do żelaza niehemowego, którego absorpcja wynosi 1-10%. W związku z tym w celu łatwiejszego i szybszego uzupełniania niedoborów żelaza ważne jest spożywanie produktów zawierających żelazo hemowe. W przypadku suplementacji, preparaty żelaza należy przyjmować rano około 1 godzinę przed pierwszym posiłkiem, gdyż wchłanianie żelaza przy pełnym żołądku zmniejsza się o połowę.
Choroba Takayasu - choroba bez tętna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Choroba Takayasu nazywana inaczej chorobą bez tętna, to schorzenie, którego istotą jest stan zapalny, najczęściej obejmujący ścianę aorty i jej odgałęzienia oraz tętnice wieńcowe i nerkowe. Konsekwencją jest powstanie odcinkowych przewężeń w zajętych naczyniach, w tych miejscach istnieje zwiększone ryzyko rozwoju zmian zakrzepowych .
Choroba naczyń obwodowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Sytuacja, w której naczynia krwionośne w stopach, udach czy nogach ulegają częściowemu lub całkowitemu zwężeniu nazywana jest chorobą naczyń obwodowych. Zwężenie w naczyniach uniemożliwia swobodny przepływ krwi wraz ze składnikami odżywczymi.
- Reklama
Diagnostyka przez badania EKG
Elektrokardiogram (EKG) jest elektryczną aktywnością serca, zarejestrowaną przy pomocy elektrod przypiętych do skóry klatki piersiowej.
Sztuczne zastawki serca
Serce człowieka składa się z dwóch przedsionków oraz dwóch komór. Zawiera także cztery zastawki, których rolą jest kierowanie przepływu krwi podczas pracy serca (skurczu oraz rozkurczu). Wyróżniamy następujące zastawki:aortalna i pnia płucnego (znajduje się u ujściu pnia płucnego i aorty),dwudzielna oraz trójdzielna (znajdują się pomiędzy komorami a przedsionkami).
Zdjęcia RTG klatki piersiowej w kardiologii
Do rozpoznawania chorób układu krążenia, a szczególnie wad serca, które są największym problemem w kardiologii, służy dobrze zebrany wywiad, badanie fizykalne oraz szereg badań specjalistycznych:zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej,zapis EKG,badanie echokardiograficzne,tomografia komputerowa,rezonans magnetyczny,cewnikowanie serca,badania izotopowe,badania naczyniowe.
Interakcje leków z alkoholem
Bardzo dużo leków może wchodzić w groźne interakcje z alkoholem Łączenie alkoholu z lekami może być skutkiem poważnych powikłań do zgonu włącznie.
Dlaczego muszę brać leki przeciwzakrzepowe?
Leki przeciwzakrzepowe to dziś chleb powszedni wielu pacjentów. Dlaczego ich przyjmowanie jest bezwzględnie konieczne, a przerwanie terapii może skutkować wieloma działaniami niepożądanymi?
Ból zawałowy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Bóle w klatce piersiowej to objaw, który niepokoi większość z nas ze względu na łatwe skojarzenia z zawałem lub innymi poważnymi chorobami serca. Czy jednak każdy ból lub przykra dolegliwość odczuwana w okolicach klatki piersiowej jest groźna?
- Reklama
Obrzęki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Gromadzące się obrzęki różnych okolic ciała zwykle znacznie obniżają komfort życia pacjenta. Przyrost wagi, konieczność zakupu nowych ubrań czy butów oraz trudności w poruszaniu się to szczególnie uporczywe konsekwencje obrzęków.
Pomiaru ciśnienia tętniczego u dorosłych
Pomiar ciśnienie tętniczego krwi jest jednym z podstawowych badań które mogą być wykonywane w warunkach domowych i dostarczyć cennych informacji dla lekarza. Ciśnienie tętnicze wykazuje zmienność dobową, z najniższymi wartościami zwykle podczas snu.Może podlegać znacznym wahaniom w związku z: emocjami,wysiłkiem fizycznym,spożywaniem posiłku,paleniem tytoniu,piciem alkoholu,temperaturą,wypełnieniem pęcherza moczowego,bólem.
Ablacja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ablacja zaliczana jest do jednych z nowocześniejszych metod leczenia różnego rodzaju zaburzeń rytmu serca. Daje ona szanse chorym osobom na powrót do normalnej aktywności i sprawności, a co ważne zabieg może być wykonywany u osób każdym wieku. Podstawowym celem zabiegu jest usunięcie/ zniszczenie występujących w mięśniu sercowym, ognisk arytmii, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do powstawania zaburzeń w jego prawidłowym funkcjonowaniu.
Żylaki kończyn - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Żylaki są to poszerzenia wydłużenia i poskręcania żył powierzchownych, głównie na kończynach dolnych. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czynnikiem ryzyka jest głównie predyspozycja genetyczna. Istotne też są: wiek, płeć żeńska, ciąża, długie stanie lub siedzenie (np. związane z pracą), otyłość, operacje, urazy kończyn w przeszłości.
Na czym polega badanie EKG?
EKG (badanie elektrokardiograficzne), ma za zadanie ocenić funkcję elektryczną serca (mięśnia sercowego). Jest to badanie, które nie wywołuje żadnego uszczerbku na zdrowiu, jest bezbolesne i bardzo proste do przeprowadzenia. Mimo wszystko interpretacja zapisanego wyniku, nie jest prosta w interpretacji.
Rola kwasów Omega w miażdżycy
Miażdżyca zaliczana jest do przewlekłych chorób, w których ma miejsce zwężenie światła w tętnicy, uniemożliwiające swobodny przepływ krwi niosącej tlen oraz substancje odżywcze, do wszystkich części naszego ciała. W profilaktyce miażdżycy kluczową role odgrywa tryb życia a także diata bogata w kwasy Omega.
Budowa serca człowieka
Serce (kardia) jest jednym z najważniejszych organów układu krwionośnego. Dzięki jego prawidłowemu funkcjonowaniu żyjemy. Serce można porównać do pompy, która powoduje, iż krew znajduje się w ciągłym ruchu. W ten sposób dostarcza tlen i substancje odżywcze do wszystkich narządów a także usuwa zbędne i szkodliwe produkty.
Kołatanie serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Lęk paniczny (lęk napadowy, napady paniki) to nagły, odgraniczony w czasie napad bardzo silnego lęku, który nie jest wywołany żadnym czynnikiem zewnętrznym.