Artykuły z kategorii: Profilaktyka
Biorę leki na serce – czemu nie pomagają?
Leki kardiologiczne – czemu je bierzemy i dlaczego czasem nam nie pomagają? Czy stosowanymi przez siebie lekami możemy dzielić się z bliskimi?
Kardiologia sportowa – zarejestruj się na wyjątkową konferencję!
W dniach 2-3 grudnia 2022 r. w Warsaw Plaza Hotel odbędzie się 14. Konferencja Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To wyjątkowe wydarzenie naukowe zrzesza wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych – nie tylko specjalistów kardiologii, ale również tych, którzy w swojej codziennej praktyce sprawują opiekę nad aktywnymi fizycznie pacjentami. Serdecznie zapraszamy do rejestracji na konferencję!
„Senior w centrum uwagi” – kampania edukacyjna
Organizm człowieka wraz z upływem lat ulega zmianom. Powyżej 60-65 roku życia wkracza w tzw. wiek podeszły, a co za tym idzie, stopniowo zmienia się specyfika problemów zdrowotnych.
IV Forum Serce Pacjenta rusza 24 września 2022 roku w Katowicach
Darmowe konsultacje i badania, warsztaty radzenia sobie ze stresem, pokazy pierwszej pomocy, porady dotyczące zdrowego żywienia, prezentacje organizacji działających na rzecz pacjentów i spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami – IV Forum Serce Pacjenta rusza już 24 września 2022 roku. Doroczna inicjatywa organizowana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, skierowana do pacjentów kardiologicznych, ich bliskich oraz wszystkich zainteresowanych poprawą zdrowia po dwóch latach odbędzie się ponownie w formule stacjonarnej, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
- Reklama
Dieta na lato, a zmiany na lata! Jakie nawyki żywieniowe warto wprowadzić w okresie letnim?
Pory roku wywierają znaczący wpływ na każdy aspekt funkcjonowania naszego organizmu, również na sposób odżywiania. Jeśli nosimy się już od dłuższego czasu z planami poprawy naszej diety, to właśnie lato oraz wczesna jesień są na to idealnym momentem. Są to jedyne okresy w roku, kiedy mamy pod dostatkiem świeżych warzyw i owoców, dojrzewających w naturalnych warunkach. To również okazja do tego, by popracować nad zdrowym nawykami w zakresie żywienia, latem bowiem mamy mniejszy apetyt na obfite i ciężkie dania. O tym, po jakie produkty warto sięgnąć w ramach letniej diety, a których z nich lepiej unikać, opowiada Ewa Glońska-Strączek – pedagog zdrowia, psychodietetyk, pielęgniarka oddziałowa z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej.
Powikłania kardiologiczne przy boreliozie – jak rozpoznać i zapobiegać?
Wakacje to dla wielu z nas okazja do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Podczas letniej beztroski warto jednak pamiętać o zagrożeniach, które mogą na nas czyhać na łące lub w lesie. Mowa tu np. o kleszczach, których ukąszenie może się wiązać z zakażeniem boreliozą. Ta podstępna choroba potrafi się rozwijać w naszym organizmie latami, przynosząc wiele powikłań – również pod kątem serca. A choć do powikłań kardiologicznych po zakażeniu boreliozą dochodzi stosunkowo rzadko, to jeśli już wystąpią, potrafią być bardzo groźne. O tym, czym mogą się objawiać powikłania sercowe przy boreliozie, które badania pomagają w rozpoznaniu choroby oraz jak się przed nią chronić opowiada dr n.med. Iwona Banasiewicz-Szkróbka, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Tychach, Grupa American Heart of Poland.
Płyn Lugola – nieuzasadnione przyjęcie może grozić arytmią i udarem
W związku z licznymi doniesieniami medialnymi o masowo wykupywanym z aptek w całej Polsce płynie Lugola Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przestrzega: nieuzasadnione i niekontrolowane przyjęcie preparatu „na wszelki wypadek” może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Oprócz licznych zaburzeń metabolicznych pacjentom grożą migotanie przedsionków i udar niedokrwienny mózgu. Fakty i mity o płynie Lugola obala dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca PTK.
Długoterminowe ciągłe monitorowanie EKG
W ostatnich latach długoterminowe ciągłe monitorowanie EKG (inaczej mówiąc długoterminowe monitorowanie metodą Holtera) stało się bardzo popularną metodą ambulatoryjnego monitorowania serca. Długoterminowe ciągłe monitorowanie EKG jest podobne do tradycyjnego monitorowania 24-godzinnego Holterem, ponieważ rejestruje każde uderzenie, a jedyna różnica to wydłużony do 14 -30 dni czas trwania monitorowania.
„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz sytuacji pacjentów w dobie COVID-19. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
Wpływ diety roślinnej na zdrowie serca
Dwa równoległe badania dotyczące wpływu diety roślinnej na zdrowie wykazały, że spożywanie naturalnej – nieprzetworzonej żywności – ma wpływ na stan zdrowia.
- Reklama
Arytmia uwarunkowana genetycznie - niechciany spadek po przodkach
Zaburzenia rytmu serca na tle genetycznym mogą dawać niejednoznaczne, a czasem mylące objawy. O tym, jak ważny w przypadku arytmii dziedzicznych są: rzetelny wywiad lekarski, możliwość kompleksowej opieki nad pacjentem i właściwe algorytmy postępowania, mówi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.
Od potencjalnego Dawcy szpiku do Dawcy faktycznego
Statystycznie każdego dnia czterech Dawców z bazy Fundacji DKMS oddaje krwiotwórcze komórki macierzyste dla chorych, dla których często jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie od Dawcy niespokrewnionego. Kim jest potencjalny Dawca szpiku? Czy każdy potencjalny Dawca szpiku zostanie Dawcą faktycznym? Jak wygląda droga do oddania krwiotwórczych komórek macierzystych?
III Forum Serce Pacjenta PTK rusza 8 września 2021
Dni Edukacyjne poświęcone najważniejszym schorzeniom kardiologicznym, debaty Organizacji Pacjentów z ekspertami oraz interaktywne poradniki dla osób ze schorzeniami serca i naczyń złożą się na program III Forum Serce Pacjenta, dorocznego wydarzenia edukacyjno-integracyjnego, towarzyszącego Kongresowi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczna edycja Forum po raz kolejny odbędzie się w internecie, ale niemożność spotkania się na żywo lekarzy i pacjentów zrekompensują nowe wspólne inicjatywy oraz wyjątkowo bogata agenda wydarzenia – zapowiadają eksperci PTK.
„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz sytuacji pacjentów w dobie COVID-19. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
„Senior w centrum uwagi” – kampania edukacyjna
Rośnie udział osób starszych w strukturze demograficznej. Oznacza to zupełnie inne potrzeby obywateli, związane z opieką i ochroną zdrowia, a także spędzaniem czasu wolnego i utrzymaniem aktywności.
Jajo już nie takie złe – dlaczego powinniśmy jeść dużo jajek?
Jaja, masło, cukier… Co jakiś czas świat zalewają informacje o szkodliwym działaniu na organizm różnych produktów spożywczych. Przez długi czas jajo uznawane było za produkt, który podwyższa cholesterol. Jaja zostały jednak „odczarowane” i uznane, za ważny produkt spożywczy w naszej diecie.
Atomowa diagnostyka serca
Choroby cywilizacyjne stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują choroby układy krążenia. Główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Europie jest choroba niedokrwienna serca, często nazywana choroba wieńcową.
Jumping fitness wzmacnia serce
W profilaktyce chorób serca wysokie miejsce zajmuje aktywność fizyczna – reguluje ciśnienie tętnicze, a także pobudza metabolizm. Jedną z form ruchu, który dobrze wpływa na układ krążenia, jest tzw. jumping fitness. Ćwiczenie zyskuje sobie coraz większą popularność – ten dynamiczny system treningu wykonuje się na specjalnie zaprojektowanych trampolinach. Efektem tego jest m.in wzmocnienie ciała, zwiększenie wydolności organizmu, obniżenie stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.
Choroby układu krążenia – problem populacyjny
Choroby układu krążenia stanowią ogromne populacyjne zagrożenie dla społeczeństwa, zwiększając ryzyko przedwczesnego zgonu czy utratę zdrowia. Schorzenia te dotykają poszczególne grupy społeczne w różny sposób, zagrażając bardziej jednym, a drugim mniej. Nie zmienia to faktu, że choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, a tym samym stanowią znaczący problem dla zdrowia publicznego oraz polityki zdrowotnej państwa.
Podejdź do serca z sercem. Te produkty jedz, by było silne i zdrowe
Jedzenie to nie tylko przyjemność, ale także fundament i podstawa dobrego funkcjonowania organizmu. Komponując menu na kolejny dzień, nie powinniśmy zapominać, jak wiele możemy zrobić dla swojego organizmu, wspomagając go odpowiednią dietą. Jednym z najważniejszych organów, o który warto zadbać, jest serce. Kulinarną receptę na zdrowie i siłę tego mięśnia przedstawia Katarzyna Zadka – dietetyk, ekspert programu „Żyj smacznie i zdrowo”.