Profilaktyka
„Senior w centrum uwagi” – kampania edukacyjna
Rośnie udział osób starszych w strukturze demograficznej. Oznacza to zupełnie inne potrzeby obywateli, związane z opieką i ochroną zdrowia, a także spędzaniem czasu wolnego i utrzymaniem aktywności.
Nutrigenomika i jej znaczenie w odżywianiu
Od kilku lat nutrigenomika rozwija się coraz intensywniej. Czy ta nowoczesna gałąź nauki może mieć kluczowy wpływ na sposób naszego odżywiania?
Podwyższony poziom cholesterolu a zaburzenia erekcji: co łączy te problemy?
Podwyższony poziom cholesterolu powszechnie kojarzony jest ze zwiększonym ryzykiem m.in. schorzeń sercowo-naczyniowych. Problem ten ogólnie stwarza znaczne zagrożenie dla zdrowia człowieka – choć rzadko się o tym mówi, to nadmiar cholesterolu w organizmie może prowadzić również i do zaburzeń erekcji. Jaki jest związek pomiędzy podwyższonym poziomem cholesterolu a zdolnością do uzyskania przez mężczyzn wzwodu?
Dieta w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych
Choroby dotykające układu krążenia zaliczane są do cywilizacyjnych – dotyczących dużego odsetka ludności. Wiążą się nie tylko z dużą zachorowalnością, ale także wysoką śmiertelnością, dlatego tak ważne jest, by w odpowiedni sposób im zapobiegać.
- Reklama
Jaka powinna być czynność serca podczas wysiłku?
W dobie powszechnie dostępnych przeróżnych urządzeń elektronicznych pomiar czynności serca podczas wysiłku nie jest szczególnie trudny. Czy warto jednak monitorować ten parametr? Jak najbardziej tak – dzięki temu przede wszystkim możliwe jest podejmowanie się aktywności o takiej intensywności, która będzie zwyczajnie bezpieczna dla naszego zdrowia. Jaka jednak powinna być czynność serca podczas wysiłku fizycznego? Tutaj jednej, uniwersalnej odpowiedzi po prostu nie ma – zależne jest to bowiem zarówno od wieku, jak i od ogólnego stanu zdrowia.
Jajo już nie takie złe – dlaczego powinniśmy jeść dużo jajek?
Jaja, masło, cukier… Co jakiś czas świat zalewają informacje o szkodliwym działaniu na organizm różnych produktów spożywczych. Przez długi czas jajo uznawane było za produkt, który podwyższa cholesterol. Jaja zostały jednak „odczarowane” i uznane, za ważny produkt spożywczy w naszej diecie.
Dieta a leki przeciwkrzepliwe: na co należy zwrócić uwagę?
Pacjentów, którzy przez zwiększoną tendencję do nadkrzepliwości krwi zmuszeni są stosować leki przeciwkrzepliwe, uczula się m.in. na to, by nie pozostawali oni przez zbyt długi czas w jednej pozycji oraz by nie palili oni papierosów. Istotna u takich osób jest jednak i odpowiednia dieta – wtedy bowiem, gdy człowiek zażywa leki przeciwkrzepliwe z grupy antagonistów witaminy K, powinien on zwracać uwagę na ilość tej witaminy w swojej diecie i czasami zrezygnować ze spożywania niektórych produktów.
Małżeństwo może zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia
Małżeństwo oceniane bywa różnie – jedni uważają je za zbędną formalność, inni z kolei nie wyobrażają sobie życia bez wstąpienia w związek małżeński. Zdania na temat małżeństwa bywają naprawdę rozmaite, okazuje się jednak, że ten typ związku może mieć… korzystny wpływ na zdrowie serca. Analizy dotyczące stanu cywilnego i ryzyka chorób kardiologicznych prowadzili uczeni z Wielkiej Brytanii.
Atomowa diagnostyka serca
Choroby cywilizacyjne stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują choroby układy krążenia. Główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Europie jest choroba niedokrwienna serca, często nazywana choroba wieńcową.
Jumping fitness wzmacnia serce
W profilaktyce chorób serca wysokie miejsce zajmuje aktywność fizyczna – reguluje ciśnienie tętnicze, a także pobudza metabolizm. Jedną z form ruchu, który dobrze wpływa na układ krążenia, jest tzw. jumping fitness. Ćwiczenie zyskuje sobie coraz większą popularność – ten dynamiczny system treningu wykonuje się na specjalnie zaprojektowanych trampolinach. Efektem tego jest m.in wzmocnienie ciała, zwiększenie wydolności organizmu, obniżenie stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.
- Reklama
Choroby układu krążenia – problem populacyjny
Choroby układu krążenia stanowią ogromne populacyjne zagrożenie dla społeczeństwa, zwiększając ryzyko przedwczesnego zgonu czy utratę zdrowia. Schorzenia te dotykają poszczególne grupy społeczne w różny sposób, zagrażając bardziej jednym, a drugim mniej. Nie zmienia to faktu, że choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, a tym samym stanowią znaczący problem dla zdrowia publicznego oraz polityki zdrowotnej państwa.
Podejdź do serca z sercem. Te produkty jedz, by było silne i zdrowe
Jedzenie to nie tylko przyjemność, ale także fundament i podstawa dobrego funkcjonowania organizmu. Komponując menu na kolejny dzień, nie powinniśmy zapominać, jak wiele możemy zrobić dla swojego organizmu, wspomagając go odpowiednią dietą. Jednym z najważniejszych organów, o który warto zadbać, jest serce. Kulinarną receptę na zdrowie i siłę tego mięśnia przedstawia Katarzyna Zadka – dietetyk, ekspert programu „Żyj smacznie i zdrowo”.
Aspiryna a choroby serca
Aspiryna to kwas acetylosalicylowy (ASA), popularnie stosowana, jako lek przeciwbólowy oraz przeciwzapalny. Coraz częściej mówi się o zbawiennym wpływie ASA także na inne przypadłości, w tym na choroby serca i naczyń - medykament ten chroni przed atakiem serca wywołanym schorzeniami (m.in. dusznica bolesna, ostra niewydolność wieńcowa). Podsumowując: osoby zażywające regularnie aspirynę mogą uniknąć zawału mięśnia sercowego czy też udaru mózgu.
Czekolada i zdrowe serce
Nie ma na świecie osoby, która nie lubiłaby czekolady. Gorzka, mleczna, z orzechami, nadziewana - rynek cukierniczy rozpieszcza podniebienie w tym temacie. Czekolada, która niegdyś była uważana za napój bogów, otaczana czcią, a także pełniła ważną rolę podczas świętych rytuałów - jest jak się okazuje również bardzo zdrowa. Codzienne jedzenie tej słodkości wzmacnia serce i chroni przed udarem mózgu.
Dziś startuje kampania „Zadbaj o serce”
Już dziś w dzienniku Rzeczpospolita startuje kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce” z ramienia wydawnictwa Medical Media Solutions. Zostaliśmy partnerem projektu, do którego lektury Was zachęcamy.
Otyłość szkodzi sercu - terapia balonem żołądkowym
Otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz większa ilość populacji - w Polsce dotyka ona 19% społeczeństwa. Schorzenie należy do przewlekłych i charakteryzuje się zbytnim kumulowaniem tkanki tłuszczowej (powyżej 15% masy ciała dorosłego mężczyzny oraz ponad 25% masy ciała dorosłej kobiety). Do otyłości nie prowadzi jedynie nadmierne jedzenie (bogate w cukry i tłuszcze), czynniki psychologiczne (m.in. zajadanie stresu), ale również predyspozycje genetyczne (brak genów, które odpowiadają za prawidłową przemianę materii).
Zaburzenia lipidowe - diagnostyka, profilaktyka, leczenie
Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną około 4 milionów zgonów ludności na całym świecie. Skala zagrożenia jest więc podstawą do podjęcia działań w kierunku odpowiedniej profilaktyki i prewencji. Konieczne jest określenie ryzyka wystąpienia zaburzeń lipidowych, by odpowiednio wprowadzać konieczne zmiany do swojego stylu życiu. W tym celu wykonuje się podstawowe badania poziomu cholesterolu we krwi. Zwraca się uwagę na ważność aktywności fizycznej oraz codziennej diety, jako elementów najbardziej znaczących w kontekście prewencji zaburzeń lipidowych.
5 prostych sposobów na zmniejszenie ryzyka zawału serca u kobiet
Istnieje stereotyp, zgodnie z którym na zawał serca zapadają głównie mężczyźni. Nic bardziej mylnego! Kobiety także są narażone na to śmiertelnie groźne zaburzenie akcji serca, co więcej, często daje ono nietypowe objawy i o wiele częściej niż w wypadku mężczyzn kończy się zgonem. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka, ale przyjęcie określonej postawy i nawyków może je zminimalizować.
Jak naturalnie dbać o serce?
Serce należy do najważniejszych i najbardziej zapracowanych organów - pracuje bez przerwy, pompując krew do naczyń krwionośnych. Centralny narząd układu krwionośnego tworzą dwa przedsionki oraz dwie komory. Wszelkie schorzenia serca osłabiają cały organizm - tak istotne jest, dlatego, aby należycie dbać o ten organ i nie dopuścić do rozwoju choroby. Istnieje wiele sposobów dbania o dobrą kondycję mięśnia sercowego. Tak naprawdę serce nie potrzebuje skomplikowanych działań z naszej strony, aby być zdrowe - wymaga jednak systematyczności i higienicznego trybu życia.
Skórne objawy chorób serca
Wiele schorzeń wewnętrznych ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym organizmu. Obserwując uważnie swój wygląd, w tym stan skóry -możemy samemu zorientować się, jakie dokuczają nam przypadłości (nawet we wczesnym stadium) bądź też, do jakich mamy skłonność. Oczywiście nie wszystkie zmiany pojawiające się na skórze to objaw choroby, wiele z nich związanych jest ze złą pielęgnacją. Jednakże należy pamiętać, że skóra jest niezwykle czułym barometrem zdrowia - warto przyjrzeć się jej uważnie i nauczyć odczytywać niepokojące symptomy.