Zaloguj
Reklama

Profilaktyka

Przeglądaj w kategorii Profilaktyka:
Reklama

Zawał serca w naszym kraju cały czas jest pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Według różnych danych nawet 100 tysięcy obywateli naszego kraju przechodzi zawał serca, co można porównać do liczby mieszkańców średniej wielkości miasta. Choroby układu krążenia stanowią nadal największe zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców naszego globu. O ile dobrze wiemy jak zawał leczyć, to jednak dużo jest do zrobienia w zakresie profilaktyki. Nawet 80% zgonów z powodu zawału serca można zapobiec. Jeżeli do tych statystyk dodamy wszystkie inne możliwe schorzenia układu sercowo-naczyniowego, to z pewnością okaże się (co oczywiście podkreślają kardiolodzy), że profilaktyka schorzeń kardiologicznych ma wprost nieocenione znaczenie dla życia i zdrowia pacjentów. Należy jednak położyć zdecydowany nacisk na zdrowy styl życia.

Niewiele pacjentów zdaje sobie sprawę jak ogromne są korzyści z zapobiegania schorzeniom sercowo-naczyniowym w stosunku do leczenia objawów chorób układu krążenia, a w szczególności ich bardzo zaawansowanych powikłań. Każdy pacjent, szczególnie ten predysponowany do wystąpienia schorzeń kardiologicznych, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego warto zadbać o własne serce i układ krążenia.

Bardzo aktualnym obecnie tematem jest promocja zdrowego stylu życia i eliminacja czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, czyli otyłości, nadciśnienia tętniczego, palenia papierosów, niewyrównanej cukrzycy, czy też zaburzeń lipidowych. Aby na co dzień wprowadzać hasło „profilaktyka” w życie, trzeba pamiętać o zdrowej diecie, rzuceniu lub ograniczeniu palenia papierosów, kontroli ciśnienia tętniczego, czy ograniczeniu stresu. Ważny w profilaktyce chorób serca jest też regularny wysiłek fizyczny, ponieważ obniża on ciśnienie tętnicze, przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, obniża stężenie trójglicerydów, a zwiększa frakcję cholesterolu HDL, jest nieoceniony także w profilaktyce cukrzycy. Pozytywny wpływ wysiłku fizycznego na funkcje śródbłonka oraz układ krzepnięcia i fibrynolizy ma ogromne znaczenie w profilaktyce miażdżycy i powiązanych z nią chorób sercowo-naczyniowych.

Profilaktyka, dlaczego taka ważna?

Dzięki wdrażania zasad zdrowego stylu życia pacjent nie tylko czuje się lepiej, jest bardziej aktywny, sprawny, ma lepsze wyniki badań laboratoryjnych, ale wie jak zapobiegać schorzeniom kardiologicznym, ma także wiedzę o objawach najczęściej występujących chorób układu krążenia. Dlatego wie jak postąpić w przypadku wystąpienia uczucia duszności i bólu w klatce piersiowej, kłucia w klatce piersiowej lub w sercu, wie też jak ma postąpić w przypadku zawału serca. Dla wyedukowanego pacjenta pojawienie się takich objawów jak skoki ciśnienia, zasłabnięcie, wysokie tętno, czy hipertrójglicerydemia, jest sygnałem alarmowym, że należy skierować swoje kroki do lekarza kardiologa.