Porady specjalisty z kategorii: Pozostałe
Hemochromatoza pierwotna – jak ją leczyć?
Hemochromatoza pierwotna, czyli cukrzyca brunatna, to choroba metaboliczna prowadząca m.in. do marskości wątroby oraz kardiomiopatii. Jakie są objawy hemochromatozy pierwotnej? Kiedy udać się do lekarza?
Choroba Niemanna-Picka – przyczyny, objawy, leczenie
Choroba Niemanna-Picka zaliczana jest do rzadkich chorób metabolicznych, która w literaturze znana jest również jako leukodystrofia lub choroba spichrzenia lipidów. Charakterystycznym objawem choroby jest gromadzenie się lipidów w śledzionie, wątrobie, płucach, szpiku i mózgu.Choroba Niemanna-Picka została pierwszy raz opisana przez Alberta Niemanna, niemieckiego pediatrę, w 1914 roku. Przypadek małego chłopca z powiększoną wątrobą, śledzioną i pociemniałą skórą twarzy dał początek chorobie, którą dziś określamy jako Niemanna-Picka. Kilka lat później Ludwick Pick prowadził badania na tkankach pochodzących od pacjentów, których opis kliniczny przypominał objawy opisane przez Niemanna. Dziś wiadomo, ze choroba oparta jest na zaburzeniach wewnątrzkomórkowego transportu cholesterolu i związków lipidowych na poziomie komórkowym z postępującym powiększeniem śledziony i wątroby. Ostatnie badania wskazują, że poza zaburzeniem transportu cholesterolu i lipidów zaburzeniu podlega transport tzw. gangliozydów, które wpływają na porażenie ruchu gałek ocznych i wywoływanie ataków padaczkowych.
Witamina K a leki przeciwzakrzepowe
Leki przeciwzakrzepowe stosuje się w celu obniżenia zdolności krwi do krzepnięcia i tworzenia zakrzepów. Powstanie zakrzepów jest sytuacją niebezpieczną, zagrażającą życiu. Skrzepliny mogą utrudniać przepływ krwi, zmniejszając światło lub całkowicie zamykając naczynia krwionośne.
Jak cytrusy zmieniają działanie leku?
W ostatnich czasach coraz więcej uwagi przywiązuje się do wpływu, interakcji leków z żywnością. Istnieje coraz więcej dowodów potwierdzających, że interakcje zachodzą często i mogą doprowadzić do śmiertelnych powikłań wynikających z zaburzeń rytmu serca i przewodzenia. Jednym z produktów spożywczych, który wpływa na zaburzenia metabolizmu leków są cytrusy.Najtrudniejsze do przewidzenia są interakcje leków ze składnikami żywności, które mogą mieć wpływ na ich biodostępność w organizmie. Zdolność i szybkość procesów przemian leków w organizmie jest cechą indywidualną, zależną od wieku, płci, stanów chorobowych.Głównym miejscem biotransformacji leku jest wątroba oraz jelito cienkie. W narządach dochodzi najczęściej do odziaływania leków i składników odżywczych. W wątrobie lek podlega dwóm rodzajom mechanizmów: przemianom pod wpływem enzymów mikrosomalnych (cytochrom P - 450, enzymy flawinowe) oraz wydalaniu do żółci.
- Reklama
Hipotonia poposiłkowa
Hipotonia oznacza spadek ciśnienia tętniczego, niedociśnienie. U osób w podeszłym wieku, z chorobami układu krążenia, otyłością, cukrzycą po spożyciu posiłku może dochodzić do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, czyli hipotonii poposiłkowej.
Ziarniniakowatość Wegenera - objawy, diagnoza, leczenie
Wielu pacjentów po usłyszeniu diagnozy, nie wie czym jest ziarniniakowatość Wegenera. Jest to choroba, która dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn (z podobną częstością). Niestety objawów tej choroby jest bardzo wiele, są one bardzo niespecyficzne, co w konsekwencji uniemożliwia, szybkie, trafne postawienie diagnozy. Choroba ta wymaga zawsze specjalistycznego leczenia. Im później zostanie zdiagnozowana tym trudniej jest ją leczyć. Może wtedy stanowić zagrożenie dla życia osoby chorej.Ziarniniakowatość Wegenera to schorzenie, którego istotą jest martwicze zapalenie małych naczyń krwionośnych. Dotyczy to głównie nerek oraz dróg oddechowych (górnych oraz dolnych). Za jej rozwój odpowiadają leukocyty, które z nieznanych nam do dziś przyczyn „atakują” i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Następstwem tego procesu jest zwężenie naczyń, niedokrwienie oraz krwotok lub zawał.
Czym są naczyniaki i jakie są ich typy?
Naczyniak jest nowotworem łagodnym, który wywodzi się z układu naczyń krwionośnych. Może on pojawić się już u bardzo małych dzieci być widoczny na skórze u osób dorosłych bądź starszych. Umiejscawia się on w różnym miejscu (twarz, czoło, nos, powieka oka, kończyny górne oraz dolne, a nawet pośladzek czy krocze). W wielu przypadkach stanowi on wadę wrodzoną.Zmiany te mogą rosnąć pojedynczo bądź w skupiskach, być widoczne jako osobne guzy bądź zlewać się ze sobą. Na skórze naczyniak widoczny jest jako sinoczerwona lub sinobordowa zmian, o różnym kształcie, ostro odgraniczona od skóry i dobrze widoczna. Nie jest on co prawda widoczny zaraz po urodzeniu, gdyż ujawnia się około 2go tygodnia życia jako czerwony punkcik na skórze dziecka, wtedy zaczyna rosnąć. Rozrasta się do około 6go miesiąca życia. Większość naczyniaków znika samoistnie do 9go roku życia pozostawiając na skórze przebarwienie bądź skupisko rozszerzonych naczynek krwionośnych.Zdecydowana większość to naczyniaki niezłośliwe, które nie posiadają torebki. Rosną i naciekają znajdujące się obok nich tkanki ale nie prowadzą do ich uszkodzenia bądź zniszczenia. Jak dzielimy naczyniaki? Jakie są ich typy?
Układowe zapalenia naczyń - objawy, diagnoza, leczenie
Układowe zapalenia naczyń to duża grupa chorób tkanki łącznej, w której dochodzi do rozwoju stanu zapalnego ścian naczyń a następnie ich martwicy. Konsekwencją tego stanu są najczęściej krwawienia, powstawanie zakrzepów czy zatorów. To prowadzi niestety do niedokrwienia różnych narządów oraz tkanek zaopatrywanych w krew przez te naczynia. Początkowo pacjent może nie odczuwać jakichkolwiek objawów z czasem pojawią się jednak różne dolegliwości. Układowe zapalenie naczyń obejmuje najczęściej naczynia płuc, nerek, gałek ocznych, skóry, układu nerwowego oraz górnych dróg oddechowych.Zmiany w naczyniach mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych a nawet stanowić zagrożenie dla życia pacjenta (udar niedokrwienny mózgu, uduszenie). Częstość zachorowania na to schorzenie wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Dotyka ono zarówno kobiet jak i mężczyzn, najczęściej powyżej 65go roku życia. Jakie są przyczyny i objawy układowego zapalenia naczyń? Czy jest to choroba uleczalna? W jaki sposób jest ona diagnozowana i leczona?
Budowa serca - anatomia
Serce człowieka to jeden z najważniejszych narządów. Położone jest w klatce piersiowej w śródpiersiu środkowym. Umieszczone jest w worku osierdziowym. Mięsień sercowy działa jak pompa a jego podstawowym zadaniem jest utrzymywanie stałego przepływu krwi przez wszystkie tkanki. Serce człowieka zbudowane jest z dwóch przedsionków oraz dwóch komór. Rolą przedsionka prawego jest zbieranie krwi z całego organizmu. To z niego krew wypływa do przedsionka lewego, następnie transportowana jest do lewej komory i do wszystkich tkanek organizmu. Serce człowieka zaczyna bić w 21 dniu od poczęcia. U osoby dorosłej waży ono około pół kilograma i wykonuje około 72 uderzeń na minutę (w stanie spoczynku). Przyspiesza między innymi na skutek: wysiłku fizycznego, stresu, lęku, przy gorączce. O serce należy dbać w sposób szczególny gdyż jego choroby są niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta. Dzieli się je na wrodzone oraz nabyte.
Objawy tętniaka aorty
Tętniak aorty może pojawić się u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od płci. Jest to stan, który zagraża zdrowiu oraz życiu pacjenta. Konieczne jest zatem jego leczenie za pomocą zabiegu operacyjnego. Objawy tętniaka aorty są różne w zależności od rodzaju, który dany pacjent posiada.
- Reklama
Żylaki na nogach - leczenie i profilaktyka
Wiele kobiet ma problemy z żylakami na nogach, dane naukowe wskazują na to, iż dotyka aż 75% kobiet. Problem ten dotyka także mężczyzn, choć w mniejszym stopniu. Żylaki są problemem, z którym lekarze spotykają się coraz częściej a ich objawy nasilają się wraz z wiekiem. Cały czas poszukiwane są przyczyny powstawania żylaków oraz ich rozwoju. Szczególną uwagę zwraca się także na sposoby radzenia sobie z żylakami oraz nad tym czy istnieją maści bądź tabletki mogące złagodzić objawy towarzyszące żylakom.
Postępowanie doraźne natychmiastowe przy zawale serca
W obliczu wystąpienia charakterystycznych, bądź dodatkowo pozostałych, niespecyficznych objawów zawału serca, należy zastosować u pacjenta jedną dawkę nitrogliceryny (0,4 mg) w postaci podjęzykowej (s.l., sub linquam) tabletki lub aerozolu. W pierwszym przypadku, lek zacznie działać po 2-3 minutach, natomiast zastosowany podjęzykowo w postaci aerozolu – po około 1 minucie. Jeżeli po 5 minutach od zastosowania podjęzykowego nitrogliceryny, objawy (w szczególności bólowe) nadal się utrzymują, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia.
Guzkowe zapalenie tętnic - objawy, diagnoza, leczenie
Guzkowe zapalenie tętnic, zaliczane jest do chorób zapalnych naczyń. Ujawnia się u osób około 45-50 roku życia, częściej występuje u mężczyzn aniżeli u kobiet. Co ważne, nie jest znany czynnik odpowiedzialny za wystąpienie i rozwój choroby. Badania naukowe wskazują na fakt, iż mechanizm rozwoju choroby jest bardzo złożony. Szczególne miejsce w tym procesie, odgrywa aktywowany pod wpływem np. leków, układ immunologiczny.W chwili obecnej wyróżnia się następujące okresy zmian naczyniowych, są to okresy: zmian zwyradniających, zmian zapalnych, tkanki ziarninowej oraz bliznowacenia. Guzkowe zapalenie tętnic prowadzi bardzo często do powstawania zakrzepów, zamykanie/zarastanie światła tętnicy oraz tworzenie się tętniaków. Konsekwencją tego procesu jest niedokrwienie tkanek oraz narządów m.in. proces zapalny nerek, serca, przewodu pokarmowego czy mięśni.
Duszność - objawy, diagnoza, leczenie
Duszność to jeden z częstszych objawów, na które skarżą się pacjenci w czasie wizyt lekarskich. Dzieje się tak, ponieważ uczucie braku powietrza jest przykrym i niepokojącym doznaniem, a równie często wywołuje ona lęk przed poważną chorobą.
Czy choroby serca wykluczają pobyt w górach?
Wielu pacjentów obciążonych chorobami serca zastanawia się, jakie wakacje są dla nich bezpieczne i dokąd mogą się wybrać, by nie spowodować pogorszenia swojego stanu zdrowia. Nie każdy klimat okazuje się łaskawy dla chorych kardiologicznie.
Hipoglikemia u dorosłych - objawy, diagnoza, leczenie
Hipoglikemia jest stanem kiedy stężenie glukozy w osoczu wynosi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l). W 2013 roku była to wartość 55 mg/dl (3,0 mmol/l ), niezależnie od występowania objawów hipoglikemii.
Nadwaga i funkcjonowanie układu krwionośnego
Przez nadwagę rozumiemy, nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, wybiegający poza przyjęte, przeciętne normy, który w konsekwencji prowadzi do przybierania na masie. Przeprowadzone badania wykazały, iż u osób z nadwagą dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Szczególną rolę odgrywa nadmiar tłuszczu obecny na brzuchu.
EKG Holtera - co to jest?
Badanie EKG metodą Holtera, polega na zapisie EKG trwającym ciągle przez 24 godziny. Badanie to daje możliwość na ocenę różnego rodzaju zmian zachodzących w sercu w określonych warunkach (w ciągu dnia, w nocy, podczas snu, podczas wysiłku oraz spożywania pokarmów). W ten sposób diagnozowane są zmiany dynamiczne zachodzące w sercu.
Objaw Raynauda - objawy, diagnoza, leczenie
Objaw Raynauda to napadowe blednięcie najczęściej palców rąk występujące częściej u kobiet. Czasem dotyczy palców stóp, rzadko nosa i małżowin usznych. Pojawia się pod wpływem zimna, emocji albo bez przyczyny.Może być objawem izolowanym (u ok. 80%) lub wtórnym w przebiegu różnych chorób - np. tocznia rumieniowatego układowego, twardziny, łuszczycy i innych chorób tkanki łącznej.Jego przyczyną mogą być także narażenie zawodowe na wibracje i powtarzalne urazy mechaniczne palców, zatrucia metalami ciężkimi, chlorkiem winylu, działania zimna. Czasem objaw ten występuje w chorobach krwi, nowotworach,a także w powszechnym zespole cieśni nadgarstka, zapaleniu wątroby typu B i C, zakażeniach Mycoplasma pneumoniae.
Hiperglikemia - objawy, diagnoza, leczenie
Hiperglikemia to nic innego jak zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Mówi się hiperglikemii gdy poziom cukru na czczo we krwi wynosi więcej aniżeli 126 mg/ml a po posiłku jest powyżej 160 mg/ml. Należy jednak podkreślić, iż poziom cukry we krwi u różnych osób, pobierany w tym samym czasie może się od siebie różnić.