Artykuły z kategorii: Pozostałe
COVID-19 a remdesivir: co to za lek i dlaczego obecnie jego stosowanie wzbudza kontrowersje?
Remdesivir to lek, o którym do pewnego czasu mało kto słyszał – sytuacja zmieniła się w 2020 roku wraz z nadejściem pandemii COVID-19. Początkowo lek traktowano jako substancję, dzięki której medycyna będzie w stanie pokonać koronawirusa, z czasem okazało się jednak, że radość była stanowczo przedwczesna. Czym jest remdesivir, czemu miałby pomagać pacjentom z COVID-19 i czy jego wykorzystywanie rzeczywiście jest słuszne?
Lepiej zrozumieć arytmię
Niektóre zaburzenia rytmu serca są tak skomplikowane, że trudno je uchwycić, by potem móc skutecznie leczyć. O tym, jak zrozumieć krążące w sercu impulsy elektryczne, zbudować mapę serca w 3D i skutecznie wyeliminować arytmię, mówi dr Grzegorz Karkowski, kardiolog z Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Zdrowe odżywianie sposobem na dłuższe życie
O tym, że odpowiednio zbilansowana dieta i dobór pewnych składników wspomaga nasze zdrowie, wiadomo od dawna. Przedstawiamy listę wybranych najzdrowszych potraw, które realnie mogą przyczynić się w walce ze starzeniem.
Choroba Refsuma – poznaj objawy, leczenie i rokowania
Choroba Refsuma jest rzadko występującą chorobą genetyczną, która wpływa na metabolizm lipidów w organizmie. Jak się objawia choroba i jakie są możliwości jej leczenia?
- Reklama
Koronawirus – jak dezynfekować ubrania i przedmioty?
Obecnie w czasie pandemii, chcąc uchronić się przed koronawirusem, nie tylko istotna jest prawidłowa higiena rąk (dokładne i częste mycie), ale także dezynfekowanie przedmiotów oraz ubrań. Podpowiadamy, jak to robić.
Działania niepożądane chlorochiny u pacjentów z COVID-19
Badania nad możliwością zastosowania chlorochiny w leczeniu COVID-19 trwają na całym świecie. Pojawiają się jednak pierwsze doniesienia o występowaniu działań niepożądanych, które mogą ochłodzić zapał naukowców i lekarzy w stosowaniu tego preparatu leczniczego w walce z koronawirusem.
Program badań nad chlorochiną rozpoczęty u pacjentów we Wrocławiu
Poszukiwanie skutecznych terapii w leczeniu infekcji wywołanej przez koronawirusa trwa na całym świecie. Jednym z potencjalnych leków, które są obecnie w fazie testów, jest chlorochina. Badania nad jej skutecznością w walce z COVID-19 rozpoczęły się we Wrocławiu.
Jak pozostawać aktywnym fizycznie podczas akcji #zostańwdomu?
Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze niemal całego globu. W trosce o społeczeństwo wprowadzono liczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domu i korzystaniem m.in. z restauracji czy siłowni. Sytuacja wymaga od wszystkich samodyscypliny, ale jak ją zachować, aby utrzymywać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne? Publikujemy krótki przewodnik, który może okazać się przydatny.
Szczepionka przeciwko gruźlicy a koronawirus – czy zaszczepieni są mniej narażeni na zachorowanie na COVID-19?
Kilka dni temu świat obiegła informacja, że w krajach, gdzie obowiązkowo szczepiono przeciwko gruźlicy, odnotowuje się mniejszą zachorowalność na koronawirusa. Czy istnieje związek między szczepionką przeciw prątkowi gruźlicy a nowym wirusem?
Koronawirus – racjonalne spojrzenie
Gdy w grudniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o pierwszych zachorowaniach spowodowanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie zastanawialiśmy się, jaki będzie to miało wpływ na nasze codzienne życie. Ot, „jakaś nowa choroba", jakich przecież mnóstwo. To że kilku mieszkańców Chin zachorowało, to jeszcze chyba nie powód, żeby się tym martwić? Przecież zima za pasem – trzeba się przygotować na naszą coroczną „epidemię" grypy. Podejrzewam, że po pierwszych zachorowaniach w Wuhan nikt nie spodziewał się „efektu motyla" i rozwoju pandemii, jakiej świat od dawna nie notował.
- Reklama
Sposoby leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa
Na chwilę obecną lekarze nie dysponują żadnym produktem leczniczym, który byłby dedykowany stricte do leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa. Na całym świecie leczenie oparte jest na stosowaniu innych leków, których użycie może przynieść choć minimalną poprawę stanu zdrowia chorych.
Koronawirus – w prostych słowach o trudnym przeciwniku
Grudzień 2019 roku pozostanie w naszej pamięci na długo. Wtedy to pojawiły się pierwsze informacje o podstępnym wirusie, który atakował kolejno mieszkańców miasta Wuhan, a w krótkim czasie także całych Chin. Niestety bardzo szybko rozprzestrzenił się również w Europie. Wirus, o którym mowa, to SARS-CoV-2, czyli koronawirus wywołujący zespół ostrej niewydolności oddechowej.
Paracetamol a ibuprofen – zalecenia dotyczące stosowania w trakcie infekcji wirusowej
W czasie infekcji – czy to wirusowej, czy bakteryjnej – niejednokrotnie pojawia się gorączka, czyli stan fizjologiczny, kiedy obserwujemy podwyższoną temperaturę ciała. Czy w trakcie infekcji koronawirusem nie zaleca się stosowania ibuprofenu?
Efekt domina, czyli dlaczego kwarantanna ma sens
Czy kwarantanna naprawdę oznacza, że należy unikać kontaktu z innymi? Dlaczego należy przestrzegać zasad kwarantanny? Co grozi za złamanie zasad kwarantanny?
Flawonoidy, flawonole – skuteczna broń na wiele chorób?
Związki flawonoidowe, znane jako flawonoidy, powszechnie występują w warzywach i owocach, nadając im m.in. charakterystyczną barwę. Są one uznawane za związki bioaktywne, które wykazują ogromny potencjał prozdrowotny na wiele chorób.
Mity na temat koronawirusa
COVID-19, obecnie powszechnie znany jako koronawirus, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty na Ziemi za wyjątkiem Antarktydy. Na tę chwilę liczba zakażonych osób na świecie przekracza 250 tysięcy, a gdy tylko w mediach pojawia się słowo pandemia, wśród ludzi zaczyna szerzyć się strach i panika. Wiąże się to niestety ze sporą ilością dezinformacji i nieprawdziwymi faktami na temat tego wirusa.
Zalecenia dotyczące opieki nad osobą z podejrzeniem COVID-19
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła i opublikowała wykaz zaleceń, do jakich należy się stosować w przypadku opieki w domowych warunkach nad osobą z podejrzeniem koronawirusa, mającą łagodne objawy COVID-19.
Koronawirus w Polsce. Co musisz wiedzieć?
Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej w różnych zakątkach świata. Według najnowszych danych na świecie zachorowało już ponad 90 tysięcy osób, z czego ponad 3 tysiące zmarło.Czy jest się czego bać? O czym pamiętać na co dzień, aby ograniczyć ryzyko choroby?
Leki na przeziębienie – czy można je przedawkować?
Popularne leki na przeziębienie dostępne są w aptece bez recepty, mają bowiem status leku OTC. Czy leki na przeziębienie można przedawkować?
Nefrotoksyczność niektórych leków – co to takiego?
Nefrotoksyczność to negatywny wpływ związków chemicznych na nerki. Uszkodzenie nerek ma poważne konsekwencje dla całego organizmu. Co wpływa na pojawienie się neurotoksyczności? Jak ją leczyć?