Pozostałe
Sukces naukowców z WUM – aplikacja do diagnozowania chorych na koronawirusa już dostępna
Czy chorych na koronawirusa da się zdiagnozować przy pomocy aplikacji? Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonują, że ich aplikacja pozwoli na szybsze diagnozowanie chorych, bez konieczności wizyty u lekarza. W czym tkwi sekret takiego narzędzia?
COVID-19 a remdesivir: co to za lek i dlaczego obecnie jego stosowanie wzbudza kontrowersje?
Remdesivir to lek, o którym do pewnego czasu mało kto słyszał – sytuacja zmieniła się w 2020 roku wraz z nadejściem pandemii COVID-19. Początkowo lek traktowano jako substancję, dzięki której medycyna będzie w stanie pokonać koronawirusa, z czasem okazało się jednak, że radość była stanowczo przedwczesna. Czym jest remdesivir, czemu miałby pomagać pacjentom z COVID-19 i czy jego wykorzystywanie rzeczywiście jest słuszne?
Lepiej zrozumieć arytmię
Niektóre zaburzenia rytmu serca są tak skomplikowane, że trudno je uchwycić, by potem móc skutecznie leczyć. O tym, jak zrozumieć krążące w sercu impulsy elektryczne, zbudować mapę serca w 3D i skutecznie wyeliminować arytmię, mówi dr Grzegorz Karkowski, kardiolog z Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Kwasy tłuszczowe omega-3 a ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych
O kwasach tłuszczowych omega-3 w środowiskach medycznych wspomina się bardzo często – zwraca się uwagę, że mogą one spowalniać starzenie się komórek czy zmniejszać ryzyko chorób nowotworowych. Dużo uwagi kieruje się również ku ich wpływowi na układ sercowo-naczyniowy – w ostatnim czasie doniesienia o związku kwasów omega-3 z ryzykiem chorób serca zaprezentowali badacze z The University of Queensland School of Medicine.
- Reklama
XXIV WCCI Warsaw 2020 - zachowanie tradycji w nowoczesnej formie
W dniach 28-30.09.2020 r. odbyły się warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN) Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Szczepienie na grypę – „za” i „przeciw”
Tegoroczny sezon grypowy zapowiada się wyjątkowo – podobieństwo pierwszych objawów grypy do koronawirusa będzie stanowiło nie lada wyzwanie dla lekarzy, którzy będą diagnozować chorych. W tym roku zarówno Główny Inspektor Sanitarny, jak i Minister Zdrowia apelują: szczepmy się na grypę!
Dlaczego przerwano badania kliniczne najbardziej obiecującej szczepionki przeciw COVID-19?
Cały świat w napięciu czeka na informację: tak, mamy szczepionkę na koronawirusa. Ostatnio w sieci pojawiły się informacje, że badania kliniczne najbardziej obiecującego prototypu szczepionki zostały przerwane. Co się stało?
XXIV WCCI Warsaw, czyli kardiologia interwencyjna w najlepszym wydaniu
Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) jest jedną z najważniejszych konferencji kardiologii interwencyjnej w Europie.
Napady lęku i kołatania serca: co je łączy?
Napady lęku związane są nie tylko z dyskomfortem psychicznym, ale i z różnymi dolegliwościami natury somatycznej – obejmować mogą one m.in. wzmożenie potliwości, bóle głowy, ale i kołatania serca. Ostatni z wymienionych problemów zasługuje na szczególną uwagę – niejednokrotnie bowiem pacjenci z zaburzeniami lękowymi obawiają się, że może on świadczyć o jakiejś chorobie układu krążenia. Skąd się więc biorą kołatania serca powiązane z napadami lęku i kiedy powinny one niepokoić?
Polski lek na COVID-19 – w Lublinie ruszyła produkcja
Czy metoda wykorzystania osocza ozdrowieńców stanie się ogólnoświatowym panaceum na koronawirusa? Na całym świecie trwają intensywne poszukiwania skutecznego leku. Polscy naukowcy z Lublina wskazują, że osocze ozdrowieńców może pomóc nam przetrwać nadchodzącą, drugą falę choroby.
- Reklama
Czym jest grelina i jakie są jej funkcje?
O takich hormonach, jak tyroksyna czy hormon wzrostu pewne informacje słyszał każdy, mniej powszechna jest już jednak wiedza o grelinie, która także jest hormonem. Substancja najbardziej znana jest z tego, że ma ona związek z kontrolowaniem apetytu, nie jest to jednak jedyna jej funkcja. Jakie są więc inne jeszcze zadania greliny i w jaki sposób można by na nią oddziaływać, by poprawiać zdrowie pacjentów?
Zaburzenia czucia w dłoni i ręce – czy to powód do niepokoju?
Mrowienie, zaburzenie czucia w dłoni. Takie objawy pojawiają się u wielu pacjentów. Czy stanowią powód do niepokoju? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Kolatania serca w nocy: co może je powodować i kiedy udać się do lekarza?
Kołatania serca o dowolnej porze dnia mogą generować u pacjenta zaniepokojenie, szczególnie jednak niepokojące są one wtedy, gdy człowiek odczuwa je w nocy. Przyczyny problemu bywają naprawdę różne – czasami kołatania są przejawem zaburzeń rytmu serca, a czasami konsekwencją stosowania jakichś używek, uprawiania sportu czy doświadczenia silnego stresu. Kiedy więc kołatania serca w nocy powinny niepokoić i stanowić powód do odwiedzenia lekarza?
Deksametazon a COVID-19. Czy to przełom w leczeniu koronawirusa?
Cały świat poszukuje nie tylko szczepionki, ale również skutecznego leku mogącego wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Testowane są również farmaceutyki, które zarejestrowano w innych wskazaniach, jednak ich zastosowanie może okazać się przełomowe. Wygląda na to, że deksametazon może okazać się „czarnym koniem” w walce z koronawirusem.
Czym tętnice różnią się od żył?
Żyły i tętnice stanowią rozbudowaną sieć, która wchodzi w skład ludzkiego układu sercowo-naczyniowego. Zasadniczo obie wymienione struktury transportują tą samą ciecz, którą jest krew, dość znacząco różnią się one jednak od siebie. Jakie więc są podstawowe różnice pomiędzy żyłami i tętnicami i jakie są funkcje poszczególnych z tych struktur?
Zdrowe odżywianie sposobem na dłuższe życie
O tym, że odpowiednio zbilansowana dieta i dobór pewnych składników wspomaga nasze zdrowie, wiadomo od dawna. Przedstawiamy listę wybranych najzdrowszych potraw, które realnie mogą przyczynić się w walce ze starzeniem.
Polski symulator USG płuc zrewolucjonizuje diagnostykę?
Grant EIT Health – to prestiżowe wyróżnienie zdobyli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wspólnie ze spółką Medical Simulation Technologies. Czy polski wynalazek, symulator USG płuc, zrewolucjonizuje współczesną diagnostykę?
Korelacja pomiędzy spożyciem zbyt dużej ilości wysoko przetworzonej żywności a zdrowiem serca
Wysoko przetworzona żywność powiązana z niższymi wskaźnikami zdrowia sercowo-naczyniowego. Tak wynika z analizy trybu żywienia przeciętnego Amerykanina, w diecie którego to aż połowa dziennych kalorii. Dane oparto na wstępnych badaniach, które zostały przedstawione na sesjach naukowych American Heart Association w Filadelfii.
Kraków i pilotażowe badania w poszukiwaniu bezobjawowych chorych na COVID-19
Chorych, którzy przechodzą COVID-19 bezobjawowo, może być więcej, niż przypuszczamy. Do takich wniosków doszli krakowscy badacze na podstawie badań uzyskanych w pilotażowym programie poszukiwania bezobjawowych chorych.
WHO mówi „stop” badaniom klinicznym hydroksychlorochiny
Od początku pandemii naukowcy we współpracy z lekarzami poszukiwali skutecznej metody leczenia choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Wiele wskazywało na to, że hydroksychlorochina, będąca składnikiem leków przeciwmalarycznych, okaże się skuteczna w walce z nowym patogenem. Niestety, był to zbyt wczesny optymizm.