Artykuły z kategorii: Niewydolność serca
Biofizyka ablacji – istotna inwestycja dla operatorów EP
Nauka łącząca fizykę z fizjologią wydaje się podstawowym zapleczem wiedzy z zakresu elektrofizjologii kardiologicznej, ale jej znaczenie nie maleje wraz z rozwojem tej specjalizacji. Gruntowna wiedza z zakresu biofizyki może mieć decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności realizowanych procedur ablacji podłoża arytmii. Warto hojnie zainwestować czas w jej zgłębienie – to wspaniale zaprocentuje! – przekonuje dr n. med. Piotr Lodziński, FESC z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Terapia dla wszystkich chorych z niewydolnością serca
Innowacyjne cząsteczki stosowane w farmakoterapii okazują się mieć dodatkowe korzystne działania i ostatecznie szersze zastosowanie, aniżeli pierwotnie przewidywano. Tak jest między innymi w przypadku flozyn, które początkowo były stosowane w diabetologii a obecnie znajdują coraz szersze zastosowanie w kardiologii. Przykładowo wyniki badania EMPA-REG OUTCOME przyczyniły się do dalszego rozwoju badań z empagliflozyną w populacji pacjentów z niewydolnością serca, zarówno z obniżoną, jak i zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory. Pozwoliło to na szersze zastosowanie tej terapii – mówi prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Niewydolność serca u osób w młodym wieku: czy choroba może wystąpić u 20-latka?
Niewydolność serca to zdecydowanie poważna choroba – jej objawy mogą w znaczącym stopniu utrudniać zwyczajne funkcjonowanie, a do tego w jej leczeniu może dochodzić do konieczności przeprowadzenia przeszczepu serca. Najczęściej stwierdzana jest ona u osób w podeszłym wieku, zdarza się jednak, że choroba rozwija się u zdecydowanie młodszych ludzi. Jakie mogą być przyczyny niewydolności serca w młodym wieku i co zrobić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania?
Zawał serca – jak odróżnić od udaru mózgu?
Zawał serca i udar to nagłe przypadki zagrażające życiu człowieka. Niektóre z objawów mogą być podobne, jednak w rzeczywistości są to zupełnie inne schorzenia. Im szybciej osoba rozpozna zawał serca lub udar, tym większe szanse na przeżycie i wyzdrowienie.
- Reklama
Eksperci: „Możemy pomóc pacjentom żyć dłużej po zawale!”
Jak zapewnić polskim pacjentom po przebytym zawale serca szansę na dłuższe życie, dyskutowali eksperci w trakcie edukacyjnej konferencji kardiologicznej, która odbyła się w dniach 5-6 października 2018 roku w Warszawie. W trakcie debaty pt. „Jak poprawić rokowanie pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym w Polsce w kontekście skutecznego leczenia przeciwpłytkowego” wskazywano na wyzwania w długofalowej terapii pacjenta po przebytym zawale serca, dostępne możliwości leczenia i bariery w ich stosowaniu.
Zapalenie mięśnia sercowego
Zapalenie mięśnia sercowego to choroba, w której dochodzi do powstania nacieku zapalnego w obrębie warstwy mięśniowej serca. Skutkuje to wystąpieniem uszkodzenia lub martwicy kardiomiocytów, czyli komórek mięśnia sercowego. Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia są czynniki infekcyjne. Choroba może wystąpić izolowanie lub stanowić groźne powikłanie innych chorób infekcyjnych, np. zapalenia gardła czy zatok. Schorzenie dotyczy każdej grupy wiekowej – od noworodków po osoby starsze, jednak obraz kliniczny w różnych grupach wiekowych znacząco się różni.
Przyczyny i objawy niewydolności serca
Niewydolność serca nazywana jest inaczej niewydolnością krążenia i jest spowodowana uszkodzeniami serca. Choroba ta może pojawić się u osób w każdym wieku. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy pojemność minutowa mięśnia sercowego oraz ciśnienie tętnicze nie są wystarczające, by pokryć potrzeby metaboliczne ustroju.
Trening fizyczny w niewydolności serca
Szereg przeprowadzonych badań klinicznych wskazuje jednoznacznie korzyści jakie płyną z zastosowania treningu fizycznego u osób z niewydolnością serca.
Kardiomiopatie - podział i leczenie
Kardiomiopatie jest to grupa chorób, które w konsekwencji prowadzą do dysfunkcji mięśnia sercowego. Mogą mieć podłoże dziedziczne lub nieuwarunkowane genetycznie, nabyte.
Czym jest niewydolność serca?
Niewydolność nie jest jedynie jednostką chorobową a zespołem klinicznym prowadzącym niejednokrotnie do trwałego inwalidztwa oraz zgonu.
- Reklama
Niewydolność krążenia u dzieci
Sytuacja, w której serce nie jest w stanie dostarczyć ważnym życiowo narządom utlenowanej krwi (w ilości wystarczającej do pokrycia ich podstawowego zapotrzebowania na tlen) nazywana jest niewydolnością krążenia. Sytuacja ta początkowo powoduje otrzegawcze symptomy, a jeżeli stan ten trwa dłużej i nadal się pogłębia, dochodzi do wyczerpania rezerw organizmu, a w konsekwencji do zgonu.