Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie

Nadciśnienie
Nadciśnienie
56 wątków

Wszystko na temat choroby krążenia jaką jest nadciśnienie tętnicze. Forum przeznaczone dla osób leczących się na nadciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze to choroba krwi, która prowadzi do problemów z ciśnieniem tętniczym. Choroba może dotykać nawet jedną trzecią dorosłych Polaków. Nadciśnienie to stan, kiedy ciśnienie krwi jest wyższe niż norma. Wysokie ciśnienie tętnicze może powodować problemy zdrowotne, takie jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, przerost lewej komory serca, niewydolności serca, rozwarstwienia aorty, upośledzenia czynności nerek, a w konsekwencji prowadzić do udaru i zawału serca oraz zgonu z przyczyn naczyniowych. 

Pomiary ciśnienia krwi (zwane potocznie mierzeniem ciśnienia) są ważne, aby zdiagnozować i leczyć hipertenzję. Ciśnieniomierz jest przyrządem, który można użyć do pomiaru ciśnienia krwi. Pomiar ciśnienia tętniczego jest bardzo ważny, szczególnie ten wykonywany przez pacjenta samodzielnie. W tym celu należy używać ciśnieniomierza naramiennego, w warunkach domowych jest to zwykle ciśnieniomierz automatyczny.    Urządzenie pomocne będzie także przy kontrolowaniu niskiego lub wysokiego tętna, a także pozwoli na obserwację skoków ciśnienia.  

Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca, który działa konsekwentnie i długodystansowo. W przypadku nadciśnienia pierwotnego obraz kliniczny jest mało charakterystyczny, dlatego przez wiele lat choroba przebiega bezobjawowo. Często przy wysokim ciśnieniu pojawia się ból głowy, zaburzania snu, wysoki puls i łatwe męczenie się. Dla większości nie są to jednak objawy na tyle niepokojące, aby podjąć leczenie. Nawet jedna trzecia osób nie jest świadomych swojej choroby, a tylko 10% jest skutecznie leczonych. Chociażby wysoki puls przyczyny - może mieć naprawdę różne.  
Istotne w  leczeniu nadciśnienia tętniczego jest przyjęcie zdrowego stylu życia. Zaleca się więc: zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą lub otyłych, stosowanie diety bogatej w potas i wapń i zmniejszenie spożycia sodu, odpowiednią aktywność fizyczną, ograniczenie spożywania alkoholu. Ważnym aspektem w leczeniu nadciśnienia jest zastosowanie odpowiedniej diety. Dieta obniżająca ciśnienie tętnicze nazywana jest dietą DASH. Wszelkie działania profilaktyczne będą dobrą drogą do pracy nad prawidłowym ciśnieniem tętniczym. 

Głównymi grupami leków przeciwnadciśnieniowych są: diuretyki tiazydowe/tiazydopodobne; inhibitory konwertazy angiotensyny; beta-blokery; blokery kanału wapniowego; blokery receptora angiotensynowego.