Artykuły z kategorii: Nadciśnienie
Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym
Szacowana liczba chorych w Europie na nadciśnienie tętnicze wynosi ok 150 milionów, co oznacza, że co czwarta osoba w populacji choruje na nadciśnienie tętnicze. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie tętnicze jest pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Co powinno nas zaniepokoić, kiedy należy udać się do specjalisty, jak skutecznie leczyć nadciśnienie mówi Katarzyna Czarnecka, kardiolog.
5 faktów i mitów na temat hipokaliemii
Hipokaliemia, czyli niedobór potasu w organizmie, to powszechne zjawisko – często towarzyszy takim chorobom przewlekłym, jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek czy cukrzyca. Nieleczona, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Oto 5 faktów i mitów na temat hipokaliemii. Warto poznać ją lepiej, aby ustrzec się przed jej skutkami.
Mity na temat nadciśnienia
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że ponad miliard ludzi na całym świecie boryka się z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak pomimo wciąż rosnącej liczby osób z nadciśnieniem nadal jest ono lekceważone i błędnie rozumiane. Poznaj najbardziej powszechne mity z nim związane.
Leki na nadciśnienie (hipotensyjne): zbiór przydatnych informacji
Leki na nadciśnienie – ze względu na to, jak częste jest nadciśnienie tętnicze – należą do jednych z najczęściej przyjmowanych przez pacjentów farmaceutyków. Wyróżnia się różne ich rodzaje – jedne wpływają na specyficzne receptory w sercu, a inne leki hipotensyjne działają poprzez zwiększenie wydalania wody z organizmu. Dla jednego jednak pacjenta najkorzystniejszy jest jeden lek hipotensyjny, a dla drugiego całkowicie inny. Jak ustala się to, jaki lek na nadciśnienie jest najodpowiedniejszy dla chorego i co jeszcze warto wiedzieć o lekach hipotensyjnych?
- Reklama
Nadciśnienie wtórne - patogeneza, diagnostyka, leczenie
Nadciśnienie wtórne rozwija się na podłożu różnych chorób. Do najczęstszych z nich można zaliczyć choroby nerek, schorzenia endokrynologiczne oraz zespół bezdechu sennego. U większości pacjentów (90%) występuje nadciśnienie pierwotne (samoistne). Nadciśnienie wtórne jest zatem znacznie rzadziej rozpoznawane, niemniej wymaga szczególnej uwagi, gdyż długotrwały przebieg może prowadzić do poważnych powikłań wielonarządowych.
Denerwacja nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego opornego
W ostatnich latach pojawia się coraz więcej doniesień o nowej metodzie leczenia nadciśnienia tętniczego – jest nią zabieg nazywany denerwacją nerek. Korzyści z przebycia takiej procedury mieliby osiągać przede wszystkim pacjenci z cięższymi postaciami nadciśnienia, określanymi jako oporne nadciśnienie tętnicze. Założenia metody są dość interesujące, w rzeczywistości budzi ona jednak kontrowersje – według jednych uczonych denerwacja nerek pozwala osiągać znaczące efekty, według innych... skuteczność metody jest niewielka.
Nadciśnienie tętnicze – podstawowe informacje o chorobie
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Zachorowalność dramatycznie rośnie od niemal kilkudziesięciu lat. Według badania NATPOL 2011 w Polsce choruje 32% społeczeństwa! Ta wartość może i powinna szokować. Tym bardziej, że nadciśnienie tętnicze rozwija się powoli, na początku bez wyraźnych objawów a niszczy nasz organizm. Wystarczy wspomnieć, że często prowadzi do bardzo groźnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar niedokrwienny (lub krwotoczny mózgu).
Nadciśnienie tętnicze – podstawowe informacje o chorobie. Objawy, powikłania i leczenie
Diagnostyka nadciśnienia tętniczego jest jednym z najważniejszych zadań współczesnej medycyny. Ze względu na niezwykle groźne powikłania obecnie zaleca się regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi nawet u najmłodszych dzieci. Wczesne wykrycie choroby pozwala bowiem na wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Z początku wystarczającym sposobem leczenia może okazać się wyłącznie zmiana niezdrowych nawyków, jednak w przypadku dużego zaawansowania zmian naczyniowych, niezbędna okazuje się wielolekowa farmakoterapia.
Tętniaki - groźna i podstępna choroba naczyń
Układ krwionośny naszego organizmu kojarzy się niemal wyłącznie z sercem. Ten bardzo ważny narząd pełni rolę pompy, która dostarcza krew do prawie każdej komórki w naszym ciele. Proces ten jednak, nie miałby żadnego sensu, gdyby nie układ naczyń tętniczych, do których wtłaczana jest krew. Ze względu na bardzo wysokie wartości ciśnień, które wytwarza serce, tętnice są znacznie bardziej wytrzymałymi naczyniami niż żyły. Niestety, nawet mimo tych cech, które nadają im niezwykle dużą odporność, tętnice mogą ulec uszkodzeniu lub patologicznym zmianom. Jednymi z najgroźniejszych są tętniaki.
Witamina C rośnie - ciśnienie spada
Witamina C zaliczana jest do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Charakteryzuje się wielorakim, udowodnionym, korzystnym działaniem na organizm człowieka. Wykazuje działanie regulujące ciśnienie tętnicze krwi, obniża poziom całkowitego cholesterolu, podwyższa natomiast stężenie cholesterolu frakcji HDL, zmniejsza zlepianie płytek krwi.
- Reklama
Niedociśnienie
W przeciwieństwie do nadciśnienia obniżone wartości ciśnienia tętniczego krwi zdarzają się stosunkowo rzadko. Zwykle ma to charakter pierwotny i występuje u młodych kobiet.
Guz chromochłonny jako przyczyna nadciśnienia
Guz chromochłonny najczęściej zlokalizowany jest w nadnerczu, produkuje aminy katecholowe odpowiedzialne za rozwój nadciśnienia tętniczego. Inna nazwa guza to pheochromocytoma ze względu na budowę morfologiczną.
Wybór ciśnieniomierza - nieodłącznego towarzysza pacjentów dotkniętych nadciśnieniem tętniczym
"Nigdy nie miałem z tym problemów". Mniej więcej tymi słowami większość osób komentuje pierwszy w życiu zbyt wysoki wynik pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Kiedy pojawia się diagnoza oraz decyzja o rozpoczęciu leczenia, stajemy nierzadko przed trudnym wyborem - jaki ciśnieniomierz będzie dla mnie odpowiedni? Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza wbrew pozorom nie jest rzeczą łatwą. Niniejszy artykuł ma na celu wyodrębnienie pewnych cech, które pomogą w dokonaniu satysfakcjonującego wyboru. Każdy z nas ma swoje własne preferencje i wymagania.
Dieta DASH
Dieta DASH została opracowana przez specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego w Stanach Zjednoczonych (NHLBI, National Heart, Lung, and Blood Institute), którzy zaobserwowali zależność pomiędzy spożywanymi pokarmami, a wartością ciśnienia tętniczego. DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zatrzymywanie nadciśnienia dietą”.
Hipotensyjne właściwości selera
Już w starożytnej Grecji i Rzymie hodowano seler, najpierw jako roślinę ozdobną. Mieszkańcy wierzyli, że korzenie selera przynoszą szczęście, zapewnią im zdrowie, doskonałą kondycje i urodę. W krajach azjatyckich od 200 roku p.n.e. jest stosowany jako lekarstwo na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Nadciśnienie płucne
Nadciśnienie płucne to nieprawidłowy wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej.
Przyczyny niskiego ciśnienia tętniczego krwi
Niskie ciśnienie tętnicze krwi to inaczej, niedociśnienie tętnicze, które w przeciwieństwie do zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, nie zagraża życiu pacjenta. Światowa Organizacja Zdrowia WHO, określiła, iż o niedociśnieniu mówimy gdy wartość ciśnienia krwi jest poniżej 100/60 mmHg w przypadku kobiet oraz poniżej 110/70 mmHg w przypadku mężczyzn.
Stres psychiczny a nadciśnienie tętnicze
Zapadalność na nadciśnienie tętnicze wiąże się z różnymi bodźcami stresowymi. Reakcja stresowa ma za zadanie przestrojenie funkcji metabolicznych i immunologicznych, tak aby umożliwić przeżycie organizmowi w sytuacji zagrożenia zewnętrznego.
Wpływ ciśnienia tętniczego na ból głowy
Bóle głowy występują dość często w przebiegu nadciśnienia tętniczego (z podwyższonym ciśnieniem rozkurczowym), rzadziej natomiast w przypadku niedociśnienia.
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród dorosłych.