Nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży
Nadciśnienie tętnicze to problem około 5-10% kobiet spodziewających się dzieci i jest to zarazem jedna z głównych przyczyn śmiertelności kobiet ciężarnych lub ich nienarodzonych dzieci.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży - wprowadzenie i pomiar ciśnienia tętniczego
Jak powszechnie wiadomo podwyższone ciśnienie tętnicze u dorosłych stanowi czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo naczyniowych na podłożu miażdżycy. Nadciśnienie tętnicze u dorosłych zazwyczaj ma charakter pierwotny. Należy pamiętać, że wysokie ciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży jest zwykle wtórne do innego zaburzenia - na przykład choroby nerek i wiąże się z poważnymi dodatkowymi chorobami, takim jak encefalopatia, udar mózgu czy zastoinowa niewydolność serca.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży - leczenie farmakologiczne
W przypadku większości dzieci i nastolatków, w leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się modyfikację stylu życia w zakresie zmiany diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Nie dotyczy to jednak chorych z utrwalonym nadciśnieniem tętniczym drugiego stopnia oraz chorych z utrwalonym nadciśnieniem tętniczym pierwszego stopnia i uszkodzeniami narządowymi. W obu grupach należy włączyć leczenie farmakologiczne.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży - diagnostyka i dalsze postępowanie
Kiedy w trakcie trzech kolejnych wizyt, stwierdzamy u naszego pacjenta podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, to rozpoznajemy u niego (w zależności od wartości) stan przednadciśnieniowy lub nadciśnienie tętnicze. Jak wygląda nasze dalsze postępowanie?
- Reklama
Masa ciała w okresie niemowlęcym, a otyłość, nadciśnienie tętnicze i grubość ścian naczyń tętniczych w późniejszym dzieciństwie
W przedstawionej przez autorów pracy poddano analizie 395 dzieci urodzonych o czasie, bez obciążenia cukrzycą. Dokonano pomiarów masy ciała, a w celu uniknięcia różnic wyliczono masę ciała należną dla wzrostu oraz oceniono grubość ściany tętnicy szyjnej wewnętrznej u tych dzieci w 8 roku życia.
Nadciśnienie przyspiesza rozwój otępienia
Jak wynika z najnowszych badań wysokie wartości ciśnienia tętniczego u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (mild cognitive impairment MCI) sprzyjają szybszemu rozwojowi otępienia.
Nadciśnienie tętnicze oraz palenie papierosów czynnikami ryzyka udaru mózgu
Nadciśnienie tętnicze oraz palenie papierosów są czynnikami ryzyka udaru mózgu. Celem pracy opublikowanej, przez Hashimoto, na łamach czasopisma American Journal of Hypertension było zbadanie czy poziomy ciśnienia tętniczego oraz palenie papierosów są czynnikami predylekcyjnymi udaru u mężczyzn w Japonii.
Raport „Venus”: wpływ leczenia nadciśnienia tętniczego na zaburzenia seksualne u kobiet
Wiele chorób przewlekłych powoduje zaburzenia seksualne wskutek powikłań, dodatkowego stresu jaki stwarza choroba przewlekła, czy zastosowanego leczenia. W tej grupie jest również nadciśnienie tętnicze. W 2010 roku przeprowadzono wieloośrodkowe badanie seksualności kobiet leczonych z powodu nadciśnienia.
Nadciśnienie tętnicze u noworodka*
Nadciśnienie tętnicze jest stosunkowo rzadko spotykanym problemem klinicznym w neonatologii. Jednak znaczenie tego powikłania staje się istotne u noworodków chorych, obciążonych dodatkowymi problemami, które wymagają hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii noworodkowej (OION). Do właściwej oceny statusu ciśnienia tętniczego u noworodka konieczna jest znajomość prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego w tym wieku, a dodatkowo uwzględnienie wpływu dojrzałości noworodka na wysokość ciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Za nadciśnienie u kobiety ciężarnej uznaje ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg, które powinno być zmierzone na obydwu rękach w pozycji leżącej, po kilkuminutowym wypoczynku. Jeżeli ciśnienie skurczowe wzrosło o około 25 mmHg a rozkurczowe o 15 mmHg w porównaniu z występującym przed ciążą także można mówić o istnieniu nadciśnienia.