Nadciśnienie
Kofeina i jej wpływ na układ krążenia człowieka
Kofeina zaliczana jest do organicznych związków chemicznych znajdujących się w roślinach (ziarna kawy, kakaowca, owoce guarany, orzeszki kola). Można ją spotkać się w dużej ilości napojów m.in. energetyzujących czy gazowanych ale także leków (dostępnych bez recepty).
Przyczyny niskiego ciśnienia tętniczego krwi
Niskie ciśnienie tętnicze krwi to inaczej, niedociśnienie tętnicze, które w przeciwieństwie do zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, nie zagraża życiu pacjenta. Światowa Organizacja Zdrowia WHO, określiła, iż o niedociśnieniu mówimy gdy wartość ciśnienia krwi jest poniżej 100/60 mmHg w przypadku kobiet oraz poniżej 110/70 mmHg w przypadku mężczyzn.
Nadciśnienie tętnicze oporne (NTO) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Nadciśnienie tętnicze oporne, to taka postać hipertensji, w której regularny pomiar ciśnienia tętniczego wynosi stale powyżej 140/90 mmHg, pomimo stosowania trzech leków hipotensyjnych z różnych grup farmakologicznych.
Nadciśnienie płucne
Nadciśnienie płucne, zaliczane jest do bardzo poważnych, rzadkich chorób. W wielu przypadkach choroba ta jest zbyt późno lub źle diagnozowana. Objawami charakterystycznymi dla nadciśnienia płucnego są m.in.: ciągłe zmęczenie, problemy z oddychaniem (nasilające się podczas wysiłku), ból i kłucie w klatce piersiowej, kaszel czy chrypka.
- Reklama
Stres psychiczny a nadciśnienie tętnicze
Zapadalność na nadciśnienie tętnicze wiąże się z różnymi bodźcami stresowymi. Reakcja stresowa ma za zadanie przestrojenie funkcji metabolicznych i immunologicznych, tak aby umożliwić przeżycie organizmowi w sytuacji zagrożenia zewnętrznego.
Udar żylny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Udar to sytuacja, w której dochodzi do gwałtownego, nagłego wystąpienia objawów neurologicznych (ze strony ośrodkowego układu nerwowego), które utrzymują się nie krócej niż 24 godziny. Najczęściej występującym jest udar niedokrwienny (80-85% przypadków) oraz udar krwotoczny (10-15% przypadków). Rzadko spotykaną, szczególną postacią udaru jest tzw. udar żylny (ok. 1% przypadków).
Encefalopatia nadciśnieniowa - zaburzenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN)
Encefalopatia naczyniowa, jest rzadko występującym, zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN), które powstaje na skutek silnego wzrostu ciśnienia tętniczego.
Suchy kaszel w terapii lekiem przeciwnadciśnieniowym
Stosujesz leki przeciwnadciśnieniowe i dokucza ci uporczywy kaszel? Koniecznie przejrzyj swoją apteczkę. Jeśli twoje leki należą do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, której głównymi przedstawicielami są: kaptopril, enalapril,ramipril,lizynopril, chinapril, cylazapryl, to może oznaczać, że odczuwasz działanie niepożądane tych leków.
Leczysz nadciśnienie i planujesz ciążę? Uważaj na leki!
Leki należące do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE), której głównymi przedstawicielami są: kaptopril, enalapril, ramipril, lizynopril, są bardzo popularnymi lekami stosowanymi w nadciśnieniu tętniczym.
Jemioła pospolita w chorobie nadciśnieniowej
Jemioła pospolita (Viscum album) jest zimozielonym półpasożytem rosnącym w Polsce na drzewach liściastych, sośnie i jodle. Posiada cenne właściwości lecznicze, w praktyce wykorzystuje się jej właściwości hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi).
- Reklama
Wpływ ciśnienia tętniczego na ból głowy
Bóle głowy występują dość często w przebiegu nadciśnienia tętniczego (z podwyższonym ciśnieniem rozkurczowym), rzadziej natomiast w przypadku niedociśnienia.
Naturalne sposoby na obniżanie ciśnienia
Czy istnieją naturalne sposoby obniżania ciśnienia tętniczego krwi? Ależ naturalnie! Znajdziemy je między innymi w składnikach naszej codziennej diety.
Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, wpływ genów
Nadciśnienie tętnicze ma zróżnicowaną etiologię. Wpływ na ciśnienie tętnicze mają czynniki genetyczne, środowiskowe, styl życia. Jednak predyspozycje genetyczne nie są głównym sprawcom wystąpienia nadciśnienia, jedynie „kroplą w morzu”. To nie prawda, ze każda osoba obciążona wywiadem rodzinnym w kierunku nadciśnienia będzie je miała. Szacuje się że wskaźnik dziedziczności wynosi 35-50% Dziedziczenie jest wielogenowe.
Nadciśnienie białego fartucha u dorosłych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
"Nadciśnienie białego fartucha"- czyli izolowane nadciśnienie gabinetowe, to sytuacja, która polega na występowaniu podwyższonych ponad normę ciśnień (>140/90mmHg u dorosłych) w gabinecie lekarskim, przy prawidłowych wartościach mierzonych w domu. Występuje u ok. 13% populacji dorosłych.
Skoki ciśnienia tętniczego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Skoki ciśnienia tętniczego, mogą prowadzić do bardzo nieprzyjemnych objawów, utrudniać prace, naukę, opiekę nad dziećmi, a także stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. W przypadku gdy pojawiają się coraz częściej należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań.
Wiek serc zawodowych kierowców wyższy o 10 lat niż metrykalny
W związku z trwającymi w całej Polsce wakacjami, 11 lipca w Warszawieodbyły się kontrole stanu technicznego pojazdów, trzeźwości kierowców oraz ich czasu pracy. Podczas akcji bezpiecznych wyjazdów na wakacje, zawodowi kierowcy mieli okazję skorzystać także z bezpłatnych badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”.
Leki w nadciśnieniu tętnicznym - dlaczego warto regularnie zażywać?
Leczenie nadciśnienia zwykle jest planowane na czas nieokreślony i prowadzone jest przez całe życie.Rodzaj leków obniżających ciśnienie i ich dawkowanie ustala lekarz.
Nadciśnienie tętniczne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zalecenia
Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym powinni radykalnie zmienić swój styl życia, aby możliwie najbardziej ograniczyć rozwój choroby.
Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, przebieg
Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia, definiuje się je jako ciśnienie równe lub wyższe od 140/90 mm Hg (wartości średnie co najmniej z 2 pomiarów w czasie każdej wizyty u lekarza).
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród dorosłych.