Nadciśnienie
Udar żylny - objawy, diagnoza, leczenie
Udar to sytuacja, w której dochodzi do gwałtownego, nagłego wystąpienia objawów neurologicznych (ze strony ośrodkowego układu nerwowego), które utrzymują się nie krócej niż 24 godziny. Najczęściej występującym jest udar niedokrwienny (80-85% przypadków) oraz udar krwotoczny (10-15% przypadków). Rzadko spotykaną, szczególną postacią udaru jest tzw. udar żylny (ok. 1% przypadków).
Encefalopatia nadciśnieniowa - zaburzenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN)
Encefalopatia naczyniowa, jest rzadko występującym, zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN), które powstaje na skutek silnego wzrostu ciśnienia tętniczego.
Suchy kaszel w terapii lekiem przeciwnadciśnieniowym
Stosujesz leki przeciwnadciśnieniowe i dokucza ci uporczywy kaszel? Koniecznie przejrzyj swoją apteczkę. Jeśli twoje leki należą do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, której głównymi przedstawicielami są: kaptopril, enalapril,ramipril,lizynopril, chinapril, cylazapryl, to może oznaczać, że odczuwasz działanie niepożądane tych leków.
Leczysz nadciśnienie i planujesz ciążę? Uważaj na leki!
Leki należące do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE), której głównymi przedstawicielami są: kaptopril, enalapril, ramipril, lizynopril, są bardzo popularnymi lekami stosowanymi w nadciśnieniu tętniczym.
- Reklama
Jemioła pospolita w chorobie nadciśnieniowej
Jemioła pospolita (Viscum album) jest zimozielonym półpasożytem rosnącym w Polsce na drzewach liściastych, sośnie i jodle. Posiada cenne właściwości lecznicze, w praktyce wykorzystuje się jej właściwości hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi).
Wpływ ciśnienia tętniczego na ból głowy
Bóle głowy występują dość często w przebiegu nadciśnienia tętniczego (z podwyższonym ciśnieniem rozkurczowym), rzadziej natomiast w przypadku niedociśnienia.
Naturalne sposoby na obniżanie ciśnienia
Czy istnieją naturalne sposoby obniżania ciśnienia tętniczego krwi? Ależ naturalnie! Znajdziemy je między innymi w składnikach naszej codziennej diety.
Rola genów w nadciśnieniu tętniczym
Nadciśnienie tętnicze ma zróżnicowaną etiologię. Wpływ na ciśnienie tętnicze mają czynniki genetyczne, środowiskowe, styl życia. Jednak predyspozycje genetyczne nie są głównym sprawcom wystąpienia nadciśnienia, jedynie „kroplą w morzu”. To nie prawda, ze każda osoba obciążona wywiadem rodzinnym w kierunku nadciśnienia będzie je miała. Szacuje się że wskaźnik dziedziczności wynosi 35-50% Dziedziczenie jest wielogenowe.
Nadciśnienie białego fartucha u dorosłych
"Nadciśnienie białego fartucha"- czyli izolowane nadciśnienie gabinetowe, to sytuacja, która polega na występowaniu podwyższonych ponad normę ciśnień (>140/90mmHg u dorosłych) w gabinecie lekarskim, przy prawidłowych wartościach mierzonych w domu. Występuje u ok. 13% populacji dorosłych.
Skoki ciśnienia tętniczego - objawy, diagnoza, leczenie
Skoki ciśnienia tętniczego, mogą prowadzić do bardzo nieprzyjemnych objawów, utrudniać prace, naukę, opiekę nad dziećmi, a także stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. W przypadku gdy pojawiają się coraz częściej należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań.
- Reklama
Wiek serc zawodowych kierowców wyższy o 10 lat niż metrykalny
W związku z trwającymi w całej Polsce wakacjami, 11 lipca w Warszawieodbyły się kontrole stanu technicznego pojazdów, trzeźwości kierowców oraz ich czasu pracy. Podczas akcji bezpiecznych wyjazdów na wakacje, zawodowi kierowcy mieli okazję skorzystać także z bezpłatnych badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”.
Dlaczego warto regularnie zażywać leki w nadciśnieniu tętniczym?
Leczenie nadciśnienia zwykle jest planowane na czas nieokreślony i prowadzone jest przez całe życie.Rodzaj leków obniżających ciśnienie i ich dawkowanie ustala lekarz.
Zalecenia dla osób z nadciśnieniem tętniczym
Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym powinni radykalnie zmienić swój styl życia, aby możliwie najbardziej ograniczyć rozwój choroby.
Nadciśnienie tętnicze - czym jest i jak przebiega?
Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia, definiuje się je jako ciśnienie równe lub wyższe od 140/90 mm Hg (wartości średnie co najmniej z 2 pomiarów w czasie każdej wizyty u lekarza).
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród dorosłych.
Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży
Nadciśnienie tętnicze to problem około 5-10% kobiet spodziewających się dzieci i jest to zarazem jedna z głównych przyczyn śmiertelności kobiet ciężarnych lub ich nienarodzonych dzieci.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży - wprowadzenie i pomiar ciśnienia tętniczego
Jak powszechnie wiadomo podwyższone ciśnienie tętnicze u dorosłych stanowi czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo naczyniowych na podłożu miażdżycy. Nadciśnienie tętnicze u dorosłych zazwyczaj ma charakter pierwotny. Należy pamiętać, że wysokie ciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży jest zwykle wtórne do innego zaburzenia - na przykład choroby nerek i wiąże się z poważnymi dodatkowymi chorobami, takim jak encefalopatia, udar mózgu czy zastoinowa niewydolność serca.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży - leczenie farmakologiczne
W przypadku większości dzieci i nastolatków, w leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się modyfikację stylu życia w zakresie zmiany diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Nie dotyczy to jednak chorych z utrwalonym nadciśnieniem tętniczym drugiego stopnia oraz chorych z utrwalonym nadciśnieniem tętniczym pierwszego stopnia i uszkodzeniami narządowymi. W obu grupach należy włączyć leczenie farmakologiczne.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży - diagnostyka i dalsze postępowanie.
Kiedy w trakcie trzech kolejnych wizyt, stwierdzamy u naszego pacjenta podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, to rozpoznajemy u niego (w zależności od wartości) stan przednadciśnieniowy lub nadciśnienie tętnicze. Jak wygląda nasze dalsze postępowanie?
Masa ciała w okresie niemowlęcym, a otyłość, nadciśnienie tętnicze i grubość ścian naczyń tętniczych w późniejszym dzieciństwie
W przedstawionej przez autorów pracy poddano analizie 395 dzieci urodzonych o czasie, bez obciążenia cukrzycą. Dokonano pomiarów masy ciała, a w celu uniknięcia różnic wyliczono masę ciała należną dla wzrostu oraz oceniono grubość ściany tętnicy szyjnej wewnętrznej u tych dzieci w 8 roku życia.