Nadciśnienie
Prawidłowe ciśnienie tętnicze: dlaczego jest takie ważne?
Czemu nasze ciśnienie tętnicze jest tak ważne dla naszego zdrowia? Co powoduje, że wartości ciśnienia tak bardzo wpływają na nasze samopoczucie?
Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym
Szacowana liczba chorych w Europie na nadciśnienie tętnicze wynosi ok 150 milionów, co oznacza, że co czwarta osoba w populacji choruje na nadciśnienie tętnicze. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie tętnicze jest pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Co powinno nas zaniepokoić, kiedy należy udać się do specjalisty, jak skutecznie leczyć nadciśnienie mówi Katarzyna Czarnecka, kardiolog.
Pandemia COVID-19 a nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze stanowi jedno z najczęściej spotykanych u ludzi schorzeń, dlatego też raczej nikogo nie dziwi to, że medycy prowadzą różne badania dotyczące tej jednostki. Wyniki jednego z ciekawszych zostały zaprezentowane przez specjalistów z USA – donoszą oni, iż pandemia może wpływać na wzrost wartości ciśnienia tętniczego u pacjentów.
5 faktów i mitów na temat hipokaliemii
Hipokaliemia, czyli niedobór potasu w organizmie, to powszechne zjawisko – często towarzyszy takim chorobom przewlekłym, jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek czy cukrzyca. Nieleczona, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Oto 5 faktów i mitów na temat hipokaliemii. Warto poznać ją lepiej, aby ustrzec się przed jej skutkami.
- Reklama
Ćwiczenia rozciągające obniżają ciśnienie krwi
Regularne rozciąganie obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż szybki marsz. Sugeruje to nowe badanie kanadyjskich naukowców z University of Saskatchewan. Jednak zdaniem naukowców nie oznacza to w żaden sposób, że ludzie powinni rezygnować ze spacerów. Wskazane jest połączenie obu tych czynności.
Mity na temat nadciśnienia
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że ponad miliard ludzi na całym świecie boryka się z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak pomimo wciąż rosnącej liczby osób z nadciśnieniem nadal jest ono lekceważone i błędnie rozumiane. Poznaj najbardziej powszechne mity z nim związane.
Nowa metoda diagnozy sztywności tętnic
Sztywność tętnic stanowi bardzo rozpowszechniony problem, którego zasięg zwiększa się wraz z wiekiem. Jest to jeden z pierwszych objawów rozwijającego się nadciśnienia tętniczego, które aktualnie stanowi chorobą cywilizacyjną. Stąd diagnoza sztywności tętnic w możliwie jak najwcześniejszym momencie jest tak ważna.
Picie kawy a ciśnienie tętnicze krwi – czy rzeczywiście mała czarna sprzyja nadciśnieniu?
Kawa to jeden z najczęściej spożywanych przez ludzi napojów – niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej rozpoczęcia dnia, inni delektują się nią popołudniami samotnie lub w towarzystwie bliskich osób. Z kawą związanych bywa wiele różnych wątpliwości, zastanawiające jest np. to, jaki jest wpływ jej spożywania na ciśnienie tętnicze krwi. Odpowiedź może zaskoczyć – trudno bowiem jest jednoznacznie powiedzieć, jak picie kawy wpływa na ciśnienie tętnicze.
17 maja – Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
W Polsce żyje ok. 10 mln osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Nie każdy chory wie jednak o chorobie i jest skutecznie leczony, dlatego ważna jest profilaktyka, w tym regularne mierzenie ciśnienia tętniczego. Dzisiaj 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.
Praca w hałasie, utrata słuchu i nadciśnienie tętnicze – co je łączy?
O tym, że praca w hałasie może prowadzić do postępującego ubytku słuchu, a ostatecznie nawet do całkowitej jego utraty, nie trzeba zapewne nikogo przekonywać. Najprawdopodobniej jednak zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy zarobkowej w głośnym otoczeniu jest zdecydowanie więcej, niż zwykło się o tym mówić – według jednego z badań, które ostatnio przeprowadzono, praca w hałasie i związana z nią utrata słuchu może zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego.
- Reklama
Podwójna ablacja w terapii nadciśnienia i migotania przedsionków to obiecujący kierunek
Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka występowania migotania przedsionków, jednak dobra kontrola ciśnienia może zmniejszyć rozwój tej groźnej arytmii. Podczas konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko” prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślił, że ablacja podłoża arytmii połączona z denerwacją zwojów tętnic nerkowych to obiecujący kierunek terapii.
Mikroflora jelitowa i nadciśnienie tętnicze: czy coś je łączy?
Wiele czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego jest powszechnie znanych od wielu już lat – takowymi są chociażby otyłość, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Coraz częściej jednak wspomina się o tym, że związek z tą bardzo często występującą u ludzi chorobą mają również i… bytujące w ludzkim przewodzie pokarmowym drobnoustroje bakteryjne. Jaki jednak miałyby one mieć związek z ciśnieniem tętniczym u ludzi?
Roślinnego pochodzenia resweratrol a ciśnienie tętnicze
Resweratrol jest organicznym związkiem chemicznym, w który bogate są m.in. winogrona, orzechy, jagody czy czerwone wino. Substancja ta znana jest z tego, że może ona spowalniać tempo starzenia się komórek nerwowych czy zmniejszyć ryzyko nowotworów. Wspomina się również i o wpływie resweratrolu na poziom ciśnienia tętniczego – zagadnieniem tym zajmowali się specjaliści z brytyjskiego King's College London i przyznać trzeba, że doszli oni do dość intrygujących wniosków.
Dieta DASH w redukcji nadciśnienia
Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), to w dosłownym tłumaczeniu „zatrzymanie nadciśnienia dietą”. Została stworzona, by wspomóc leczenie lub zapobiegać nadciśnieniu. Plan diety został ułożony tak, by możliwe było obniżenie ciśnienia krwi bez stosowania leków. Niezbędne badania dotyczące właściwości i bezpieczeństwa diety były prowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia.
Popularny lek stosowany w nadciśnieniu tętniczym zostaje wycofany z obrotu!
Valzek, lek, który Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał pod koniec sierpnia ubiegłego roku, został raz jeszcze poddany badaniom i analizom, po których podjęto kilka decyzji.
Cukier ukryty wrogiem Twojej diety
W swoim najnowszym raporcie Ministerstwo Zdrowia alarmuje – Polacy coraz bardziej przybierają na wadze, a spożycie cukru ukrytego przekroczyło już 30 kg rocznie. Eksperci ostrzegają o szkodliwości cukrów ukrytych w produktach spożywczych. Rozmawiamy z dietetykiem platformy żywieniowej, Kamilą Pawłowską, o tym, jak możemy zmniejszyć ryzyko i poprawić własne zdrowie?
Presartan wycofany z obrotu!
Presartan, (Losartanum kalicum) lek wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego został wycofany ze sprzedaży 12 marca 2019 roku.
Probiotyki panaceum w walce z nadciśnieniem?
Probiotyki – niezbędne dla zachowania zdrowia. Spożywamy je najczęściej w trakcie i po antybiotykoterapii, jednak mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę goszczą w naszej diecie praktycznie codziennie. Okazuje się, że regularne spożywanie produktów bogatych w probiotyki może pomóc w walce z nadciśnieniem!
Światowy Dzień Walki z Otyłością
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wydarzenie to powstało z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i jest obok Europejskiego Dnia Walki z Otyłością (obchodzonego 22 maja) głównym przedsięwzięciem mającym na celu zaszczepienie w społeczeństwie przeświadczenia o tym, jak zgubne skutki niosą za sobą nadwaga i otyłość.
Leki na nadciśnienie (hipotensyjne): zbiór przydatnych informacji
Leki na nadciśnienie – ze względu na to, jak częste jest nadciśnienie tętnicze – należą do jednych z najczęściej przyjmowanych przez pacjentów farmaceutyków. Wyróżnia się różne ich rodzaje – jedne wpływają na specyficzne receptory w sercu, a inne leki hipotensyjne działają poprzez zwiększenie wydalania wody z organizmu. Dla jednego jednak pacjenta najkorzystniejszy jest jeden lek hipotensyjny, a dla drugiego całkowicie inny. Jak ustala się to, jaki lek na nadciśnienie jest najodpowiedniejszy dla chorego i co jeszcze warto wiedzieć o lekach hipotensyjnych?