Wiadomości z kategorii: Kardiologia dziecięca
Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA) – przyczyny, przebieg i leczenie
Przetrwały przewód tętniczy stanowi pozostałość z okresu życia płodowego. Jest to naczynie, które łączy tętnicę płucną z aortą i stanowi jedną z najczęściej występujących wad serca.
Lekarze z Gdańska zastosowali pionierską metodę implantacji stymulatora serca u dzieci
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zastosowali jako pierwsi w Polsce pionierską metodę implantacji stymulatora serca u 13 letniej dziewczynki cierpiącej na wrodzony blok serca.
VIII Konferencja Akademia Serca
Wrodzona wada serca. Co jeszcze i co dalej? Jak żyć z wrodzoną wadą serca i jak wchodzić w dorosłość? O tych i innych zagadnieniach związanych z wadami serca porozmawiają uczestnicy VIII Konferencji Akademia Serca poświęconej problemom dzieci z wadami serca.
Choroba Takayasu i jej przyczyny
Choroba Takayasu jest bardzo trudna do zdiagnozowania ze względu na różnorodność jej objawów.
- Reklama
Serce u płodu
Serce płodu oraz cały układ naczyniowy zbudowane są w inny sposób niż po urodzeniu i w inny sposób funkcjonują.
Już dziś w dzienniku Metro publikacja "Zadbaj o serce"
Miło nam poinformować, że serwis ForumKardiologicznepl objął patronat medialny nad akcją "Zadbaj o serce". Celem projektu jest wywołanie pozytywnego wpływu na świadomość czytelników dotyczącą profilaktyki chorób serca oraz układu krażenia.
Echo serca płodu
Badanie echokardiograficzne serca płodu, wykonywane jest w sytuacji gdy u dziecka podejrzewa się arytmie i wady serca.
Jak rośnie serce dziecka?
Embriogeneza serca jest niezwykle skomplikowana jednak jej znajomość pozwala zrozumieć mechanizmy powstawania wielu wad wrodzonych.
Otyłość przedszkolaka a choroby serca
Badania naukowe, wykazały, iż otyłe dzieci w wieku przedszkolnym są o wiele bardziej narażone na rozwój chorób sercowo- naczyniowych ale także cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego czy żylaków kończyn dolnych. Szczególną rolę w rozwoju tych chorób odgrywa czas trwania otyłości, predyspozycje genetyczne oraz styl prowadzonego życia (spożywane pokarmy).
Fast food - czy sprzyja rozwojowi chorób serca u dzieci?
Badania naukowe, wykazały, iż dzieci, które jedzą fast-foody, mają tendencję do bycia otyłymi, a to z kolei prowadzi do różnego rodzaju chorób (cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo- naczyniowe, udar mózgu i inne).
- Reklama
Otyłość przedszkolaka a choroby serca
Badania naukowe, wykazały, iż otyłe dzieci w wieku przedszkolnym są o wiele bardziej narażone na rozwój chorób sercowo- naczyniowych ale także cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego czy żylaków kończyn dolnych.
Rozpoznanie wad serca u niemowlaków
Wady serca związane są z wrodzonymi lub nabytymi nieprawidłowościami w budowie serca. Mogą one występować u dzieci, niemowląt, osób dorosłych oraz starszych. Skutki wady serca są zależne od rodzaju nieprawidłowości.
Czy małym dzieciom robi się operacje serca?
W ostatnim czasie doszło do ogromnego postępu w dziedzinie kardiochirurgii, która pomaga nie tylko osobą dorosłym, starszym ale także dzieciom i noworodkom. Szczególną opieką otaczane są małe dzieci, którym przeprowadzono całkowitą lub częściową korekcję wady wrodzonej mięśnia sercowego.