Artykuły z kategorii: Kardiologia dziecięca
Tetralogia Fallota – diagnostyka i leczenie
Zespół Falotta zaliczany jest do wrodzonych wad serca, obejmujących nieprawidłowości w budowie anatomicznej serca. Tetralogia Falotta zaliczana jest do najczęściej występujących wad siniczych u dzieci.
Niewydolność serca u dzieci - patomechanizm, diagnostyka, leczenie
Niewydolność serca u dzieci to jedno z dużych wyzwań diagnostycznych i terapeutycznych dla kardiologów dziecięcych, neonatologów oraz pediatrów. W przypadku dorosłych diagnostyka i obraz kliniczny może w dużym stopniu ułatwiać postawienie trafnej i szybkiej diagnozy. W przypadku noworodków i małych dzieci choćby z powodu utrudnionej komunikacji diagnoza może być opóźniona a obraz kliniczny w pierwszym momencie nie musi sugerować przyczyn sercowych.
Zespół hipoplazji lewego serca
Zespól hipoplazji serca lewego to krytyczna, wrodzona wada serca. Charakteryzuje się niedorozwojem lewej części serca, głównie lewej komory serca. Objawy rozwijają się dynamicznie po urodzeniu się noworodka. Leczenie obejmuje głównie postępowanie kardiochirurgiczne z poprzedzającym je leczeniem farmakologicznym. Nieleczona wada prowadzi do zgonu spowodowanego niewydolnością krążenia. W Polsce kilka ośrodków operuje z dużym powodzeniem dzieci z tą wadą.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci
Osoba cierpiąca na nadciśnienie tętnicze w naszych wyobrażeniach to najczęściej starszy mężczyzna ze sporym brzuszkiem i papierosem w ustach. Prawda jest jednak inna, bo na tą przypadłość choruje większość osób po 60. roku życia. Niestety światowe dane są niepokojące, bo wzrost odsetka dzieci otyłych koreluje ze wzrostem częstości występowania u nich cukrzycy i właśnie nadciśnienia tętniczego. Dla dobrej kontroli choroby niezwykle ważne jest jej jak najwcześniejsze rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
- Reklama
Wrodzone wady serca - czy każda jest groźna?
Niektóre wrodzone wady serca zostają rozpoznane już wewnątrzmacicznie, a o istnieniu innych pacjent może się nie dowiedzieć przez całe swoje życie. Mimo, że wiadomość o wadzie serca u dziecka najczęściej spada na rodziców, jak grom z jasnego nieba, nie zawsze należy się ich obawiać. Na szczęście najczęstsze wady, które występują u dzieci są z reguły niegroźne i ustępują samoistnie. Zdarzają się jednak i inne, dużo groźniejsze, które mogą wiązać się z długotrwałym leczeniem albo będą wymagały interwencji chirurgicznej.
Wady serca u dzieci
Wśród najczęstszych wad wrodzonych występujących u noworodków oraz dzieci wymienia się wady serca oraz układu krążenia. Wada wrodzona, to taka, która powstaje w życiu płodowym. W sytuacji gdy wada serca nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowana i brak jest właściwego leczenia, mogą pojawić się powikłania a także śmierć.
Recenzja książki "Bo ja idę do szpitala" Moniki Zięby
Pobyt dziecka w szpitalu to jedna z najbardziej traumatycznych sytuacji w życiu jego rodziców. To jakie nastawienie będzie miało dziecko, zależy od rodziców.
Miażdżyca i zawał serca u dzieci - czy to jest możliwe?
Otyłość, zespół metaboliczny, nadciśnienie i choroba wieńcowa mogą zaczynać się już we wczesnym dzieciństwie. Wczesne rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia to niezwykle istotne zadanie, od którego w dużym stopniu zależy dalsza długość życia dzieci.
Wady serca - kompendium dla rodziców
Każdy rodzic obawia się wykrycia u swojego dziecka różnych wad wrodzonych, w tym wad serca. Pojęcia "szmer nad sercem" lub "sinica" budzą zrozumiały lęk. W artykule autorstwa lekarza pracującego na co dzień w Klinice Kardiologii Dziecięcej przedstawiono w zwięzłej formie odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z problemem wrodzonych wad serca.