Inne choroby
Tylko 10 proc. Polaków twierdzi, że ich kondycja zdrowotna jest zła. Czy to oznacza, że Polacy są wolni od chorób?
Badanie ankietowe przeprowadzone na grupie dorosłych respondentów wykazało, że ponad połowa Polaków uważa, że ich stan zdrowia jest na dobrym poziomie, a 34 proc. nie potrafi jednoznacznie go ocenić. Swoją kondycję zdrowotną źle ocenia co dziesiąty Polak. Na co najczęściej chorują Polacy i czy wiedzą co ma wpływ na ich zdrowie? Czy odczucia respondentów pokrywają się z faktycznym stanem zdrowia? Eksperci wyjaśniają.
Najczęstsze choroby serca i sposoby ich leczenia
Choroby serca stanowią jedne z najczęściej występujących schorzeń w naszym społeczeństwie. Leczenie chorób kardiologicznych jest tym skuteczniejsze, im szybciej choroba zostanie wykryta.
Zapalenie mięśnia sercowego i jego skutki
Zapalenie mięśnia sercowego jest procesem chorobowym, który prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku postępującego stanu zapalnego. Objawy zapalenia mięśnia sercowego nie są typowe, przez co postawienie szybkiej, trafnej diagnozy nie zawsze jest możliwe.
Co piąty nadmiarowy zgon w pandemii ma związek z chorobą serca
Niewydolność serca to najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju — umiera na nią co dziesiąty Polak. Znacznie częściej niż tacy sami chorzy w innych krajach OECD. Od wielu lat w tym obszarze nie podjęto żadnych konsekwentnych działań systemowych, nie zrefundowano innowacyjnych terapii bezpośrednio wpływających na redukcję zgonów i hospitalizacji. Tymczasem zegar tyka i pokazuje, że jeszcze przed pandemią co kwadrans z tego powodu umierało 4 Polaków. Te statystki dzisiaj pogarsza dodatkowo pandemia, gdyż przekształcanie oddziałów kardiologicznych na covidowe oraz lęk pacjentów przed zakażeniem się w szpitalu mają wpływ na wyraźny spadek interwencji medycznych, hospitalizacji, które ratują życie pacjentów. Eksperci alarmują, że brak natychmiastowych, systemowych działań skutkować będzie dalszym wzrostem „długu kardiologicznego”, za który zapłacą miliony pacjentów.
- Reklama
Arytmia u ciężarnych – czym jest, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?
Zmiany w pracy serca i epizody arytmii dotykają wielu ciężarnych. Co robić w sytuacji, gdy epizody zmian w pracy serca pojawiają się częściej? Czy są groźne dla matki i dziecka?
Lepiej zrozumieć arytmię
Niektóre zaburzenia rytmu serca są tak skomplikowane, że trudno je uchwycić, by potem móc skutecznie leczyć. O tym, jak zrozumieć krążące w sercu impulsy elektryczne, zbudować mapę serca w 3D i skutecznie wyeliminować arytmię, mówi dr Grzegorz Karkowski, kardiolog z Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Tętniak aorty – jest się czego obawiać?
Tętniakiem aorty nazywamy jej poszerzenie o >50% prawidłowej szerokości. Tętniak może obejmować odcinek piersiowy, brzuszny lub piersiowo-brzuszny aorty. Ponad 90% wszystkich tętniaków aorty występuje w odcinku podnerkowym. Stwierdza się je u 4,4% populacji po 40. roku życia, 3-8 razy częściej u mężczyzn.
Zapalenie mięśnia sercowego – groźne schorzenie?
Zapaleniem mięśnia sercowego określamy proces zapalny, którym dotknięte są komórki budujące serce (kardiomiocyty), tkanka śródmiąższowa, naczynia serca lub osierdzie. Najczęściej wywołują je wirusy oraz bakterie, a także różne leki i substancje toksyczne
Ból w klatce piersiowej: przyczyną zawał serca czy inny problem?
Ból w klatce piersiowej to dolegliwość budząca zwykle znaczne zaniepokojenie doświadczających jej osób – w końcu problem ten typowo kojarzony jest z zawałem serca. Przyczyną odczuwania dolegliwości bólowych w tej okolicy mogą być jednak i całkowicie inne nieprawidłowości, takie jak np. refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa żołądka czy zapalenie płuc. Po czym więc można stwierdzić, czy ból w klatce piersiowej wynika z problemu z układem krążenia, czy też może dolegliwość ma całkowicie inne podłoże?
Co wiesz o zakrzepicy?
W tym roku mija 10 lat od śmierci mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem, Kamili Skolimowskiej. Olimpijka zmarła w wieku 26 lat podczas zgrupowania w Portugalii. Mimo wcześniejszych objawów nikt nie brał pod uwagę zakrzepicy. Zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i regularne badania powinny zapobiec niewykryciu choroby. Niestety czasami profilaktyka zawodzi, dlatego tak ważne jest, aby być świadomym objawów, jakie daje zakrzepica, by móc wykryć chorobę we wczesnym stadium.
- Reklama
Choroba Danona – leczenie, objawy i występowanie
Choroba Danona uznawana jest za niezwykle rzadko występującą chorobę, która swoim działaniem obejmuje przede wszystkim mięśnie szkieletowe i mięsień serca. Jak radzić sobie z postępującą chorobą? Gdzie udać się po pomoc?
Oznaczenie poziomu D-dimerów – przydatne w diagnostyce zakrzepicy
D-dimery są specyficznymi cząsteczkami, które powstają na skutek rozpadu obecnej w żyle skrzepliny. Podwyższone stężenie D-dimerów we krwi może być sygnałem rozwijającej się w zakrzepicy lub gorzej – świadczyć o zatorowości płucnej! Oto kilka faktów na temat badania D-dimerów i jego przydatności w diagnostyce zakrzepicy żylnej.
Techniki radioizotopowe pomagają wcześniej wykryć choroby serca
– Zastosowanie technik radioizotopowych w diagnostyce chorób serca pozwala na precyzyjne i bezpieczne wykrycie schorzeń układu sercowo-naczyniowego już na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Jest przy tym dobre dla pacjenta i efektywne kosztowo – stwierdzili eksperci Sekcji Kardiologii Nuklearnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie.
Trzepotanie przedsionków
Trzepotanie przedsionków to arytmia w pewien sposób podobna do migotania przedsionków – w przypadku trzepotania częstotliwość skurczów przedsionków jest jednak mniejsza niż przy migotaniu. Przyczyną trzepotania przedsionków są przede wszystkim różne choroby serca, ale nie tylko one mogą doprowadzać do tego zaburzenia rytmu serca. Jakie jeszcze inne patologie mogą skutkować trzepotaniem przedsionków, jakie są jego objawy i na czym polega leczenie?
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych może się rozwinąć m.in. w związku z obecnością cewnika w obrębie naczynia żylnego, ale i przez to, że u chorego istnieją żylaki kończyn dolnych. Problem najczęściej – po kilku dniach lub tygodniach – ustępuje nawet całkowicie samoistnie, nie można go jednak mimo to bagatelizować: zwiększa on bowiem ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (w postaci m.in. zakrzepicy żył głębokich).
Zwężenie tętnicy podobojczykowej
Zwężenie tętnicy podobojczykowej (SA) jest coraz bardziej znaczącym problemem, jaki pojawia się wśród zaburzeń i patologii wywołanych przez miażdżycę. Objawy, jakie ze sobą niesie, występują jedynie u 10% pacjentów, więc zdecydowana większość przypadków to przebieg bezobjawowy. Zagrożenie, jakiemoże powodować SA, to różnego rodzaju epizody sercowo-naczyniowe, które mogą być groźne dla naszego zdrowia, a nawet zagrażać życiu.
Choroby serca – jak ich uniknąć? 10 przykazań zdrowego serca
Pracuje nieustannie przez 24 godziny na dobę, tłocząc krew i zapewniając jej przepływ przez wszystkie tkanki – serce to najważniejszy element naszego układu krwionośnego.Warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia i poznać 10 przykazań, dzięki którym zmniejszone zostanie ryzyko nadciśnienia i zawału.
Aspiryna a choroby serca
Aspiryna to kwas acetylosalicylowy (ASA), popularnie stosowana, jako lek przeciwbólowy oraz przeciwzapalny. Coraz częściej mówi się o zbawiennym wpływie ASA także na inne przypadłości, w tym na choroby serca i naczyń - medykament ten chroni przed atakiem serca wywołanym schorzeniami (m.in. dusznica bolesna, ostra niewydolność wieńcowa). Podsumowując: osoby zażywające regularnie aspirynę mogą uniknąć zawału mięśnia sercowego czy też udaru mózgu.
Choroba Takayasu, czyli choroba bez tętna
Jednym z nadal dość tajemniczych schorzeń jest choroba Takayasu. Przyczyny tej jednostki, określanej również jako choroba bez tętna, nadal nie są znane. Poznane zostały za to groźne konsekwencje choroby Takayasu, do których zaliczane są m.in. zawał serca czy udar mózgu. Jakie zaburzenia pojawiają się w przebiegu choroby Takayasu, kto jest najbardziej zagrożony jej wystąpieniem i – co najważniejsze – jakie są możliwości leczenia choroby bez tętna?
Migotanie przedsionków
Migotanie przedsionków jest schorzeniem niezwykle rozpowszechnionym populacyjnie na całym świecie. Rocznie odnotowuje się około 130 000 nowych przypadków zachorowań, przy czym aż 3% tej liczby dotyczy osób poniżej 20 roku życia. Diagnostyka migotania przedsionków opiera się na zapisie EKG, jednak bywa i tak, że objawy mogą charakter niemy klinicznie i nie być widoczne w wynikach badań, co stanowi szczególne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia człowieka. Bardzo duże znaczenie ma więc wczesne wykrywanie oraz terapia, oparta na holistycznym podejściu do pacjenta.