Zaloguj
Reklama

Zespół Tako-Tsubo

Wykres EKG
Fot. Panthermedia
Wykres EKG
(0)

Zespół Tako-Tsubo to bardzo rzadko występująca choroba kardiologiczna. Dotyka ona najczęściej kobiet w wieku od 55 do 75 roku życia. Najczęściej występuje ona u osób, które doświadczyły bardzo silnych przeżyć emocjonalnych. Objawy zepsołu Tako-Tsubo są bardzo podobne do tych spotykanych w chorobie niedokrwiennej serca. Widoczne są podwyższone markery choroby serca oraz uniesiony odcinek ST w elektrokardiogramie.

 

Reklama

Przyczyny, objawy oraz leczenie zespołu Tako-Tsubo

Zespół Tako-Tsubo, kardiomiopatia indukowana stresem, kardiomiopatia stresowa, zespół złamanego serca, (ang. broken heart syndrome) zaliczany jest do chorób kardiologicznych bardzo rzadko występujących. Imituje ona ostry zawał serca. Objawy tej choroby są bardzo podobne do tych spotykanych w przypadku choroby niedokrwiennej serca. Zespół ten po raz pierwszy został opisany w Japonii a jego nazwa pochodzi od spotykanej tam pułapki na ośmiornice.

Przyczyn zepsołu Tako-Tsubo jest bardzo wiele. Najczęściej spowodowany jest on silnym stresem psychicznym i fizycznym, chorobami chirurgicznymi oraz niekardiologicznymi. Warto tutaj wspomnieć o chorobach somatycznych. Osoby dotknięte tym schorzeniem nie chorują na miażdżycę. Pacjenci w wielu przypadkach przez dłuży czas nie wiedzą co im dolega, zanim choroba nie zostanie zdiagnozowana.

Objawy zespołu Tako-Tsubo to duszności, ból oraz ucisk w klatce piersiowej. Pacjent skarży się na problemy ze złapaniem powietrza oraz na kołatanie mięśnia sercowego. Towarzyszy temu lęk, uczucie niepokoju oraz strach o własne zdrowie oraz życie. Wielu pacjentów bagatelizuje tan stan i czeka aż objawy ustąpią same. Niestety wraz z upływem czasu ulegają one nasileniu, utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Pacjenci z zespołem Tako-Tsubo zgłaszają u kardiologa objawy podobne do tych przy bólach wieńcowych (np. duszności, problemy z oddychaniem oraz ucisk w klatce piersiowej). W zapisie EKG  widoczne są uniesienia odcinka ST, a w badaniach laboratoryjnych podwyższenie poziomu markerów sercowych. W przypadku problemów z jednoznacznym stwierdzeniem choroby, konieczne jest wykonanie echokardiografii oraz arteriografii wieńcowej.
W przypadku zdiagnozowania zespołu Tako-Tsubo, pacjent pozostaje na oddziale szpitalnym, kontrolowany jest rytm serca, jego wydolność oraz mechaniczne powikłania. Choroba ta wymaga stałej opieki specjalistycznej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze