Zaloguj
Reklama

Zawał serca a wszczepienie stentów

Ekg
Fot. ojoimages
Ekg
(4)

Czym jest zawał mięśnia sercowego? Jakie są jego objawy?

Reklama

Zawałem mięśnia sercowego (potocznie nazywane atakiem serca), nazywamy obejmującą dany obszar serca, martwicę, która powstała na skutek całkowitego bądź bardzo obszernego zamknięcia światła naczynia wieńcowego.

Może on mieć miejsce w każdym obszarze mięśnia sercowego (najczęściej jednak obejmuje obszar ściany lewej komory), a jego najczęstszą przyczyną jest pęknięcie blaszki miażdżycowej. Do zawału dochodzi najczęściej w godzinach porannych bądź do południa.

Przyczyny oraz objawy zawału serca

W większości przypadków około 90-95% przyczyn zawałów mięśnia sercowego jest wynikiem pęknięcia blaszki miażdżycowej, w konsekwencji czego tworzy się zakrzep zamykający światło tętnicy wieńcowej. Szczególną uwagę zwraca się także m.in. na: zatrucie czadem, różnego rodzaju wady zastawek czy wady wrodzone naczyń wieńcowych oraz silny kurcz tętnicy wieńcowej.

Zdarza się, iż jest on występującym po raz pierwszy objawem choroby niedokrwiennej. Do najczęściej wymienianych objawów zawału mięśnia sercowego wymienia się ból zamostkowy (najczęściej po lewej stronie klatki piersiowej lub za mostkiem, bardzo często obejmuje lewy bark, łokieć, szyję oraz dłoń) o bardzo silnym natężeniu i czasie trwania (dłużej niż 20-25 minut), który może być spowodowany np. szybkim wejściem po schodach, wysiłkiem fizycznym czy pracą fizyczną lub silną sytuacją stresującą). Ból ten odczuwany jest jako ściskający, rwący, palący, duszący lub rozrywający.

fot. pantherstock

Zdarza się, iż dolegliwościom bólowym towarzyszy ból brzucha, mdłości, wymioty, duszności, uczucie nacisku na klatkę piersiową, lękliwość oraz złe samopoczucie. Ból ten nie ustępuje po odpoczynku, położeniu się czy wzięciu nitrogliceryny. Zdarza się tak, iż pacjenci nie odczuwają bólu i nie mają innych dolegliwości. Ciśnienie tętnicze krwi nie musi być podwyższone, może być niskie lub w normie (jest to kwestia indywidualna dla każdego chorego). W przypadku podejrzenia zawału mięśnia sercowego konieczny jest jak najszybszy transport do szpitala bądź wezwanie pogotowia ratunkowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze