Zaloguj
Reklama

Zaburzenia rytmu serca

Badanie EKG
Fot. Shutterstock
Badanie EKG
(0)

Prawidłowa praca serca ma ogromy wpływ na nasze zdrowie i właściwe funkcjonowanie.

Reklama

Zaburzenia pracy (rytmu) serca mogą pojawić się u osób w różnym wieku od niemowląt po młodych dorosłych oraz osoby starsze. Pojawiają się nie tylko u osób dotkniętych konkretnymi chorobami ale także u zdrowych np. na skutek silnego stresu, przemęczenia, wypicia zbyt dużej ilości alkoholu, kawy czy palenia tytoniu. W sytuacji, gdy nasze serce przestaje bić równo, odczuwamy ból w klatce piersiowej, mdłości, kołatanie, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza - kardiologa.

Co wiemy o zaburzeniach rytmu serca?

Zaburzenia rytmu (pracy) serca nazywane są także arytmią. Serce posiada własny rozrusznik (węzeł zatokowo - przedsionkowy), który położony jest w prawym przedsionku serca. Od tego miejsca w warunkach naturalnych, rozchodzi się impuls elektryczny do przedsionków oraz komór. Zdarza się jednak tak, że impulsy wytwarzane są w innych miejscach przedsionków i/lub w komorach. Konsekwencją tego są zaburzenia rytmu serca, gdyż w ramach naturalnego rytmu pojawia się dodatkowo inny rytm. Serce może bić zbyt szybko i wtedy mówimy o tachykardii, gdy bije zbyt wolno mamy do czynienia z bradykardią.

fot. panthermedia

Dla wielu pacjentów delikatne i sporadyczne zaburzenia rytmu serca nie są odczuwalne. W przypadku nasilenia objawów odczuwalny jest ból w klatce piersiowej, dławienie oraz kołatanie serca. Może trwać przez chwilę, po czym ustąpić samoistnie, ale także utrzymywać się przez dłuższy czas. W sytuacji gdy zauważymy, że z naszym sercem dzieje się coś niedobrego powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe bądź udać się do kardiologa.
Częstoskurcze, które są wynikiem połączenia się skurczy dodatkowych mogą prowadzić do silnego kołatania, trzepotania serca w klatce piersiowej. Pacjent ma problem ze złapaniem oddechu, czuje ucisk w piersiach oraz gniecenie. Dodatkowo mogą pojawić się zawroty głowy, senność, mdłości, nudności, uczucie zmęczenia oraz niepokój.
Jedną z niebezpiecznych dla życia form częstoskurczu jest migotanie przedsionków oraz migotanie komór. Może ono prowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci klinicznej.

Kardiolog oceni stan naszego serca, po przeprowadzeniu szczegółowego badania, osłuchaniu pacjenta oraz po wykonaniu EKG. Konieczne jest także wykonanie badań biochemicznych krwi. Na podstawie uzyskanych wyników, podjęte zostanie stosowne leczenie.

Reklama
(0)
Komentarze