Reklama:

Wywiad z Dr hab. n. med. Lesławem Szydłowskim

Dr hab. n. med. Lesław Szydłowski.

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Wywiad z Dr hab. n. med. Lesławem Szydłowskim

Panthermedia

Wizyta u kardiologa

 Wywiad z Panem dr hab. n. med. Lesławem Szydłowskim 
Kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej Śląskiej Akademia Medycznej 
Konsultant wojewódzki z zakresu kardiologii dziecięcej województwa podkarpackiego.

Reklama:

Medforum:  Jakie są ograniczenia życia codziennego dziecka po operacji wady serca?

Dr hab. n. med. Lesław Szydłowski:  Po operacjach tzw. wad prostych praktycznie nie ma żadnych ograniczeń co do trybu życia. Dzieci mogą uprawiać sport, ćwiczyć na zajęciach wychowania fizycznego, pływać i cieszyć się radością życia. Z kolei po operacjach wad złożonych niestety są ograniczenia w zakresie wykonywania tych czynności, o których wspomniałem wcześniej. Dzieci przewlekle muszą zażywać leki, zgłaszać się do kontroli ze szczególnym uwzględnieniem oceny czynności serca jak również jego rytmu. Tak, więc nie każde dziecko może mieć zapewniony bardzo dobry komfort życia. Nie znaczy to jednak, że nie mogą uprawiać sportu w zakresie rekreacyjnym.

Medforum: Każdy zabieg operacyjny wymaga okresu rehabilitacji. W jaki sposób przebiega rehabilitacja po operacjach wad serca?

Dr hab. n. med. Lesław Szydłowski:  U dzieci zasadniczo nie stosuje się specyficznej rehabilitacji, natomiast zdarzają się np. zniekształcenia klatki piersiowej po operacjach, które wymagają usprawnienia. Osobną grupę dzieci wymagających rehabilitacji stanowią takie, które oprócz wady serca mają różnego typu uszkodzenia neurologiczne.

Medforum: W przypadku wielu zabiegów istotne jest ryzyko wystąpienia powikłań w późniejszym okresie. Czy u dzieci leczonych metodą operacyjną istnieje zwiększone ryzyko powikłań?

Dr hab. n. med. Lesław Szydłowski:  Każdy zabieg operacyjny na sercu lub naczyniach serca wiąże się z ryzykiem tzw. późnych następstw. Są to zazwyczaj arytmie serca, niedomykalność zastawek, zwężenia dróg przepływu krwi wewnątrzsercowego, wysięki w osierdziu i inne. Osobną grupą stanowią tzw. zmiany resztkowe wady, tzn. przecieki w miejscu, które właśnie było naprawione. Czasami rodzicom trudno jest zrozumieć fakt istnienia zmian resztkowych bo wychodzą z założenia, że skoro ubytek w przegrodzie serca został zamknięty łatką to przecież nie powinno być tam żadnego przecieku. Medycyna jednak uczy pokory i rodzice muszą zawsze być poinformowani, że leczenie wad wrodzonych serca jest niezwykle skomplikowane i nie zawsze wyleczenie jest stu procentowe.

Medforum: Pana pacjentom życzę zdrowych serc a Panu z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych spokoju ducha oraz samych radości. Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Dr hab. n. med. Lesław Szydłowski: Dziękuję.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Wady serca

Wpw
Czy ktoś tu jeszcze zagląda? Proszę o pomoc..u mojej córeczki 3 letniej wykryto wpw. Miała.atak 260/min. Jestem przerażona, nie wiem jak zyc
Prośba o pomoc w interpretacji EKG dziecka
Proszę o pomoc w interpretacji wyniki EKG. Dziecko 7 lat.
Wsierdzie
Pogrubiona scianka wsierdzia 15-17 mm u 17 latka
Echo serca płodu
Witam, może ktoś miał podobną sytuację. Jestem w 35 tygodniu ciąży i lekarz poinformował mnie iż na echo serca widoczna jest ,, przetrwała lewa zyla główna do lewego przedsionka z widoczną zatoką nac...
Interpretacja wyniku
Proszę o pomoc. Zrobiłam dziecku EKG (prawie 7lat) na potrzeby wizyty u lekarza sportowego. Pediatra po wykonaniu EKG zerknął na wyniki i skierował nas do kardiologa. Nie był pewien czy wszystko je...
EKG
Witam, Bardzo proszę o interpretację wyniku EKG syna - 17l.
Reklama:
Reklama: