Wszystko co dziś wiemy na temat rozruszników serca

Rozrusznik serca, nazywany jest także stymulatorem serca (kardiostymulator) i może być stosowany u pacjentów czasowo (odpowiada za stymulację w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach) lub na stałe (rozrusznik jest implantowany pacjentowi).
Jego zadaniem jest elektryczne pobudzanie serca. Stymulator serca składa się z baterii, układu elektronicznego oraz elektrod. Odpowiada za monitorowanie i kontrolowanie czynności mięśnia sercowego oraz wyzwalanie impulsów, wtedy gdy istnieje taka konieczność. O rodzaju stymulacji decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań oraz stanu chorego.
Wskazania do czasowej oraz stałej stymulacji serca
Wśród wskazań do stałej stymulacji serca wymienia się między innymi: zespól zatoki szyjnej, blok AV trzeciego oraz drugiego stopnia czy zespół chorego węzła zatokowego. Wskazaniami do czasowej stymulacji serca są: ostry zawał serca a także częstoskurcz.
Zabieg wszczepienia stymulatora serca - na czym polega, jak oraz gdzie jest wykonywany?
Zabieg wszczepienia stymulatora (rozrusznika) serca odbywa się w pracowni elektrofizjologii pod kontrola oraz opieką lekarską w znieczuleniu miejscowym. Rozrusznik serca wszczepiany jest podskórnie w większości przypadków miejscem wszczepienia jest obszar ciała poniżej lewego obojczyka. Elektroda lub elektrody przeprowadzane są przez naczynia (najczęściej żyła podobojczykowa lub naramienno- piersiowa) a później do serca (co odbywa się pod kontrola radiologiczną) do prawego przedsionka lub prawej komory. Rodzaj oraz typ dobranego rozrusznika są zależne od schorzenia. Pacjent ma zakładana książeczkę rozrusznikową (stymulatorową), w której wpisywane są wszystkie dane (w tym czteroliterowy kod). Ważne jest by zgłaszać się do lekarza zgodnie z zaleceniami na okresowe kontrole (zaraz po wszczepieniu po około 3 miesiącach a następnie co najmniej jeden raz w roku).
fot. panthermedia
Wskazania i przeciwwskazania do wszczepienie stymulatora serca
Wśród wskazań do wszczepienia stymulatora serca wymienia się między innymi: migotanie przedsionków, zbyt wolna akcję serca, omdlenia (gdzie leczenie farmakologiczne nie skutkuje) oraz choroby wrodzone i nabyte. Wymienić tutaj należy także zaawansowaną niewydolność krążenia oraz kardiomiopatię. Do najczęstszych przeciwwskazań do wszczepienia rozrusznika serca wymienia się: różnego rodzaju zakażenia i infekcje (stałe oraz miejscowe) czy zaburzenia automatyzmu.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Choroby wewnętrzne, Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
Choroby wewnętrzne, Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
Interna, Włodzimierz Januszewicz, Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
Adres www źródła:
- www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/pace/
- www.medicinenet.com/pacemaker/article.htm
- europepmc.org/abstract/med/3336403
- www.google.com/patents/US7744644
- www.google.com/patents/US20030108659