Zaloguj
Reklama

Wady serca - kompendium dla rodziców

EKG dziecka
Fot. Pantherstock
EKG dziecka
(4)

Każdy rodzic obawia się wykrycia u swojego dziecka różnych wad wrodzonych, w tym wad serca. Pojęcia "szmer nad sercem" lub "sinica" budzą zrozumiały lęk. W artykule autorstwa lekarza pracującego na co dzień w Klinice Kardiologii Dziecięcej przedstawiono w zwięzłej formie odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z problemem wrodzonych wad serca.

Reklama

Czym są wady serca i skąd się biorą?

Wrodzone wady serca są najczęściej spotykanymi wrodzonymi anomaliami rozwojowymi u dzieci. Występują z częstością około 8-9 przypadków na każde 1000 żywych urodzeń. W około połowie przypadków wady te są ciężkie, co oznacza, że wymagają leczenia naprawczego w okresie noworodkowym lub we wczesnym dzieciństwie i wiążą się ze znaczną śmiertelnością.

Wrodzone wady serca mogą powstawać na skutek wpływu różnorodnych czynników: genetycznych (dziedzicznych), środowiskowych a także takich, które są związane z rozwojem płodu. Zaliczymy tu choroby matki takie jak cukrzyca, infekcje wirusowe np. różyczka, czy narażenie płodu na różnorodne substancje chemiczne (alkohol spożywany przez matkę, leki np. przeciwpadaczkowe, niektóre leki hormonalne czy wreszcie leki zmniejszające krzepnięcie krwi).

Wady serca mogą też występować w niektórych zespołach genetycznych np. w zespole Downa czy Tunera. Najczęściej jednak nie udaje się znaleźć przyczyny wystąpienia wady serca u dziecka. Jeśli jesteście rodzicami chorego dziecka na pewno zadajecie sobie pytanie: dlaczego mnie to spotkało? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Nie ma więc sensu obwiniać się o spowodowanie choroby waszego dziecka. Jeśli jednak planujecie kolejne ciąże, warto zasięgną porady lekarza odnośnie możliwości dziedziczenia wady.

Jakie są rodzaje wad serca?

Jeśli dziecko urodziło się z wadą serca, jego dalsze losy zależą od rodzaju wady. Wady serca możemy podzielić na kilka grup:

  • ubytki przegród serca, czyli po prostu "dziury w sercu". Otwory te mogą znajdować się w przegrodzie międzyprzedsionkowej (czyli w ścianie rozdzielającej przedsionki), lub w przegrodzie międzykomorowej (ścianie oddzielającej komory),
  • zwężenia w obrębie zastawek lub naczyń krwionośnych (np. koarktacja aorty, zwężenie pnia płucnego, zwężenie aorty),
  • nieprawidłowe połączenia pomiędzy dużymi tętnicami (np. przetrwały przewód tętniczy - połączenie pomiędzy pniem płucnym i aortą),
  • nieprawidłowe połączenie żył z sercem (np. nieprawidłowy spływ żył płucnych),
  • złożone wady serca, kiedy istnieje równocześnie kilka nieprawidłowości (np. tetralogia Fallota - zwężenie pnia płucnego, otwór w przegrodzie międzykomorowej, nieprawidłowe odejście aorty, przerost prawej komory),
  • rzadkie wady serca (obecność tylko jednej komory, wspólny pień tętniczy czyli połączenie aorty i pnia płucnego, niedostateczne wykształcenie prawej lub lewej części serca).

fot. pantherstock

Co to są sinicze wady serca?

Niektóre wady serca powodują niebieskoczerwone lub niebieskoszare zabarwienie warg i błon śluzowych w jamie ustnej, a także palców rąk i nóg. Dzieje się tak na skutek zaburzeń w krążeniu krwi spowodowanych wadą serca. Prawidłowo krew "uboga w tlen" wpływa do prawej komory, a stamtąd do płuc, gdzie może zostać znów wzbogacona w tlen. Gdy to nastąpi, krew płynie do lewej komory serca, która tłoczy ją do całego ciała.

U chorych z wrodzoną wadą serca dochodzi do przeciekania ubogiej w tlen krwi z prawego serca  bezpośrednio do lewego serca, z pominięciem płuc. W lewej komorze krew, która jest bogata w tlen zostaje "zanieczyszczona" krwią ubogą w tlen i taka mieszana krew jest tłoczona do narządów. Krew ta zawiera mniej tlenu i dlatego ma ona ciemniejsze zabarwienie - stąd ciemne zabarwienie skóry i śluzówek, czyli właśnie sinica.

Jeśli sinica występuje tylko na kończynach, nazywamy ją "obwodową", w odróżnieniu od "centralnej", która pojawia się wokół i wewnątrz ust. Sinica centralna zawsze jest objawem choroby. Do wad serca powodujących sinicę zaliczamy m.in: tetralogię Fallota, przełożenie wielkich naczyń, przetrwały przewód tętniczy, zespół niedorozwoju lewego serca. Sinica obwodowa może powstać fizjologicznie u zdrowego dziecka, na skutek np. zimna (po kąpieli malucha) czy emocji.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze