Zaloguj
Reklama

Stosowanie statyn – poznaj ich główne wady i zalety!

Apteka
Fot. panthermedia
Apteka
(0)

Statynami określa się leki obniżające poziom cholesterolu we krwi. Jego odpowiedni poziom w organizmie ma istotny wpływ na stan zdrowia, m.in. zmniejsza ryzyko chorób serca czy udaru mózgu, a statyny to jeden z najpopularniejszych leków obniżających tę substancję. Istnieją wady i zalety korzystania z nich. Jakie?

Reklama

Spis treści:

  1. Statyny – czym są?
  2. Statyny – obniżenie cholesterolu
  3. Statyny – funkcje sercowo-naczyniowe i zmniejszenie stanu zapalnego
  4. Statyny – wady stosowania
  5. Statyny – cukrzyca typu 2
  6. Statyny – problemy z wątrobą
  7. Statyny – rabdomioliza
  8. Statyny – szanse i zagrożenia

Cholesterol to związek tłuszczowy, który w 70 proc. wytwarzany jest przez ludzki organizm, 30 proc. z kolei pochodzi z dostarczanego pożywienia. Jego nadmiar jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i może prowadzić do miażdżycy i innych chorób układu krążenia, a nawet do śmierci.

Statyny – czym są?

Statyny to leki odpowiedzialne za obniżanie cholesterolu. Ich działanie polega na blokowaniu enzymu, który wytwarza zbyt duże ilości tego związku tłuszczowego. Większość osób może zażywać statyny, jednak istnieją przypadki, w których lek zwiększa ryzyko niektórych schorzeń.

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów statyn. Pomimo to, że wszystkie działają w podobny sposób, niektóre z nich mogą mieć lepsze działanie niż pozostałe. Jakie się konkretne korzyści z ich stosowania?

Statyny – obniżenie cholesterolu

Statyny to lek pomocny w obniżeniu cholesterolu LDL. To tzw. zły cholesterol, czyli lipoproteiny, które odpowiedzialne są za dostarczanie substancji do komórek. Jeśli dostarczą go zbyt dużo i tzw. dobry cholesterol (HDL) nie jest w stanie go zredukować, odkłada się w naczyniach krwionośnych. Statyny mogą obniżyć od 25 do nawet 50 proc. poziomu LDL.

Statyny – funkcje sercowo-naczyniowe i zmniejszenie stanu zapalnego

Statyny pomagają zmniejszać utlenianie cholesterolu, co z kolei zapobiega jego odkładaniu się na ścianach tętnic. Mogą także działać przeciwzapalnie na układ krążenia.

Obniżenie markerów stanu zapalnego to odrębna funkcja statyn, niezależna od ich wpływu na poziom cholesterolu. Takie działanie leku może jednak oznaczać, że jest on korzystny zarówno dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu LTL, jak i stanem zapalnym.

Statyny – wady stosowania

Jedną z głównych wad zażywania statyn jest fakt, że niektóre osoby mogą odczuwać skutki uboczne. Ogólne ryzyko działań niepożądanych jest niskie, jednak to najczęstszy powód odstawienia tego leku. Szacuje się, że w ciągu 5 lat około 0,5 do 1 proc. osób ma skutki uboczne.

Do działań niepożądanych zalicza się ból mięśni i stawów, pojawiające się skurcze, osłabienie mięśni, problemy z pamięcią. Podczas przyjmowania statyn częsty ból mięśni może występować zwłaszcza u osób ze słabą odpornością mięśniową, cierpiących na niedoczynność tarczycy i niedobór witaminy D oraz spożywających alkohol. Niektóre badania nie wykazały związku pomiędzy tymi lekami a bólem mięśni, co może sugerować, że przyczyna jest inna.

W niektórych przypadkach stosowanie statyn może zwiększać ryzyko innych schorzeń u osób podatnych.

Stosowanie statyn, fot. panthermedia

Statyny – cukrzyca typu 2

Wykryto, że osoby przyjmujące statyny miały aż o 44 proc. większe ryzyko rozwoju cukrzycy w porównaniu do tych, którzy tego leku nie stosowały.

Regularne monitorowanie osób przyjmujących statyny może być pomocne w szybkim wykryciu wysokiego cukru we krwi. Pacjenci, u których ryzyko wystąpienia cukrzycy jest duże, powinny skonsultować z lekarzem alternatywną metodę obniżania cholesterolu.

Statyny – problemy z wątrobą

Bardzo niewiele przypadków niewydolności wątroby jest bezpośrednio związanych ze ich stosowaniem. Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie akademickim „Journal of the American College of Cardiology” sugerują, że statyny mogą powodować problemy u osób z chorobami wątroby, których lekarze nie wykryli przed rozpoczęciem leczenia tym środkiem.

Statyny – rabdomioliza

Rabdomioliza, często określana rozpadem mięśni, to szereg objawów, które pojawią się w momencie uszkodzenia mięśni. Kiedy do tego dochodzi, mięśnie uwalniają swoją zawartość do krwiobiegu, co może z kolei spowodować uszkodzenie nerek oraz ich niewydolność.

Według statystyk rabdomioliza występuje tylko u 2-3 osób na 100 tys. Niektóre leki i mutacje genetyczne mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu objawów związanych z chorobą.

Statyny – szanse i zagrożenia

W wielu przypadkach korzyści z przyjmowania statyn przewyższają ryzyko. Jednak za każdym razem niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który może pomóc w podjęciu decyzji w oparciu o aktualne wyniki badań i ogólny wywiad.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze