Zaloguj
Reklama

Rehabilitacja osób z przewlekłą niewydolnością żylną

Autorzy: Ewa Chodkowska
Personel medyczny
Fot. ojoimages
Personel medyczny
(0)

Przewlekła choroba żylna to utrwalone zaburzenie odpływu krwi głębokimi i powierzchniowymi żyłami kończyn. Podczas tego stanu dochodzi do zastoju krwi żylnej w żyłach, wskutek wstecznego przepływu żylnego lub niedrożności i zwężenia żył.

Reklama

Przewlekła choroba żylna jest dość często spotykanym schorzeniem społecznym, ponieważ w Europie dotyczy ona aż 40-60% kobiet i 15-30% mężczyzn. Wraz ze wzrostem wieku osób badanych wzrastała liczba zachorowań.

W normalnych warunkach fizjologicznych krew, która dopływa do kończyn dolnych powinna wracać do serca. Możliwe to jest dzięki pracy pompy mięśniowej goleni, pracy pompy stawowej, siły ssącej prawej komory serca oraz ujemnego ciśnienia w klatce piersiowej. Zastawki żylne zabezpieczają krew przed cofaniem. Patologie w ich funkcjonowaniu spowodowane są czynnikami wrodzonymi lub nabytymi np. ich niedomykalnością lub zniszczeniem pozakrzepowym.

Jedną z teorii powstania owrzodzeń żylnych jest tzw. teoria pułapki leukocytarnej, która twierdzi, iż przyczyną powstania owrzodzenia jest zmniejszenie prędkości krążenia krwi w naczyniach włosowatych. Powoduje to zwiększenie adhezji białych krwinek w śródbłonku naczyniowym co powoduje zamknięcie światła naczynia.


fot. pantherstock

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej odbywa się w specjalnych ośrodkach i opiera się na krótkotrwałych procedurach szpitalnych i długotrwałej opiece ambulatoryjnej z możliwością monitorowania terapii w domu osoby chorej. Leczenie jest długoletnie, konieczne jest także zastosowanie terapii kompleksowej. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna przewlekłego nadciśnienia żylnego tym lepiej dla pacjenta, gdyż leczenie owrzodzenia goleni jest trudne i przewlekłe. Leczenie może odbywać się na wiele sposobów.

Istotny wpływ ma:

  • kompresjoterapia, czyli tzw. leczenie uciskowe. W profilaktyce i leczeniu wykorzystuje się bandaże o różnych stopniach rozciągliwości. Stosować można również wyroby kompresyjne np. pończochy, podkolanówki, rajstopy. Używanie pończoch uciskowych zmniejsza nasilenie dolegliwości m.in. uczucia zmęczenia, ociężałości nóg i redukuje obrzęki podudzi. 
  • aktywność fizyczna, która poprawia odpływ chłonki i pomaga w hamowaniu procesów wykrzepiania, obniża ciśnienie żylne, zwiększa przepływ krwi i zwiększa sprawność układu mięśniowego i kostno-stawowego. Po skończonej kuracji regularne wykonywanie ćwiczeń zmniejsza ryzyko powstania kolejnych owrzodzeń.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Rehabilitacja osób z przewlekłą niewydolnością żylną
    Ewelina Chilińska, Anna Zalewska, Bożena Ewa Kopcych, Katarzyna Kicel. Pielęgniarstwo chirurgiczne i angiologiczne

Reklama
(0)
Komentarze