Zaloguj
Reklama

Program badań nad chlorochiną rozpoczęty u pacjentów we Wrocławiu

Lekarstwa
Fot. Panthermedia
Lekarstwa
(0)

Poszukiwanie skutecznych terapii w leczeniu infekcji wywołanej przez koronawirusa trwa na całym świecie. Jednym z potencjalnych leków, które są obecnie w fazie testów, jest chlorochina. Badania nad jej skutecznością w walce z COVID-19 rozpoczęły się we Wrocławiu.

Reklama

Dlaczego chlorochina?

Badania nad wpływem chlorochiny na hamowanie rozwoju infekcji koronawirusowej odbywają się na całym świecie.  W Polsce taki program będzie obejmował szereg miast, m.in. Poznań i Łódź. W ubiegłym tygodniu do grona placówek, w których testuje się lek, dołączył Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Zakwalifikowano pierwszego pacjenta, który weźmie udział w badaniu. Jak podaje Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, autorami programu badań nad wpływem chlorochiny w leczeniu pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19 są najlepsi specjaliści w dziedzinie badań klinicznych i chorób zakaźnych pracujący na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jak wskazują pomysłodawcy projektu, u około 25% zakażonych koronawirusem można spodziewać się nasilenia objawów w postaci zapalenia płuc czy niewydolności oddechowej. Dodatkowo wiek oraz choroby współistniejące mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i konieczności podłączenia pacjenta do respiratora.

Jak będzie przebiegać badanie?

Z informacji opublikowanych przez przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wynika, że osoby zakwalifikowane do badania otrzymają do użytku domowego termometr, ciśnieniomierz oraz przyrząd do pomiaru saturacji. Wyniki mają być analizowane na bieżąco, w trybie telemedycznym. Jak wskazuje Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, chlorochina użyta w programie terapeutycznym będzie podawana wytypowanym uczestnikom badania przez 14 dni, co może być skuteczne w zapobieganiu rozwojowi zapalenia płuc i powikłaniom z tym związanym. Chlorochina znana jest od lat – na co dzień stosowana jest w leczeniu i zapobieganiu malarii oraz leczeniu chorób reumatycznych. Dziś jej zastosowanie w nowym wskazaniu może okazać się przełomowe. W programie badań nad zastosowaniem chlorochiny weźmie udział 400 ochotników.

Jest on finansowany przez Agencja Badań Medycznych. Wszelkie formalności z koniecznością uzyskania stosownych pozwoleń na przeprowadzenie badań oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji udało się – dzięki ogromnemu zaangażowaniu zespołu – przygotować w niecałe dwa tygodnie.  Doniesienia z całego świata wskazują, że znalezienie leku, który mógłby zmniejszać powikłania i ryzyko wystąpienia zapalenia płuc, pozwoli nie tylko na zmniejszenie liczby chorych, którzy potrzebują podłączenia do respiratora, ale również przyczyni się do szybszego wygaszenia epidemii, co jest ważne dla nas wszystkich.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze