Zaloguj
Reklama

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(0)

Choroby sercowo-naczyniowe są coraz częstszą przyczyną zgonów i dotyczą często osób w młodym wieku. Niezmiernie ważna jest profilaktyka, zapobiegająca ich wystąpieniu lub rozwojowi powikłań.

Reklama

Choroby dotyczące układu sercowo-naczyniowego są coraz bardziej rozpowszechnione i dotyczą coraz częściej osób w młodym wieku. Jest to główna przyczyna przedwczesnych zgonów w Europie. U podłoża chorób sercowo-naczyniowych leży miażdżyca, która rozwija się przez wiele lat. Najczęściej rozwija się u tych pacjentów choroba niedokrwienna serca, a to z kolei pociąga za sobą zwiększone ryzyko rozwoju powikłań. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Wykazano bowiem, że można osiągnąć redukcję zachorowalności i śmiertelności z powodu chorób układu krążenia.

Podstawą profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych jest wykrywanie i modyfikowanie bądź eliminacja czynników ryzyka. Czynniki ryzyka możemy podzielić na te, które podlegają modyfikacji. Wymienić tu należy: palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta, niska aktywność fizyczna, nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowy poziom cholesterolu, cukrzyca lub nieprawidłowy poziom glukozy.

Druga grupa, to czynniki, na które nie mamy wpływu, zaliczyć tu można: wiek powyżej 45 roku życia w przypadku mężczyzn lub powyżej 55 roku życia w przypadku kobiet, obciążenie rodzinne chorobami serca czy już istniejąca miażdżyca.

Biorąc pod uwagę profilaktykę, ważne jest aby przede wszystkim wcześnie rozpoznawać schorzenia lub stany, które mogą mieć negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wykonując podstawowe badania, można ocenić czy występuje nadciśnienie, cukrzyca czy dyslipidemia. Oprócz wizyty u lekarza niezmiernie ważnym elementem jest odpowiednie zadbanie o własny stan zdrowia, przede wszystkim ważna jest aktywność fizyczna oraz zapobieganie wystąpieniu otyłości, przez wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Wszystkie te elementy są niezbędne, aby w sposób prawidłowy i skuteczny zadbać o własne zdrowie i zapobiec wystąpieniu oraz powikłaniom chorób sercowo-naczyniowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Interna Szczeklika, mały podręcznik, MP

Reklama
(0)
Komentarze