Reklama:

Prof. Piotr Ponikowski: „Zapomnieliśmy, że zawał to śmiertelne zagrożenie”

Marta Sułkowska, Biuro Prasowe Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Prof. Piotr Ponikowski: „Zapomnieliśmy, że zawał to śmiertelne zagrożenie”

medforum

Wizyta u kardiologa

W rozmowie z profesorem Piotrem Ponikowskim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zostają poruszone kwestie dotyczące obecnej kondycji kardiologii polskiej.

Reklama:

Jaka jest recepta? Co trzeba zmienić?

Kluczowe znaczenie ma prewencja wtórna, czyli z jednej strony stosowanie odpowiedniej farmakoterapii oraz wyeliminowanie najistotniejszych czynników ryzyka: hipercholesterolemii i nadciśnienia tętniczego, a także rzucenie przez pacjenta palenia papierosów. Pacjent powinien racjonalnie się odżywiać i utrzymywać prawidłową masę ciała. Nie mniej ważne są stałe wizyty kontrolne u lekarza oraz dyscyplina w stosowaniu zaleconej terapii. Wiemy z doświadczenia, że to niestety największe wyzwanie.

Pacjent myśli: skoro czuję się lepiej, nie potrzebuję tabletek?

Właśnie, to częste myślenie. Tymczasem zaniechanie stosowania leczenia przeciwpłytkowego, czyli terapii polegającej na stosowaniu leków hamujących >>zlepianie się płytek krwi<< i tym samym przeciwdziałające tworzeniu się skrzeplin na blaszkach miażdżycowych, może mieć śmiertelne konsekwencje. W Polsce są dostępne nowoczesne terapie, zgodne z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC), które pozwalają na skuteczne, bezpieczne i dopasowane do profilu danego pacjenta zindywidualizowane leczenie. W trakcie konferencji Nowoczesne leczenie przeciwpłytkowe – równowaga między skutecznością a bezpieczeństwem, która odbyła się w dniach 5-6 października br. w Warszawie, podsumowaliśmy między innymi pięcioletnie doświadczenia terapii tikagrelorem w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (ASA). Preparat znalazł się w wytycznych ESC, ale w Polsce te wytyczne nie są dostatecznie dobrze realizowane pomimo tego, że lek jest dostępny. Dlaczego? Ani pacjenci, ani lekarze nie zawsze wiedzą o nowych możliwościach. Tu właśnie mamy jako środowisko wiele do zrobienia: musimy edukować lekarzy, informować ich o najnowszych zaleceniach i wytycznych towarzystw naukowych, wskazywać na dostępne nowoczesne rozwiązania terapeutyczne. To droga, którą powinniśmy podążać, by cała polska kardiologia szczyciła się sukcesami, a jej beneficjenci, czyli nasi pacjenci, żyli długo – świadomie i zdrowo.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba wieńcowa

Prośba o interpretację ekg
Poproszę o interpretację wyniku ekg, mężczyzna 20 lat
gość
Opis ekg
Witam. Czy ktoś może podpowiedzieć o badaniu ekg . Syn lat 14 uprawiający sport
gość
Odczyt EKG
Witam, proszę o interpretację mojego wyniku EKG, kobieta lat 26
gość
Interpretacja wyniku EKG
Proszę o interpretację mojego wyniku EKG, kobieta lat 26
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Bajpasy proszę o rade
Witam wszystkich Mój Tata miał operację serca i bajpasy. Niestety klatka się nie zrasta i go boli. Czy może coś zrobić oprócz kolejnego zabiegu? Czy zabieg mu pomoże? Naprawdę proszę o pomoc bo ni...
Reklama:
Reklama: