Zaloguj
Reklama

Otyłość szkodzi sercu - terapia balonem żołądkowym

Otyłość u kobiet
Fot. panthermedia
Otyłość u kobiet
(5)

Otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz większa ilość populacji - w Polsce dotyka ona 19% społeczeństwa. Schorzenie należy do przewlekłych i charakteryzuje się zbytnim kumulowaniem tkanki tłuszczowej (powyżej 15% masy ciała dorosłego mężczyzny oraz ponad 25% masy ciała dorosłej kobiety). Do otyłości nie prowadzi jedynie nadmierne jedzenie (bogate w cukry i tłuszcze), czynniki psychologiczne (m.in. zajadanie stresu), ale również predyspozycje genetyczne (brak genów, które odpowiadają za prawidłową przemianę materii).

Reklama

Zbyt duża waga ma nie tylko wpływ na komfort życia, ale stanowi zagrożenie dla zdrowia (m.in. cukrzyca typu 2, choroba wieńcowa, nadciśnienie). U kobiet cierpiących na otyłość stwierdzono m.in. zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, a u mężczyzn na raka okrężnicy i gruczołu krokowego.

Ważne! Otyłość ma znaczący wpływ na układ sercowo - naczyniowy. Badania przeprowadzone przez naukowców ze Szkocji wykazały, że istnieje zależność pomiędzy nadmiarem kilogramów a podwyższonym ryzykiem (60%) wystąpienia zawału serca. Nie wiadomo co  sprzyja takiemu stanowi rzeczy - uważa się, że najprawdopodobniej komórki tłuszczowe produkują szkodliwe substancje chemiczne, zaburzające pracę serca.

Ponadto otyłość wpływa na rozwój takich schorzeń jak:

 • choroba niedokrwienna serca,
 • nieprawidłowe krążenie krwi,
 • zwiększona krzepliwość krwi,
 • niewydolność serca,
 • nadciśnienie.

Tak istotne jest dlatego, aby nie dopuścić do otyłości, a gdy już się na nią cierpi - zrobić wszystko, aby się jej pozbyć lub co najmniej ją zredukować.

Balon żołądkowy - wskazania

Balon żołądkowy to nieinwazyjny sposób poprawienia sposobu odżywiania. Metoda zalicza się do nieoperacyjnych sposobów walki z otyłością.

Ważne! Metoda stosowana jest przy otyłości, nadwadze, braku rezultatów ze stosowania medykamentów odchudzających. Ponadto jako pierwszy etap przed leczeniem chirurgicznym (m.in. bypassem żołądkowym).

Specjaliści określają balon żołądkowy, jako swoistego rodzaju „program odchudzający”, którego zadaniem jest pomóc pacjentowi nabyć zdrowych nawyków żywieniowych - skutkujących utratą wagi.

Ważne! Zaimplementowany do żołądka balon wpływa na ograniczenie łaknienia i tym samym potrzebę dostarczania organizmowi pokarmu.

Metoda BIB zalecana jest:

 1. Pacjentom z BMI między 35 - 40. 
 2. Gdy BMI przekracza wskaźnik 40, metodę tą stosuje się tylko w sytuacji, gdy inne sposoby utraty zbędnych kilogramów nie dały efektów.
 3. Jeżeli pacjent musi poddać się innemu zabiegowi chirurgicznemu, a jego nadwaga jest przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.  

Średni spadek wagi po założeniu balonu żołądkowego, to mniej więcej 20% wagi początkowej. Średnia, przeciętna utrata wagi po balonikowaniu wynosi 15 kg (wartość średnia oznacza, że część pacjentów jest w stanie schudnąć więcej, nawet do 30 kg, a część z nich mniej bądź też wcale). Aby zabieg dał oczekiwane efekty należy stworzyć odpowiedni program terapeutyczny. Nie jest to rozwiązanie dla każdego pacjenta - balonikowanie jest dla pacjentów zmotywowanych, którzy chcą schudnąć.

Ważne! Metodę poleca się tym pacjentom, którzy jedzą dużo i konkretnie tzw. „volumne eaters”.

Zdaniem specjalistów, dobra kwalifikacja chorego może przynieść spektakularne efekty. Pod warunkiem jednak, że pacjent naprawdę chce schudnąć. W terapii odchudzającej pomagają - dietetyk (stworzenie odpowiedniej diety) oraz psycholog (wsparcie psychologiczne).

fot. panthermedia

Procedura zabiegu

Zabieg odbywa się na zasadzie endoskopowej implementacji (pod kontrolą wziernika żołądkowego - gastroskopu) silikonowego balonu o specjalnej budowie, który umieszcza się wewnątrz żołądka. Następnie zostaje on wypełniony solą fizjologiczną bądź powietrzem.

Ważne! Materiał, z jakiego wykonany jest balon żołądkowy, charakteryzuje się odpornością na działanie soków trawiennych.

Balonikowanie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Trwa około 20 minut. Przez kilka dni po zabiegu możliwy jest odczuwalny dyskomfort (m.in. skurcze brzucha, nudności) - żołądek przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Objawy mijają po 2 - 3 dniach.

W pierwszej dobie po zabiegu pacjent pozostaje na diecie płynnej. Następnie przechodzi na 5 - 6 posiłków dziennie (każdy o niewielkiej objętości). Do aktywności domowej i zawodowej wraca 2 - 3 dni od zabiegu.

Balon żołądkowy zaimplementowany zostaje na 6 miesięcy. To rodzaj strażnika diety pacjenta. W przypadku, gdy osoba z założonym balonem zje za szybko lub zbyt obficie, dochodzi do podrażnienia żołądka i mogą pojawić się dolegliwości (m.in. skurcze, nudności, wymioty).

Ważne! Posiłki należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. 

Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in.

 • poważne schorzenia (nerek, wątroby, płuc),
 • przewlekłe, długotrwałe leczenie sterydami,
 • przepuklina rozworu przełykowego,
 • przebyta operacja przewodu pokarmowego.

Powikłania pozabiegowe występują sporadycznie (m.in. uszkodzenia przełyku lub żołądka w trakcie endoskopowego wprowadzania balonu).

Ważne! Do najczęstszych powikłań należy przemieszczenie się balonu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Sytuacja taka ma miejsce, gdy balon żołądkowy nie jest dostatecznie napompowany (może swobodnie wydostać się poza żołądek). W takiej sytuacji potrzebna jest doraźna interwencja chirurgiczna.

Po założeniu balonu nie zmienia się normalna aktywność pacjenta - zachęca się go nawet do ćwiczeń, jazdy rowerem, spacerów.

Ważne! Nie zdarzyło się, aby z powodu aktywności balon żołądkowy pękł. Nieszczelność może być wynikiem wady dotyczącej samej struktury balonu. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Balon żołądkowy usuwa się w taki sam sposób, w jaki się go założyło, czyli przez przewód pokarmowy. Przed zabiegiem pacjent dostaje leki zwiotczające mięśnie i znieczulenie miejscowe gardła. Za pomocą sondy endoskopowej i specjalnej tuby, przebija się balon w żołądku, po czym chwyta się go i usuwa z ciała pacjenta.

Ważne! Balonikowanie nie daje stu procentowej gwarancji, że się straci na wadze.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • A. Łuszczyńska „Nadwaga i otyłość”, Wydawnictwo Naukowe PWN, wyd. 1, Warszawa 2007 rok.
  N. Sattar, M. Lean „ABC otyłości”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. 1, Warszawa 2009 rok.
  W. M. Burch „Endokrynologia”, Urban&Partner, wyd. 1, Wrocław 1996 rok.
  W. Noszczyk „Chirurgia tom 1 - 2”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. 1, Warszawa 2005 rok.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze