Zaloguj
Reklama

Obrzęk płuc: jakie są jego przyczyny, jak się objawia i jakie jest leczenie?

Osłuchiwanie pacjenta
Fot. panthermedia
Osłuchiwanie pacjenta
(3)

Obrzęk płuc stanowi jedną z wielu różnych jednostek, które są traktowane jako stany zagrożenia życia. Przyczyny obrzęku płuc bywają różnorodne – pojawiać się on może zarówno na skutek chorób kardiologicznych, ale i po podtopieniu czy po zażyciu różnych narkotyków. Obrzęk płuc jest groźny, dlatego też tak bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia osób, u których on wystąpi – na czym jednak polega leczenie obrzęku płuc?

Reklama

W prawidłowych warunkach pęcherzyki płucne, będące najdrobniejszym elementem budującym płuca, są wypełnione powietrzem. Dostaje się ono do nich podczas wdechu, wydostaje podczas wydechu, a w międzyczasie dochodzi do wymiany gazowej. Obecny w pęcherzykach płucnych tlen przedostaje się do krwi, z kolei znajdujący się we krwi dwutlenek węgla przechodzi do światła pęcherzyków, a następnie – razem z wydychanym powietrzem – jest on wydalany z organizmu.

Opisany powyżej mechanizm zachodzi w warunkach fizjologicznych – może on być zakłócany wskutek wielu różnych patologii. Jedną z groźniejszych jest obrzęk płuc, podczas którego w pęcherzykach płucnych znajduje się nie tylko powietrze, ale dochodzi do nagromadzenia się w nich płynu.

Jakie mogą być przyczyny obrzęku płuc?

Potencjalnych przyczyn obrzęku płuc wyróżnia się wyjątkowo dużo. Za występowanie tej jednostki odpowiedzialne są przede wszystkim różne jednostki kardiologiczne. Obrzęk płuc może być bowiem spowodowany różnorodnymi patologiami, w których przebiegu serce przestaje być wydolne, co prowadzi z kolei do zastoju krwi w naczyniach płucnych. Kiedy wzrasta ciśnienie w tychże naczyniach, dochodzić może do przedostawania się płynu właśnie do pęcherzyków płucnych i przez to rozwijać się może obrzęk płuc.

fot. panthermedia

Wśród kardiologicznych przyczyn obrzęku płuc wymieniane są przede wszystkim:

 • zastoinowa niewydolność serca,
 • różne wady zastawek serca,
 • kardiomiopatie,
 • nadciśnienie tętnicze (szczególne ryzyko obrzęku płuc występuje u pacjentów, u których dojdzie do przełomu nadciśnieniowego).

Obrzęk płuc może być jednak spowodowany również przyczynami pozasercowymi. W tym przypadku wymienić można wiele różnorakich problemów, które mogą doprowadzić do znalezienia się w pęcherzykach płucnych płynu – jako ich przykłady można podać:

 • obrzęk płuc związany z zaburzeniami neurologicznymi (np. z padaczką, urazem głowy czy wynikający z porażenia prądem),
 • uszkodzenia struktur płuc związane z działaniem na układ oddechowy toksycznych substancji,
 • obrzęk płuc wynikający z nagłego znalezienia się na dużej wysokości (sięgającej powyżej 2000 m n.p.m.),
 • obrzęk płuc związany ze stosowaniem różnych substancji (jednostka może wystąpić u osób stosujących heroinę, ale i zdarza się, że obrzęk płuc pojawia się w związku z objawami niepożądanymi zażywanych przez pacjenta leków),
 • obrzęk płuc pojawiający się podczas różnych zakażeń (możliwe jest jego wystąpienie np. u osób zakażonych wirusem dengi),
 • obrzęk płuc u osób, które doświadczyły tonięcia,
 • obrzęk płuc rozwijający się na skutek zatorowości płucnej.

Objawy obrzęku płuc

Przyczyn obrzęku płuc wyróżnia się wyjątkowo dużo, zasadniczo jednak podobne są pojawiające się u chorych dolegliwości. Wśród objawów obrzęku płuc wymienia się przede wszystkim duszność – charakterystyczną cechą jest w tym przypadku to, że pacjenci mogą na wszelkie sposoby unikać pozycji leżącej, ponieważ właśnie wtedy stopień ich duszności jest największy. Innymi objawami obrzęku płuc bywają:

 • kaszel z odkrztuszaniem podbarwionej krwią wydzieliny (pacjenci mogą odkrztuszać zarówno pienistą, zabarwioną różowawo-czerwono treść, jak i może dochodzić do wyraźnego krwioplucia),
 • bladość skóry,
 • znacznego stopnia niepokój,
 • silne wzmożenie potliwości.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze