Zaloguj
Reklama

Objawy niedoboru i nadmiaru testosteronu w organizmie

Zdrowie u mężczyzn
Fot. Panthermedia
Zdrowie u mężczyzn
(0)

Testosteron spełnia szereg istotnych funkcji w organizmie człowieka. Jego nadmiar, jak i niedobór może powodować wiele negatywnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Reklama

Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, ale kobiety również mają niewielkie ilości tego hormonu w swoim organizmie. Jest to hormon steroidowy, produkowany głównie w męskich jądrach i jajnikach kobiecych. Niewielka ilość tego hormonu jest wytwarzana również przez gruczoł nadnerczowy.

Podczas procesu dojrzewania płciowego u chłopców, testosteron jest jednym z głównych czynników wpływających na zmiany fizyczne, takie jak zwiększone mięśnie, niższy głos (mutacja) i porost włosów .

Optymalny poziom testosteronu jest ważny w dorosłym życiu, a nawet w podeszłym wieku.

U osób dorosłych, prawidłowy poziom tego hormonu jest bardzo ważny dla dobrego stanu zdrowia, zmniejszenia ryzyka chorób, funkcji seksualnych i wielu innych czynników.

Dodatkowo zwiększenie stężenia testosteronu może powodować szybki wzrost masy mięśniowej i żywotności w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Co ciekawe, testosteron odgrywa również ważną rolę w zdrowiu kobiet i samopoczuciu seksualnym.

Badania są dosyć jednoznaczne: niezależnie od płci i wieku powinno się upewnić się, że ma się zdrowy poziom testosteronu.

Prawidłowy poziom testosteronu u mężczyzn mieści się w przedziale od 3 do 11 ng/mL i jest on w większości związany z białkami. Niewielka, tzw. wolna frakcja testosteronu powinna znajdować się w zakresie od 50 do 210 pg/mL. Mieszcząc się w tych granicach, nie ma powodu do niepokoju. Gorzej, kiedy poziom ten zaczyna spadać lub niebezpiecznie się podnosi. Wtedy może to nieść za sobą negatywne skutki.

Objawy niedoboru testosteronu

Niedobór testosteronu (tzw. hipogonadyzm) pojawia się zazwyczaj u mężczyzn po pięćdziesiątce. Jest to proces całkowicie naturalny. Charakteryzuje się typowymi objawami klinicznymi oraz biomechanicznymi, tj. obniżonym stężeniem surowicy we krwi.

Znaczny spadek jego stężenia wpływa w szczególności negatywnie na jakość życia. Mężczyźni borykający się z niedoborem testosteronu najczęściej cierpią na brak jakiejkolwiek siły fizycznej, tracą masę mięśniową, oraz zmagają się ze przyrostem tkanki tłuszczowej.

Niedobór testosteronu powoduje także osłabienie kości, może doprowadzić nawet do osteoporozy. Niski poziom testosteronu zwiększa prawdopodobieństwo choroby wieńcowej, a ryzyko zgonu jest prawie dwukrotnie wyższe niż u mężczyzn z prawidłowym poziomem.

U młodszych osób niedobór testosteronu może być związany z zaburzeniami funkcji jąder lub wyższych ośrodków - podwzgórza czy przysadki mózgowej.

W przypadku niedoboru testosteronu możemy wyróżnić objawy specyficzne takie jak:

 • zmniejszenie aktywności fizycznej i pożądania seksualnego;
 • zmniejszenie spontanicznych porannych i nocnych wzwodów;
 • ginekomastia, czyli uczucie dyskomfortu w obrębie gruczołów piersiowych;
 • zmniejszenie owłosienia ciała, zmniejszona potrzeba golenia;
 • zmniejszenie objętości jąder;
 • zmniejszenie masy i siły mięśniowej.

Oraz objawy niespecyficzne:

 • obniżenie energii, motywacji, pewności siebie;
 • obniżony nastrój, rozdrażnienie;
 • gorsza pamięć i koncentracja;
 • zaburzenia snu, bezsenność;
 • niewielka niedokrwistość;
 • zwiększenie masy tkanki tłuszczowej (wzrost BMI);
 • obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej.

Niedobór testosteronu może powodować m.in. cukrzycę typu 2, zespół metaboliczny, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby serca, osteoporozę a nawet prowadzić do niepłodności.

Jak poradzić sobie z niedoborem testosteronu?

Badania potwierdzają, że regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na prawidłowy poziom testosteronu. Ćwiczenia pozwalają utrzymać powyższy hormon na optymalnym poziomie, a także doprowadzić do jego zwiększenia. W przypadku niedoboru testosteronu warto uzupełniać swoją dietę o jedzenie produktów proteinowych, takich jak mięso, nabiał, ryby oraz jaja.

Dla poprawy stężenia testosteronu w organizmie warto spożywać w szczególności takie warzywa, jak brukselka, kalafior, brokuły, czy też kapusta. Zawarty w nich związek indole-3-carbinol wpływa nie tylko korzystnie na poziom testosteronu, ale jak dowodzą badania może chronić nawet przed rakiem prostaty.

fot. panthermedia

Objawy nadmiaru testosteronu

Nie tylko niedobór testosteronu ma negatywny wpływ na nasz organizm, również nadmiar tego hormonu nie jest dla nas dobry.

Nadmiar testosteronu nie powinien występować samoistnie. Może być on przyczyną toczącej się choroby (np. nowotworu), częściej natomiast jest powodem nieuzasadnionego zażywania preparatów zwiększających poziom tego hormonu.

Głównymi objawami nadmiaru testosteronu są:

 • priapizm, czyli przedłużające się wzwody;
 • ginekomastia;
 • łysienie (włosy mogą zniknąć z głowy, natomiast pojawią się w zwiększonej ilości w innych miejscach ciała - na plecach, brzuchu, piersiach czy nogach);
 • pojawiające się pryszcze na twarzy i plecach;
 • agresja;
 • zaburzenia psychiczne (zaburzenia snu, lęk, wahania nastroju, urojenia i halucynacje);
 • zaburzenia neurologiczne (zawroty i bóle głowy, zaburzenia pamięci i czucia skórnego);
 • zmniejszona odporność, obrzęki stawów, nudności, wymioty i biegunka.

Nadmiar testosteronu może powodować choroby serca, wątroby, problemy z prostatą, a nawet niepłodność (podobnie jak w przypadku niedoboru tego hormonu).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze