Zaloguj
Reklama

Nerwica mięśnia sercowego

Ból w okolicy serca u młodego mężczyzny
Fot. Shutterstock
Ból w okolicy serca u młodego mężczyzny
(3)

Nerwica serca, opisywana jest przez pacjentów, jako odczuwanie w klatce piersiowej bólu, któremu towarzyszy niepokój, lękliwość, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, duszności oraz zawroty głowy. Ogólnie mówiąc serce, osoby chorej na nerwicę jest silnie „zestresowane”.

Reklama

Spis treści:

  1. Co wiemy o silnie „zestresowanym” sercu
  2. Jak leczyć nerwicę mięśnia sercowego?

Odczuwane dolegliwości są kwestia indywidualną dla każdego pacjenta. Początkowo objawy towarzyszące nerwicy serca nie przeszkadzają pacjentowi w normalnym i sprawnym funkcjonowaniu w ciągu dnia, z czasem jednak mogą się nasilać a co za tym idzie ograniczać aktywność pacjenta. Nerwica serca może występować jako jeden z objawów choroby ale może mieć także podłoże emocjonalne. W związku z powyższym bardzo ważną kwestią jest szczegółowa diagnostyka tej choroby a następnie włączenie odpowiedniego dla chorego leczenia.

Co wiemy o silnie „zestresowanym” sercu 

Jak wskazuje nazwa choroby, nerwica serca, mówimy tutaj o tym, iż nasz mięsień sercowy jest w stanie silnego stresu bądź jest na niego bardzo podatne. Normalną i naturalną sytuacja w naszym życiu jest to, że nasz organizm wydziela hormony takie jak kortyzol, noradrenalina czy adrenalina pod wpływem czynników stresowych czy lękowych. Na skutek wydzielania tych hormonów odpowiedź serca jest następująca- przyspieszone bicie, wzrost ciśnienia krwi. Wraz z wiekiem i doświadczeniem większość osób wypracowuje sobie metody radzenia sobie ze stresem. Są jednak pacjenci, dla których każdy nawet obojętny bodziec, kojarzy nam się z bólem czy lękiem a to prowadzi z kolei do nerwicy mięśnia sercowego.

Wśród objawów charakterystycznych dla nerwicy serca, wymienia się także te, które pojawiają się także podczas reakcji lękowej, są to między innymi: uczucie duszności, odczuwanie ucisku w klatce piersiowej, zaczerwienienie skóry, problem ze złapaniem oddechu, wzrost tętna, wzrost ciśnienia krwi czy bladość skóry i nudności. Objawy te pojawiają się nie tylko w odpowiedzi na stres ale także w przebiegu wielu chorób. Bardzo często nerwica mięśnia sercowego pojawia się na skutek  problemów emocjonalnych czy lękowych, co wskazuje na fakt, iż nasza psychika ma wpływ na nasze serce.

Nerwica mięśnia sercowego, fot. panthermedia

Jak leczyć nerwicę mięśnia sercowego? 

W zależności od tego, co jest przyczyną nerwicy serca, włączane jest leczenie. Może być ono wynikiem chorób somatycznych ale także problemów z emocjami, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Za wyjątkiem środków farmakologicznych (leki przeciwbólowe, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne czy leki hamujące objawy lęku), włączane są także spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze