Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętnicze

Autorzy: Justyna Giemlik
Badanie ciśnienia w ciąży
Fot. ojoimages
Badanie ciśnienia w ciąży
(0)

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród dorosłych.

Reklama

Ciśnienie tętnicze człowieka nie jest wartością stałą, lecz ulega wahaniom w czasie poszczególnych faz czynności serca. Ulega wielu zmianom dzięki czynnikom wpływającym na organizm człowieka z zewnątrz, nazywanych czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ciśnienie atmosferyczne, czy temperatura.

Z punktu widzenia klinicznego wyróżniamy:

Nadciśnienie tętnicze pierwotne - zwane inaczej samoistnym lub chorobą nadciśnieniową. Istotą tej choroby jest nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego bez wyjaśnionej przyczyny. Przyczyną mogą być czynniki dziedziczno - genetyczne, otyłość, zaburzenia nerwicowe, napięcie psychiczne lub poważne sprawy rodzinne.

Duża rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego pierwotnego przypisuje się przewlekłemu podwyższeniu stężenia sodu w organizmie. Powinno się ograniczać spożywanie soli kuchennej w codziennej diecie. Nadciśnienie najczęściej wykrywa się przypadkowo, podczas pomiarów ciśnienia lub badań okresowych. W początkowym okresie choroby nadciśnienie może mieć chwiejny charakter i ujawniać się w określonych sytuacjach.

Do wstępnych objawów nadciśnienia tętniczego należą:

 • zwiększona pobudliwość nerwowa
 • zaburzenia snu
 • uczucie przemijającego ucisku w głowie
 • kołatanie serca
 • szum i zawroty głowy
 • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi


Nadciśnienie tętnicze pierwotne wymaga przestrzegania zaleconej diety i uregulowanego, higienicznego trybu życia, oraz stosowania wypisanych przez lekarza leków.


Nadciśnienie tętnicze wtórne - często jest nazywane objawowym, nie stanowi ono samo w sobie choroby, ale jest wtórnym objawem i następstwem stanu chorobowego, w przebiegu którego dochodzi do nadciśnienia. Objawy choroby są takie same jak przy nadciśnieniu pierwotnym. Najczęstszą przyczyną nadciśnienia wtórnego są stany chorobowe oraz anomalie rozwojowe naczyń tętniczych zaopatrujących nerki w krew.

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze popełniają bardzo ważny błąd przerywając spontanicznie leczenie z chwilą stwierdzenia powrotu ciśnienia tętniczego do poziomu uznanego przez lekarza za normę.

Mając nadciśnienie, należy stosować leki stale, będąc pod ciągłą obserwacją i kontrolą lekarza.

Aby nie doszło do niekorzystnych następstw nadciśnienia należy:

 • systematycznie kontrolować ciśnienie
 • unikać wysiłków fizycznych powodujących zmęczenie
 • ograniczyć spożywanie soli, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie
 • unikać stresujących sytuacji
 • uprawiać z umiarem ćwiczenia fizyczne
 • pozostawać pod stałą kontrolą lekarską

Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia tętniczego obejmuje głównie normalizację masy ciała, zachowanie odpowiedniej diety, zaprzestanie palenia tytoniu, zwiększenia aktywności fizycznej.
Podstawą prawidłowej diety jest zbilansowanie wydatku energetycznego, a w przypadku nadwagi doprowadzenie do bilansu ujemnego. Dieta powinna być bogata w potas, wapń, magnez, uboga zaś
w sód, tłuszcze nasycone.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • "Encyklopedia Zdrowia Rodziny", Kazimierz Janicki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Tom 1 Warszawa 2005r.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze