Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętnicze

Autorzy: Justyna Giemlik
Nadciśnienie tętnicze
Fot. ojoimages
(0)

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród dorosłych.

Reklama

Ciśnienie tętnicze człowieka nie jest wartością stałą, lecz ulega wahaniom w czasie poszczególnych faz czynności serca. Ulega wielu zmianom dzięki czynnikom wpływającym na organizm człowieka z zewnątrz, nazywanych czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ciśnienie atmosferyczne, czy temperatura.

Z punktu widzenia klinicznego wyróżniamy:

Nadciśnienie tętnicze pierwotne - zwane inaczej samoistnym lub chorobą nadciśnieniową. Istotą tej choroby jest nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego bez wyjaśnionej przyczyny. Przyczyną mogą być czynniki dziedziczno - genetyczne, otyłość, zaburzenia nerwicowe, napięcie psychiczne lub poważne sprawy rodzinne.

Duża rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego pierwotnego przypisuje się przewlekłemu podwyższeniu stężenia sodu w organizmie. Powinno się ograniczać spożywanie soli kuchennej w codziennej diecie. Nadciśnienie najczęściej wykrywa się przypadkowo, podczas pomiarów ciśnienia lub badań okresowych. W początkowym okresie choroby nadciśnienie może mieć chwiejny charakter i ujawniać się w określonych sytuacjach.

Do wstępnych objawów nadciśnienia tętniczego należą:

 • zwiększona pobudliwość nerwowa
 • zaburzenia snu
 • uczucie przemijającego ucisku w głowie
 • kołatanie serca
 • szum i zawroty głowy
 • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi


Nadciśnienie tętnicze pierwotne wymaga przestrzegania zaleconej diety i uregulowanego, higienicznego trybu życia, oraz stosowania wypisanych przez lekarza leków.


Nadciśnienie tętnicze wtórne - często jest nazywane objawowym, nie stanowi ono samo w sobie choroby, ale jest wtórnym objawem i następstwem stanu chorobowego, w przebiegu którego dochodzi do nadciśnienia. Objawy choroby są takie same jak przy nadciśnieniu pierwotnym. Najczęstszą przyczyną nadciśnienia wtórnego są stany chorobowe oraz anomalie rozwojowe naczyń tętniczych zaopatrujących nerki w krew.

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze popełniają bardzo ważny błąd przerywając spontanicznie leczenie z chwilą stwierdzenia powrotu ciśnienia tętniczego do poziomu uznanego przez lekarza za normę.

Mając nadciśnienie, należy stosować leki stale, będąc pod ciągłą obserwacją i kontrolą lekarza.

Aby nie doszło do niekorzystnych następstw nadciśnienia należy:

 • systematycznie kontrolować ciśnienie
 • unikać wysiłków fizycznych powodujących zmęczenie
 • ograniczyć spożywanie soli, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie
 • unikać stresujących sytuacji
 • uprawiać z umiarem ćwiczenia fizyczne
 • pozostawać pod stałą kontrolą lekarską

Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia tętniczego obejmuje głównie normalizację masy ciała, zachowanie odpowiedniej diety, zaprzestanie palenia tytoniu, zwiększenia aktywności fizycznej.
Podstawą prawidłowej diety jest zbilansowanie wydatku energetycznego, a w przypadku nadwagi doprowadzenie do bilansu ujemnego. Dieta powinna być bogata w potas, wapń, magnez, uboga zaś
w sód, tłuszcze nasycone.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • "Encyklopedia Zdrowia Rodziny", Kazimierz Janicki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Tom 1 Warszawa 2005r.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze