Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży - diagnostyka i dalsze postępowanie

Autorzy: Lek. Dagmara Chmurzyńska
Szczepienie dziecka
Fot. ojoimages
Szczepienie dziecka
(5)

Kiedy w trakcie trzech kolejnych wizyt, stwierdzamy u naszego pacjenta podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, to rozpoznajemy u niego (w zależności od wartości) stan przednadciśnieniowy lub nadciśnienie tętnicze. Jak wygląda nasze dalsze postępowanie?

Reklama

Kiedy w trakcie trzech kolejnych wizt stwierdzamy u naszego pacjenta podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, to rozpoznajemy u niego (w zależności od wartości pomiarów) stan przednadciśnieniowy lub nadciśnienie tętnicze. Obliguje to nas do rozpoczęcia dalszej diagnostyki.

W pierwszej kolejności powinniśmy stwierdzić czy nadciśnienie nie ma charakteru wtórnego. Jest to bardzo prawdopodobne zwłaszcza u młodszych dzieci, przy wyższych wartościach ciśnienia tętniczego i kiedy wywiad rodzinny w kierunku nadciśnienia tętniczego jest ujemny albo niejednoznaczny. Wiele jest przyczyn wtórnego nadciśnienia tętniczego. Najczęstszą jego przyczyną są choroby miąższu nerek. Wśród przyczyn wtórnego nadciśnienia wymienia się również: koarktację aorty, nerwiakowłókniakowatość, nadczynność tarczycy, zwężenie tętnicy nerkowej czy obturacyjny bezdech senny. Większość tych przyczyn jesteśmy w stanie rozpoznać na podstawie badania fizykalnego i dobrze zebranego wywiadu. Zlecając wstępne badania laboratoryjne powinniśmy oznaczyć mocznik, kreatyninę, elektrolity w surowicy. Ponadto zlecić badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi. Pomocne może być również wykonanie USG jamy brzusznej.

W trakcie diagnostyki nadciśnienia tętniczego powinniśmy pamiętać o tak zwanym "nadciśnieniu białego fartucha". W tym przypadku najlepszym sposobem do weryfikacji, jest zlecenie choremu wykonywania pomiarów ciśnienia w domu.

W diagnostyce nadciśnienia tętniczego, jednym z najistotniejszych problemów jest określenie występowania uszkodzeń narządowych. Powinniśmy stwierdzić czy istnieje przerost lewej komory serca. Udowodniono, że jest to ważny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u chorych z nadciśnieniem. Dlatego w naszym postępowaniu powinniśmy również uwzględnić wykonanie badania echokardiograficznego (ECHO serca). Stwierdzenie przerostu lewej komory w tym badaniu, może być wskazaniem do włączenia wcześniejszego i bardziej agresywnego leczenia nadciśnienia tętniczego.
O ile nie mamy do czynienia z utrwalonym nadciśnieniem tętniczym drugiego stopnia, należy rozpocząć wstępne postępowanie lecznicze, które obejmuje modyfikację stylu życia. Zalecamy choremu i jego rodzinie zmianę diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

W naszym postępowaniu chodzi o to, aby chory z nadwagą i otyłością zmienił swój dotychczasowy styl życia. Ma to poprawić jego bilans energetyczny. W celu zmniejszenia wartości wskaźnika masy ciała (BMI) należy zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii, a ponadto zwiększyć aktywność fizyczną. Oznacza to również rezygnację z siedzącego trybu życia. Jeśli chodzi o dzieci powinniśmy zaakcentować konieczność ograniczenia czasu spędzonego przed komputerem lub telewizorem (nie więcej niż dwie godziny dziennie).

Celem zmniejszenia wskaźnika masy ciała, należy zrezygnować z pokarmów i napojów z dodatkiem cukru, ale też ograniczyć wielkość porcji. W diecie osób predysponowanych do wysokiego ciśnienia tętniczego powinno się ograniczyć ilość spożywanej soli. DASH (dieta zapobiegająca nadciśnieniu) również przynosi choremu wiele korzyści. Zakłada ona zwiększenie spożycia warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, chudego nabiału oraz ryb, przy zmniejszeniu ilości mięsa tłustego. W dostosowywaniu odpowiedniej diety, pomocny może być dietetyk.

Jeśli chodzi o zwiększenie aktywności fizycznej u dziecka, to powinniśmy wybierać takie ćwiczenia fizyczne, które chory lubi (które sprawiają mu przyjemność), aby istotnie zwiększyć aktywność fizyczną.  U dzieci i młodzieży zaleca się umiarkowany lub intensywny wysiłek fizyczny, przez 60 minut na dobę.

W całym naszym postępowaniu należy pamiętać o zasadzie, że otyłość istotnie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego, a zapobiegając zwiększeniu masy ciała, zapobiegamy zwiększaniu sie ciśnienia tętniczego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Medycyna praktyczna - PEDIATRIA 3/2013r. str 33-40

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze