Zaloguj
Reklama

Migotanie przedsionków – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Wykres EKG
Fot. Panthermedia
Wykres EKG
(4)

Migotanie przedsionków jest chorobą, która potrafi przebiegać bezobjawowo, nie dając żadnych niepojących sygnałów.  Pozory jednak mylą – migotanie przedsionków grozi nawet śmiercią!

Reklama

Zaburzenia rytmu serca stanowią groźne dla zdrowia i życia stany – niestety wielu z nas bagatelizuje niepokojące objawy, uważając, że miną. Duża grupa pacjentów nawet nie wie, że ich serce nie pracuje prawidłowo. Niejednokrotnie schorzenie diagnozowane jest przypadkiem w trakcie rutynowej wizyty u lekarza. Niepokojące objawy, które mogą niepokoić, to nagłe zmęczenie osłabienie, duszności ale również zawroty głowy, omdlenia, zasłabnięcia czy nawet dzwonienie w uszach.

Postacie kliniczne migotania przedsionków

W literaturze opisuje się następujące postacie choroby:

  • migotanie rozpoznane po raz pierwszy,
  • migotanie napadowe – epizod migotania trwa do siedmiu dni, po czym samoistnie ustępuje,
  • migotanie „przetrwałe” – epizody migotania trwają dłużej niż tydzień, objawy nie ustępują samoistnie,
  • migotanie utrwalone – długotrwałe, nie ustępuje samoistnie.

Uwaga – migotanie przedsionków może być objawem współtowarzyszącym innym schorzeniom, np. nadciśnieniu, wadom zastawek czy niewydolności serca.

Kto jest narażony na wystąpienie migotania przedsionków?

Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, dodatkowo za czynnik ryzyka uznaje się wady serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca. Choroby płuc, nadczynność tarczycy i problemy z nerkami również uznawane są za poważne czynniki ryzyka zwiększające ryzyko zachorowania. Wśród czynników środowiskowych wymienia się spożywanie alkoholu i palenie papierosów.  Na wystąpienie migotania przedsionków narażeni są również pacjenci, którzy przebyli operacje serca, płuc czy przełyku. Wśród najczęściej występujących czynników, które predysponują do wystąpienia migotania przedsionków, zalicza się również występowanie guzów wewnątrzsercowych, zwłóknienie przedsionków, wystąpienie zatorowości płucnej, skrobiawicę, hemochromatozę, zespół preekscytacji.

fot. panthermedia

Mechanizm choroby

Kluczową rolę w migotaniu przedsionków spełniają mikroentery, czyli małe fale nawrotowe, które powodują ciągłą aktywność przedsionków. Konsekwencją ciągłego występowania mikroenetrów jest problem z tłoczeniem krwi, co skutkuje tzw. upośledzeniem objętości minutowej serca. Długotrwałe migotanie przedsionków może prowadzić do kardiomiopatii, co jest groźne dla życia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Patofizjologia chorób serca. Red. L.S. Lilly. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner. Wrocław 2008, s. 211-213.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze