Zaloguj
Reklama

Miażdżyca i zabieg endarterektomii tętnic szyjnych

Operacja w warunkach szpitalnych
Fot. medforum
Operacja w warunkach szpitalnych
(3)

Miażdżyca obejmuje średnie oraz duże naczynia tętnicze. To w nich dochodzi do odkładania się z każdym dniem coraz większej ilości lipidów, kolagenu oraz złogów wapnia, co prowadzi do ograniczonego przepływu w naczyniu.

Reklama

Krew nie może dopływać do wszystkich narządów, co prowadzi do stanu zagrażającego zdrowiu oraz życiu pacjenta. Jednym ze sposobów usunięcia blaszki miażdżycowej jest zabieg chirurgiczny - endarterektomii.   

Co wiemy o miażdżycy?

Miażdżyca to bardzo złożona choroba, która jest odpowiedzią na uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany naczyń. Zmiany miażdżycowe początkowo nie dają o sobie znać i z czasem mogą jednak doprowadzić do poważnych problemów zagrażających zdrowiu oraz życiu pacjenta. Postępujący proces miażdżycowy związany jest z gromadzeniem się i odkładaniem w błonie wewnętrznej lipidów, kolagenu oraz złogów wapnia. W ten sposób dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i powstania blaszki miażdżycowej. Konsekwencją tego jest ograniczenie bądź całkowite zahamowanie (na skutek jej pęknięcia) przepływu krwi w naczyniu. Stanami bezpośrednio nasilającymi rozwój miażdżycy są między innymi: płeć, starszy wiek, otyłość, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe odżywianie czy palenie tytoniu.
Proces miażdżycowy ma w większości przypadków charakter uogólniony i bardzo często dotyczy kilku narządów. To w jaki sposób miażdżyca zaczyna się manifestować u danego pacjenta, jest związane z lokalizacją oraz rozległością zmian miażdżycowych. Dla osób chorych najbardziej niebezpieczne są problemy z przepływem krwi w naczyniach mózgowych, wieńcowych, nerkowych czy w tych, które doprowadzają krew do kończyn. W chwili obecnej istnieje kilka sposobów leczenia zmian miażdżycowych.

Warto tutaj wymienić:

  • zabieg chirurgiczny polegający na operacyjnym usunięciu blaszki miażdżycowej, inaczej endarterektomia,
  • plastyka endowaskularna, która w większości przypadków połączona jest z wszczepieniem stentu,
  • użycie by-passu, czyli ominięcie zwężonego fragmentu naczynia pomostem naczyniowym.

Oczywiście leczenie dobierane jest indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta po wykonaniu szczegółowych badań lekarskich.


fot. panthermedia

Czym jest zabieg endarterektomii tętnic szyjnych?

Jednym ze sposobów usunięcia blaszki/k miażdżycowej/ych z tętnicy szyjnej jest zabieg endarterektomii. Wykonywany jest on w sytuacji gdy dochodzi do zablokowania, swobodnego przepływu krwi w tętnicach szyjnych. Taki stan może doprowadzić do pęknięcia blaszki miażdżycowej i udaru. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie wszelkich niezbędnych badań (morfologia, biochemia, mocz) a także badanie przepływu krwi w tętnicach (za pomocą stetoskopu, USG  bądź tomografii komputerowej). Następie pacjentowi podawane jest znieczulenie ogólne bądź miejscowe (wraz ze środkiem uspokajającym). Na skórze szyi wykonywane jest przez lekarza nacięcie, przez które odsłonięta zostaje tętnica po czym po jej otwarciu usuwana jest blaszka miażdżycowa. Podczas zabiegu pacjent nie może się poruszyć. Po zakończeniu zabiegu tętnica i skóra na szyi są zaszywane. Cały zabieg trwa około dwóch godzin, pacjent po kilku dniach może wrócić do domu.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Po zabiegu konieczne jest przestrzeganie wszelkich zasad ustalonych ze specjalistą, włączające w to odpowiedni sposób odżywiania, gimnastykę, zażywanie leków i wiele innych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Mandecki T. Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
    2. Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze