Zaloguj
Reklama

Koronarografia i angioplastyka tętnic wieńcowych

Pielęgnacja twarzy, szyi i dekoltu
Fot. panthermedia
Pielęgnacja twarzy, szyi i dekoltu
(4)

Choroba niedokrwienna serca (tzw. choroba wieńcowa) jest częstym problemem wśród pacjentów oraz częstą przyczyną zgonów. Leczenie prowadzi się za pomocą leków oraz interwencji chirurgicznych. Przezskórna interwencja wieńcowa (PCI, angioplastyka) może przynieść doskonałe rezultaty u niektórych pacjentów  ze zwężonymi naczyniami wieńcowymi.

Reklama

Spis treści:

  1. Koronarografia
  2. Angioplastyka

Koronarografia 

Koronarografia jest badaniem tętnic wieńcowych przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Podczas koronarografii podaje się do tętnic wieńcowych tzw. kontrast, w celu uwidocznienia tętnic i ich małych odgałęzień w zdjęciach rentgenowskich.

Kontrast jest wstrzykiwany przez cewnik (cienką, giętką, pustą w środku rurką), który zostaje wprowadzony do tętnicy (udowej lub promieniowej) poprzez małe nacięcie skóry. Po wprowadzenie cewnika do tętnicy wieńcowej  podawany jest kontrast. Po czym wykonywany jest film przy użyciu promieniowania rentgenowskiego.

Kontrast jest wyraźnie widoczny w rentgenie, gdy przepływa przez tętnice w sercu. W angiografie widać przepływ krwi w naczyniach serca i można uwidocznić zwężenia tętnicW trakcie koronarografii lekarze określą czy ewentualne zwężenia miażdżycowe w tętnicach w sercu wymagają interwencji medycznej. Jeśli zwężenie istotnie zaburza przepływ krwi w naczyniach serca, wykonuje się w zależności od liczby zwężeń jedno- lub kilkukrotne zabiegi angioplastyki tętnic wieńcowych (PCI).

Angioplastyka 

Angioplastyka balonowa tętnicy wieńcowej została wprowadzony w pod koniec 1970 roku. PCI jest przezskórną metodą poszerzania zwężeń w tętnicach za pomocą najczęściej balonów, stentów. PCI może złagodzić objawy choroby wieńcowej (np. duszność), ból w klatce piersiowej, poprawić rokowanie pacjentów z niestabilną dławicą piersiową i zapobiec zgonowi w przypadku zawału sercaAngioplastyka jest skuteczna w leczeniu zwężeń u 90% pacjentów. 

Konsultacja kardiologiczna, fot. panthermedia

Cały zabieg trwa od 30 minut do 3 godzin. Wykonywany jest na czczo. W przypadku wszczepienia stentu do tętnicy w sercu, konieczne jest leczenie przeciwpłytkowe przez czas określony.  Kwas acetylosalicylowy (Acard, Polocard) zaleca się przy braku przeciwwskazań przyjmować do końca życia. U 30-50% procent pacjentów po udanej angioplastyce balonowej (bez stentu) może wystąpić nawrót zwężenia (restenozy) w miejscu inflacji balonu, zazwyczaj w ciągu sześciu miesięcy po zabiegu. Restenozy występuje  częściej u osób z cukrzycą.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze