Zaloguj
Reklama

Jak zapobiegać chorobom serca?

Autorzy: Krystyna Litwin
Nadcisnienie tętnicze
Fot. Pantherstock
Nadcisnienie tętnicze
(0)

Pierwszą najistotniejszą profilaktyką chorób układu krążenia jest zwiększenie świadomości i zmiana stylu życia.

Reklama

Mając na uwadze to, że co drugi Polak umiera z powodu choroby serca lub układu krążenia ważne jest utrzymywanie zdrowych nawyków, unikanie stresów i wzajemne wsparcie. Oczywistym jest, że podstawą niefarmakologicznej prewencji chorób serca jest odpowiednia zdrowa dieta. Jest ona bezpośrednio związana z czynnikami ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia takimi jak: podwyższony poziom „złego” cholesterolu, nadwaga czy cukrzyca.

Składnikami, które powinny znaleźć się we wspomnianym sposobie odżywiania są przede wszystkim:

  • kwasy tłuszczowe (wykazujące większe oddziaływanie niż samo ograniczenie spożywania cholesterolu na jego zawartość we krwi),
  • witaminy, minerały,
  • odpowiednia ilość błonnika.

Należy również ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu i napojów gazowanych. Stwierdzono również ochronny potencjał diet - przykładem może być dieta śródziemnomorska - oceniono jej pozytywny wpływ na mierzalne czynniki ryzyka (np. ciśnienie tętnicze).


fot. ojoimages

Wiemy jak znaczny wpływ na zdrowie ma używanie produktów tytoniowych. Mimo tego wskaźnik palaczy w ostatnich latach zmniejszył się nieznacznie. Za 50% zgonów, których można by uniknąć wśród palaczy odpowiada właśnie ten nieprzyjemny nawyk. Również u osób stale przebywających w środowisku tytoniowym, czyli u tak zwanych biernych palaczy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia zwiększa się o 30%. Niejednokrotnie okazuje się, że korzyści wynikające z zaprzestania palenia są niemal natychmiastowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Perk J. przewodniczący, “Europejskie wytyczne dotyczące zapobiegania chorobom serca i naczyń w praktyce klinicznej na 2012 rok” Kardiologia Polska 2012; 70, supl. I: S 1–S 100
    2. Światłowska U. “Przez zęby do serca” Media Planet. Nr 6/wrzesień 2012

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze