Zaloguj
Reklama

Infekcyjne zapalenie wsierdzia

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Wizyta u kardiologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u kardiologa
(0)

Infekcyjne zapalenie wsierdzia to groźna choroba, zagrażająca życiu pacjenta. Związana jest z rozwojem infekcji o charakterze posocznicy. Objawy pojawiają się nagle. Niezmiernie ważna u pacjentów obarczonych ryzykiem wystąpienia choroby jest profilaktyka.

Reklama

Wsierdzie to najbardziej wewnętrzna warstwa ściany serca, jest to błona wyścielająca komory i przedsionki. Infekcyjne zapalenie wsierdzia to uogólniona choroba o charakterze posocznicy, wywołana przez ognisko zakażenia, które zlokalizowane jest we wsierdziu serca czy w obrębie zastawek. Za zakażenie odpowiedzialne są czynniki bakteryjne – głównie paciorkowce, gronkowce, rzadko grzyby.

Jest to schorzenie charakteryzujące się nagłym wystąpieniem objawów, wśród których wymienić należy:

  • gorączkę, dreszcze,
  • tachykardię, kołatanie serca,
  • osłabienie, utrata masy ciała, dolegliwości bólowe stawów,
  • nad sercem pojawia się szmer oraz narastają objawy niewydolności krążenia,
  • zmiany skórne pod postacią wybroczyn,
  • splenomegalia czy powiększenie śledziony.

W badaniu ultrasonograficznym wykonanym drogą przezprzełykową stwierdza się wyrośla na zastawkach oraz wady zastawkowe. Wyrośla odpowiadają wegetacjom bakteryjnym. W takich przypadkach istnieje niebezpieczeństwo powstania mikrozatorów bakteryjnych w drobnych naczyniach, na przykład mózgu. Innym powikłaniem może być zajęcie nerek przez proces chorobowy.

Ze względu na to, że jest to schorzenie niebezpieczne, zagrażające życiu pacjenta niezmiernie ważna jest profilaktyka.

Zapobieganie wiąże się po pierwsze z wyodrębnieniem pacjentów, u których istnieje zwiększone ryzyko rozwoju infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Zalicza się tu chorych ze sztuczną zastawką serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z wrodzonymi i nabytymi wadami serca, z kardiomiopatią przerostową, z wypadaniem płatka zastawki mitralnej. Profilaktyka obejmuje wówczas podawanie antybiotyków przed  takimi sytuacjami jak: ekstrakcja zęba, zabiegi w obrębie jamy ustnej i zębów, tonsilektomia, obliteracja żylaków przełyku oraz podczas niektórych zabiegów urologicznych.

Leczenie infekcyjnego zapalenia wsierdzia polega na podawaniu antybiotyków, początkowo w sposób empiryczny, następnie dostosowując do wyników posiewów krwi. Okres leczenia wynosi średnio 4-6 tygodni.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Medycyna wewnętrzna, Gerd Herold, PZWL, 2007

Reklama
(0)
Komentarze