Zaloguj
Reklama

Guz chromochłonny jako przyczyna nadciśnienia

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Pomiar ciśnienia tętniczego
Fot. medforum
Pomiar ciśnienia tętniczego
(4)

Guz chromochłonny najczęściej zlokalizowany jest w nadnerczu, produkuje aminy katecholowe odpowiedzialne za rozwój nadciśnienia tętniczego. Inna nazwa guza to pheochromocytoma ze względu na budowę morfologiczną.

Reklama

Guz chromochłonny nazywany inaczej jako pheochromocytoma, to zmiana zbudowana z komórek produkujących aminy katecholowe-adrenalinę i noradrenalinę. Około 80% guzów zlokalizowanych jest w nadnerczach, w obrębie rdzenia. Pozostałe przypadki obejmują lokalizację w obrębie pnia współczulnego układu nerwowego. Guzy w około 90% przypadków występują jednostronnie oraz mają charakter łagodny. Mogą być składową takich zespołów wrodzonych jak nerwiakowłókniakowatość czy MEN – 2 (zespół mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej).

Podstawowym objawem stwierdzanym w przebiegu guza chromochłonnego jest nadciśnienie tętnicze, w połowie przypadków o charakterze napadowym. Charakterystyczny jest również brak nocnego spadku ciśnienia tętniczego, co można zarejestrować podczas badania holterowskiego. Podczas przełomu nadciśnieniowego pacjenci zgłaszają często bóle głowy, kołatanie serca, drżenie rąk, wewnętrzny niepokój, poty czy bóle w śródbrzuszu.  Wskutek wydzielania katecholamin typowa dla schorzenia jest również bladość skóry, utrata masy ciała – wskutek przyspieszenia metabolizmu, hiperglikemia.

Diagnostyka, oprócz typowego wywiadu i objawów, polega na oznaczeniu poziomu katecholamin, który jest podwyższony w przypadku pheochromocytoma. Stężenie tych amin ocenia się w dobowej zbiórce moczu lub czasem w osoczu krwi. W przypadku podejrzenia istnienia guza, przy granicznych wartościach poziomu katecholamin wykonuje się tak zwane badania czynnościowe. Uzupełnieniem diagnostyki są oczywiście badania obrazowe.

W sytuacjach, gdy guz zlokalizowany jest jednostronnie, leczenie polega na chirurgicznym usunięciu nadnercza. Pozostałe przypadki obejmują leczenie zachowawcze, farmakologiczne, zwłaszcza ważne w przypadku przełomu nadciśnieniowego.

Rokowanie po zabiegu operacyjnym adrenalektomii jest pozytywne, w około 80% przypadków uzyskuje się normalizację wartości ciśnienia tętniczego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Medycyna wewnętrzna, Gerd Herold, PZWL, 2007

Reklama
(4)
Komentarze