Zaloguj
Reklama

Choroba wieńcowa – jak jej zapobiegać?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Karkówka z grilla
Fot. medforum
Karkówka z grilla
(5)

Choroby układu krążenia stanowią jedno z największych wyzwań medycyny XXI wieku. Wzrost zapadalności i umieralności na choroby jest szczególnie zauważalny w krajach wysokorozwiniętych. Na chorobę wieńcową ma wpływ wiele czynników, z których część jest modyfikowalna.

Reklama

Zła dieta

Jednym z czynników ryzyka jest dieta obfitująca w tłuszcze nasycone, cholesterol i kalorie. Prowadzi ona do otyłości, podwyższenia stężenia cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz obniżenia stężenia cholesterolu HDL. Sytuacja może być pogorszona przez małą aktywność fizyczną, spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

Dieta powinna być uboga w kwasy nasycone oraz kwasy trans. Kwasy trans powstają podczas utwardzania tłuszczów roślinnych. Ich zawartość w margarynie powinna być jak najmniejsza. Spożywanie dużej ilości węglowodanów powoduje spadek cholesterolu HDL, przez co nie przyczynia się do poprawy stosunku LDL/HDL.

Palenie papierosów

Prowadzi do dysfunkcji śródbłonka, zaburzeń krzepnięcia oraz niekorzystnie wpływa na lipoproteiny osocza. Wpływ papierosów na powstawanie miażdżycy dotyczy obu płci, jednak zauważono, że szczególnie szkodliwe są dla kobiet. W przypadku stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej u kobiet palących znacząco wzrasta ryzyko zawału serca. Negatywny wpływ papierosów można zredukować poprzez niskie stężenie lipidów.

fot. pantherstock

Nadciśnienie tętnicze

Jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka choroby wieńcowej. Ryzyko choroby wieńcowej rośnie proporcjonalnie do wysokości ciśnienia tętniczego. Obniżenie ciśnienia o 5-6 mg Hg zmniejsza ryzyko udaru mózgu o około 30-40%, niewydolności serca o 50%, oraz o 15% redukuje ryzyko incydentu wieńcowego.

Cukrzyca typu 2

Wiąże się z częstszym występowaniem otyłości i niską aktywnością fizyczną. Ryzyko chorób naczyniowych zwiększa się 2-4 krotnie. Zagrożenie zawałem serca jest w tej grupie takie samo jak u osób po już przebytym zawale. Ważne jest odpowiednie leczenie i przestrzeganie zaleceń lekarza.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kardiologia praktyczna dla lekarzy rodzinnych i studentów medycyny. Pod redakcją M. Dłużeniewskiego, A. Mamcarza, P. Krzyżaka. Akademia Medyczna. Warszawa

Reklama
(5)
Komentarze