Zaloguj
Reklama

Co za dużo, to niezdrowo – przedawkowanie magnezu

Co za dużo, to niezdrowo – przedawkowanie magnezu
Fot. panthermedia
(0)

Szacuje się, że magnez jest niezbędny dla ponad 300 różnych procesów, które zachodzą w ludzkim organizmie. Ze względu na to, że jest to aż tak ważna substancja, wielu ludzi decyduje się na jej suplementację. Pojawiać się tutaj może pytanie: czy magnez można przedawkować? Choć jest to sytuacja rzadka, to rzeczywiście istnieje możliwość przedawkowania tej substancji. Co więc może świadczyć o hipermagnezemii i sugerować konieczność udania się do lekarza?

Reklama

Suplementy zawierające magnez prawdopodobnie są jednymi z tych, po które pacjenci sięgają najczęściej. Wydawać by się mogło, że ich zażywanie jest w pełni bezpieczne i owszem – rzeczywiście tak jest, ale tylko dopóty, dopóki magnez jest przyjmowany przez pacjenta w zalecanych dawkach.

Zdarza się, że pacjent zażywa zbyt duże ilości suplementów zawierających magnez – przyczyną takiego postępowania bywa chęć szybszego osiągnięcia efektów suplementacji tej substancji, czasami dzieje się tak zaś przez to, że człowiek przyjmuje preparaty o różnych nazwach, które w rzeczywistości mają dokładnie ten sam skład.

Przedawkowanie magnezu – prowadzące do hipermagnezemii – ogólnie jest sytuacją wyjątkowo rzadką. Może ono jednak wystąpić, szczególnie u tych osób, u których wydalanie magnezu z organizmu jest upośledzone (tak może się dziać m.in. u chorych z niewydolnością nerek). Świadczyć o przedawkowaniu magnezu może pojawienie się takich objawów, jak:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • nieregularna czynność serca,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • zatrzymanie oddawania moczu,
  • nudności,
  • poczucie zmęczenia,
  • uczucie dyskomfortu ze strony jamy brzusznej,
  • kurczowe bóle brzucha.

Przy podejrzeniu, że doszło do przedawkowania magnezu, poczynić trzeba przede wszystkim jedno: zaprzestać od razu przyjmowania preparatów zawierających tę substancję. Potem najlepiej od razu udać się do lekarza. Istnieje możliwość, że problem – po zaprzestaniu przyjmowania magnezu – szybko samoistnie ustąpi. Czasami jednak hipermagnezemia może wymagać leczenia w warunkach szpitalnych, dlatego też dla własnego bezpieczeństwa, przy podejrzeniu jej wystąpienia, najkorzystniej jest zasięgnąć opinii specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze