Zaloguj
Reklama

Diagnostyka przez badania EKG

Autor/autorzy opracowania:

Bibliografia:

  1. Dubin D., Interpretacja EKG, PZWL, 2008.
  2. Mandecki T. (red)., Kardiologia, PZWL, 2005.

Diagnostyka przez badania EKG
Fot. Pantherstock
(5)
Reklama

Elektrokardiogram (EKG) jest elektryczną aktywnością serca, zarejestrowaną przy pomocy elektrod przypiętych do skóry klatki piersiowej.

Zapis EKG - Objawy i przebieg

Jest to podstawowe badanie diagnostyczne mające zastosowanie we wszystkich chorobach serca. Zadaniem EKG jest rozpoznanie przebiegu zjawisk elektrycznych w sercu. Elektrody, przymocowane do kończyn górnych i dolnych oraz klatki piersiowej umożliwiają „przepływ” energii elektrycznej z tkanek do urządzenia EKG. To ostatnie, odbiera potencjały elektryczne z obszarów skóry, na których umieszczone są elektrody. Jest to badanie nieinwazyjne, czyli nieuszkadzające tkanek ciała.

Do czego służy EKG?

Wspomniane wyżej badanie służy m.in. do oceny rytmu i częstości pracy serca, a także wykrycia ewentualnych uszkodzeń mięśnia sercowego. Podczas badania chory jeży z odkrytą klatką piersiową i nogami. Całe badanie trwa około 3-6 minut. Obecne w zapisie EKG częstości rytmu i kształty załamków pozwalają na różnicowanie częstoskurczy (tachykardii) – nadkomorowej lub komorowej.

Za pomocą badania EKG można również zdiagnozować zaburzenia przewodzenia prądu w sercu (tzw. blok serca), a także podjąć decyzję o wszczepieniu układu stymulującego serca.

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze