Niewydolność serca
Tachykardia – choroba niespokojnego serca
Tachykardia, czyli częstoskurcz serca, to groźne schorzenie, które wywołane jest skurczami z węzła zatokowego, które są nieprawidłowe, czego skutkiem jest niemiarowa praca serca. W skrajnych przypadkach tachykardia może prowadzić do śmierci.
Eksperci: „Możemy pomóc pacjentom żyć dłużej po zawale!”
Jak zapewnić polskim pacjentom po przebytym zawale serca szansę na dłuższe życie, dyskutowali eksperci w trakcie edukacyjnej konferencji kardiologicznej, która odbyła się w dniach 5-6 października 2018 roku w Warszawie. W trakcie debaty pt. „Jak poprawić rokowanie pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym w Polsce w kontekście skutecznego leczenia przeciwpłytkowego” wskazywano na wyzwania w długofalowej terapii pacjenta po przebytym zawale serca, dostępne możliwości leczenia i bariery w ich stosowaniu.
Zanieczyszczone powietrze związane z powiększeniem komór serca
Wieloletnia ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może przyczyniać się do powiększenia komór serca, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka niewydolności – wykazały badania opublikowane w piśmie „Circulation”.
Popularny lek wycofany ze sprzedaży w całym kraju
Aspargin, bo o nim mowa, na mocy decyzji własnej, został wyłączony z obrotu na terenie Polski.
- Reklama
Innowacyjna metoda postępowania w zastoinowej niewydolności serca
Z początkiem 2017 roku pojawiły się wieści o pierwszym wykorzystaniu nowej metody w leczeniu zastoinowej niewydolności serca. Innowacja polegała na tym, że celem nowoczesnej techniki było zwiększenie odpływu płynów ze struktur układu limfatycznego. Procedurę przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych u 61-letniego pacjenta, którzy przez swoje problemy dotyczące czynności układu krążenia musiał być wielokrotnie hospitalizowany.
Zapalenie mięśnia sercowego
Zapalenie mięśnia sercowego to choroba, w której dochodzi do powstania nacieku zapalnego w obrębie warstwy mięśniowej serca. Skutkuje to wystąpieniem uszkodzenia lub martwicy kardiomiocytów, czyli komórek mięśnia sercowego. Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia są czynniki infekcyjne. Choroba może wystąpić izolowanie lub stanowić groźne powikłanie innych chorób infekcyjnych, np. zapalenia gardła czy zatok. Schorzenie dotyczy każdej grupy wiekowej – od noworodków po osoby starsze, jednak obraz kliniczny w różnych grupach wiekowych znacząco się różni.
Rodzaje kardiomiopatii
Kardiomiopatiami nazywamy niejednorodną grupę schorzeń serca. Co ważne mogą one występować z innymi chorobami, być lub nie dziedziczne i prezentować bardzo różny obraz kliniczny. Lista kardiomiopatii cały czas się powiększa.
Badanie Holtera, 24 godzinne EKG
W przypadku nasilających się problemów ze strony mięśnia sercowego, lekarz kardiolog bardzo często zleca badanie metodą Holtera. Stosowane jest ono w przypadku: omdleń, zasłabnięć, kołatania serca, nierównej akcji serca, zbyt wolnej pracy serca, konieczności sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika.Jest to badanie całkowicie bezbolesne, które pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy oraz włączenie odpowiedniego leczenia. Cały aparat montowany jest przez pielęgniarkę. Aparat do badania metodą Holtera przypomina wielkością telefon komórkowy. Przytwierdzany jest na pasku na wysokości talii, na latce piersiowej po lewej stronie w okolicy serca przyklejane są elektrody w liczbie 5ciu. W przypadku mężczyzn miejsce to musi zostać wygolone.Z aparatem pacjent chodzi pełne 24 godziny i nie może się kąpać. Dostaje on także dzienniczek, w którym obowiązany jest zapisywać co w danym momencie robiły i towarzyszyły mu jakieś dolegliwości. Czemu służy badanie metodą Holtera? Czy jest ono skuteczne i precyzyjne?
Słodkie napoje a ryzyko niewydolności serca
Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie „Heart” podaje - codzienne wypijanie dwóch lub więcej szklanek słodzonych napojów przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju niewydolności serca u mężczyzn
Jak nie dopuścić do kacheksji w schorzeniach układu sercowego?
W przewlekłych stadiach niewydolności serca pojawia się kacheksja – wyniszczenie. Charakteryzuje się utratą masy ciała, redukcją tkanki tłuszczowej i zmniejszeniem gęstości kości. Kacheksja rozpoznaje się, gdy: w ciągu 12 miesięcy dochodzi do większej niż 5% redukcji masy ciała, BMI jest mniejsze niż 20 kg/m2.
- Reklama
Rodzaje niewydolności serca
Niewydolność serca nazywana jest inaczej niewydolnością krążeniową. Jest to cały szereg objawów, które powstają w wyniku uszkodzenia mięśnia sercowego. Przyczyn tego schorzenia jest wiele - od wad zastawkowych po nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, infekcje czy kardiomiopatie.
Jaką dietę wybrać w niewydolności układu krążenia?
Choroby serca mogą przebiegać z wydolnością lub niewydolnością układu krążenia. W przypadku niewydolności wyróżnia się:Niewydolność lewokomorową,Niewydolność prawokomorową,Niewydolność przewlekłą.
Przyczyny i objawy niewydolności serca
Niewydolność serca nazywana jest inaczej niewydolnością krążenia i jest spowodowana uszkodzeniami serca. Choroba ta może pojawić się u osób w każdym wieku. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy pojemność minutowa mięśnia sercowego oraz ciśnienie tętnicze nie są wystarczające, by pokryć potrzeby metaboliczne ustroju.
Trening fizyczny w niewydolności serca
Szereg przeprowadzonych badań klinicznych wskazuje jednoznacznie korzyści jakie płyną z zastosowania treningu fizycznego u osób z niewydolnością serca.
Rozkurczowa niewydolność serca - objawy, diagnoza, leczenie
O niewydolności serca (NS) można z całą stanowczością powiedzieć, że jest chorobą cywilizacyjną. Rozwój medycyny oraz wydłużenie życia sprawiły, że chorych na NS z każdym rokiem przybywa. Obecne szacunki wskazują, iż w Europie jest około 6,5 miliona chorych z powodu NS. W skali Polski liczba ta nie jest dokładna, szacuje się ją na kilka procent. Obecnie w Polsce długość życia wzrosła o około 10 lat przypadku obydwu płci. Zauważalną zależnością jest wiek chorych, a mianowicie NS występuje u kilku procent osób po 40 roku życia i aż u 20% osób po 60 roku życia. W tej grupie, 1/3 z chorych cierpi na rozkurczową niewydolność serca (RNS).
AMEKG - ambulatoryjne monitorowanie EKG metodą Holtera
AMEKG jest badaniem pracy serca, zaproponowanym przez Holtera w 1961r. Badanie to głównie bazuje na zapisie pracy serca na nośniku danych co umożliwia późniejszy jego przegląd na monitorze.
Badania izotopowe w diagnostyce kardiologicznej
Choroba wieńcowa, zgodnie z wynikami badań, jest najczęstszą przyczyną niewydolności serca, u osób powyżej 75 roku życia.
Kardiomiopatie - podział i leczenie
Kardiomiopatie jest to grupa chorób, które w konsekwencji prowadzą do dysfunkcji mięśnia sercowego. Mogą mieć podłoże dziedziczne lub nieuwarunkowane genetycznie, nabyte.
Stała stymulacja jako metoda leczenia niewydolności serca
Stała stymulacja serca jest metodą terapeutyczną stosowaną w medycynie od ponad 40 lat. Polega ona na umieszczeniu elektrod w sercu pacjenta, które w stały sposób regulować będą pracę serca.
Leki moczopędne a niewydolność serca
W leczeniu zastoinowej niewydolności serca duży przełom przyniosły wyprowadzone w latach 60-tych leki moczopędne działające w pętli Henlego.